Back to top

Із болю й радощів зіткана доля солдата

Автор фото Василь Сосюк.

…І знову травень на календарі. Незабаром свято Перемоги. Буде радісно й весело.

І лише у скронях сивочолих ветеранів ось уже 66 років поспіль в цей день відлунюють звуки гармат, стогін понівечених рядових, плач жінок і дітей. Щемлять серця їх. Навзрид готові плакати від спогадів терпких. І де, скажіть, придбати ліки від болю того. Тільки тепле слово розрадить, угамують біль щирі посмішки людей. …Сьогодні живемо під мирним небом, маємо хліб на столі й благополуччя в родинах. І не вправі забути, що ветерани грудьми затуляли Україну від німецько-фашистських окупантів, ціною власного життя здобували нам світле майбутнє. На жаль, з кожним роком учасників бойових дій стає дедалі менше, тож обов’язок наш сьогодні – віддати належне сивочолим солдатам. І не лише дарувати квіти й говорити слова вдячності повинні їм, а й молитися за кожного, хто брав участь у цій кровавій борні.
Ветеран Великої Вітчизняної війни Олександр Чувакін із селища Клесів ледве встиг завести мову про війну, як обличчя зросили прозорі крапельки-сльозини. Інакше й бути не могло, адже страшна війна осиротила його, безжально обпалила молоді дужі крила юнака, посилаючи на долю одне за одним тяжкі випробовування. І сам дивується, як зумів пережити ті злощасні часи.
- Родом я з Росії, міста Новомосковськ Тульської області, - повів розмову Олександр Матвійович. – Зростав у багатодітній сім’ї, де крім мене виховували ще 4 дітей. Війна торкнулася кожного з нас. Пам’ятаю, помер дід, а через кілька місяців отримали повідомлення про загибель у бою на Кавказі тата. Тільки Богу відомо, де сили взяли пережити те горе. Найбільше побивалась мама, адже всі турботи відтоді лягли на її тендітні плечі. Ніхто й не здогадувався, що скоро і я потраплю під ворожий приціл.
Тоді Олександру ледве минуло 13 років, якраз закінчив 5 класів. Здавалось, юний, та розумів наскільки важливою й необхідною є його допомога неньці. Тому, не гаючи й дня, шукав можливостей підзаробити бодай на хліб для молодших братиків і сестричок. Два роки трудився в колгоспі, затим у 1943 пішов на фронт.
- Коли звільняли Київ, саме проходив бойову підготовку, - ділиться спогадами ветеран. – Відтак мене відправили у 169 полк Волинської області солдатом–автоматником. Затим брав участь у звільненні Ковеля від окупантів. З серпня 1943 служив в оперативних військах. Найбільше закарбувались у пам’яті не службові труднощі, а понівечені й скоцюблені тіла молодих бійців, з якими товаришував. Безліч моїх друзів полягли в боях за Україну. Кожен з них свято вірив, що повернеться до рідної домівки, одружиться, зведе ошатне гніздечко. На жаль, мріям багатьох не судилося здійснитися, ворожа куля безжально скосила, забравши щасливе майбутнє, мрії, сподівання…
Коли у 1947 полк розформовували, Олександра Матвійовича направили в селище Клесів. Тут і познайомився з майбутньою дружиною Надією Григорівною, яка на той час трудилася на пошті. Світлі почуття осінили душу юнака. Ось воно, кохання, подумав. І не помилився. Досі пам’ятає першу зустріч з коханою, зацікавлений погляд, яким, здавалось, пронизувала наскрізь, солодкі обійми й поцілунки. Невдовзі й поєднали свої долі.
Після демобілізації Олександр Чувакін 6 місяців навчався на закрійника у Львові, затим працевлаштувався за спеціальністю у швейний цех, що діяв неподалік. Здавалось, чоловік, але справу свою знав краще будь-якої жінки. Це й посприяло тому, що невдовзі його обрали завідувачем майстеринею. Усе своє життя присвятив нелегкому захопленню. Нині пишається роками, відданими улюбленому заняттю й людям, з якими трудився. «Робота хоч і копітка, але дуже цікава», - зауважив, посміхнувшись.
Спільно з дружиною, яка своє життя присвятила поштовій справі, Чувакіни виростили доньку, яка теж пішла матусиною стежиною. Нині мешкає сивочолий ветеран з онучкою. А скільки гарних, теплих слів говорить про рідних людей, адже ніколи не почував себе тут ображеним. І донька, і онука заповзятливо піклуються про нього. І це, погодьтесь, найбільше допомагає забути воєнні лихоліття. Звичайно, підірване здоров’я, одразу після демобілізації отримав інвалідність ІІ групи, а нещодавно І, не дають забути про ті страшні події. І нагрудні знаки «Орден за Вітчизну», «Орден за мужність», медалі, які найбільше любить показувати правнукам, теж нагадують про пекельні страхіття. Та й з пам’яті не викинеш пережитих подій. І не варто, адже в кожного своя доля, свій хрест. Олександр Чувакін мужньо пережив випробовування війною. І за цей безсмертний подвиг Вам, шановний ветеране, доземний уклін, вдячність і шана. Хай у вашій оселі панують злагода й любов, а Господь дарує щастя й довгі роки життя.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...