Back to top

Життя при гасовій лампі

Автор фото Василь Сосюк.

У часи, коли все комп’ютеризовано, а новітнім технологіям не встигаємо дивуватися, тяжко повірити, що є люди, в оселях яких замість електричного освітлення гасові лампи. :
Таке диво побачили в будинку 84–річного жителя хутора Грабина Ремчицької сільської ради Степана ЗОСИМЧУКА. Пенсіонер радо зустрів нас і повідав, як живеться йому без електрики – блага цивілізації, без якого, впевнена, ніхто з нас не уявляє свого життя.
Біля будинку Степана Івановича в очі одразу впали рівненько висаджена в рядочки полуниця і старий дерев’яний віз, в які в селах запрягають коней. Певно, дідусь тримає лошака, подумали мимоволі. Не помилились. Більше того, аби не сумувати, узяв ще й порося. Біля якого сам і клопочеться. Буває, навідується невістка Надія Сергіївна, але в неї своя родина, клопоти….

- Живу нині сам, - повів сумно розмову дідусь, присівши на призьбі. – Дружина ще восени «здала оружиє». Це вона висадила оту кучеряву полуницю біля хати. Ох і любила шпортатись на грядках. Тепер я труджусь. Вже часничку посадив. Он який вимахав. А полуниця… І притих. Важко діду без баби. Доки жива була, то й погомоніти було з ким. А самому жити, та ще й на хуторі, сумно й тяжко. Ото тільки й радості, що хтось із проїжджих завітає. А поспілкуватися дідусь любить. Та й розповісти йому є що.
- Живу на хуторі з 1937 року, - продовжив пенсіонер. – Колись тут було значно більше будинків, нині ж люди мешкають лише у двох, інші спустілі. У сусідів наших вже декілька років є електрика, а в мене то й навряд чи буде. Коли дружина була жива, то клопоталась, щоб підвели. Усе життя мріяла про це. Бо ж як то добре, коли в хаті звучить радіо, стоїть холодильник. А керосину купувати вже стомився, та й скло до гасових ламп нині зовсім неякісне. Буває, торкнусь ненароком, і вже тріщина.
Та жити при такому освітленні дідусь звик. Ще разом з дружиною при лампі і роботу хатню робив, і газету читав. Свого часу закінчив 3 класи польської школи, затим почалась Велика Вітчизняна війна. Босоноге дитинство пенсіонер досі достеменно пам’ятає. Бо як, скажіть, можна забути ті жахливі хвилини, коли над хатою, в якій троє неповнолітніх дітей, рвуться снаряди. Літаки окупантів кружляли над оселями селян здебільшого вночі. І ніхто не знав, чи вийде зі свого будинку на ранок. А скільки крові було пролито. Рідний брат Степана Івановича Микола у розквіті сил загинув на фронті. А сам дідусь, хоч і не був на війні, коли згадує ті помічені кров’ю роки, на очах бринить сльоза: надто тяжко було підніматись після тих страшних. А звуки гармат, ридання голодних дітей і досі набатом звучать у серці старенького.
Коли Степан Іванович одружився, довгий час трудився в радгоспі, затим вантажником у ресторані, що на залізниці. Разом з дружиною пенсіонер подарував життя двом синам. З болем у серці згадує раптову смерть 28-річного Миколи, який раптово покинув світ, що рану ту і час не гоїть. Молодший Дмитро вже пенсіонер, але й досі трудиться у Катеринівській виправній колонії. Має дідусь і 5 онуків, які хоч і навідуються до нього вкрай рідко, та з радістю розповідають про здобутки, наміри на майбутнє.
- Якщо відверто, то жити тут добре, - зауважив, проводжаючи нас. - На хуторі красиво в будь-яку пору року. І, мабуть, якби запропонували переїхати в село, навряд чи погодився б залишити ось цю мальовничу місцевість.
Дійсно, тут настільки світло й красиво, що й дихати, здається, легше. І, можливо, хтось з онуків міг би жити з ним, якби, звичайно, була електрика. Дідусь же в минулому році побудував новий хлів для коня. І хата не занедбана.
Цьогоріч рідні посадили Степану Зосимчуку 15 соток картоплі. А він не навтішається тому, бо поцюкати на городі сапою для нього задоволення. За життя всьому навчився. Залишившись один, і куховарську справу освоїв.
- Сьогодні приготував на обід суп, - розповідає. – Вчора смажив картоплю.
Усе готує на плиті, приробленій до печі. Опалює свою домівку здебільшого натуральною сировиною, буває, докуповує брикет.
Завітавши на хутір, наче потрапили в інший світ. Усе в його хатині витримано в народному стилі, навіть вхідні двері соломою оббиті: це щоб тепло не виходило. Та про краще дідусь і не мріє. Життям задоволений. Щоправда, від електрики не відмовився б. Як не крути, а за вікном все-таки ХХІ століття.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...