Опубліковано СН
Автор фото Василь Сосюк.
Іван СИДОРУК зараз проживає в місті Ковель, але зустрілися з ним у Сарнах, а саме в історико-етнографічному музеї під час акції «Мистецтво одного села». Його унікальність полягає в тому, що виготовляє дерев’яні народні дитячі іграшки, чим зараз майже ніхто не займається.
Народився Іван на Волинському Поліссі, у селі Хотешів. Його з дитинства цікавили місцеві традиції, тож вивчав побут свого краю. Мрія згодом переросла в реальну дорослу справу. Спочатку збирав інформацію про дерев’яні іграшки, а потім вирішив втілити її в життя. Згадав своє дитинство, чим грався, коли пас корови, чим бавились його батьки, діди, прадіди. Він називає себе дядько Лев Скулинський, що з «Лісової пісні» Лесі Українки. Його мета не тільки зберегти й передати побут, традиції, ігри, а й відтягнути сучасних дітей від комп’ютера й нагадати, що є багато цікавих і корисних ігор. Крім того, іграшками Іван Сидорук навчає малечу любити Україну, знайомить з традиціями, патріотами. Також дає свою адресу, щоб дітки писали йому й розвивали свій творчий потенціал.
А ще своїми виробами дядько Лев пропагує здоров’я. Бо, крутячи пальцями «Літунець», працюєш кистями рук і в тебе краще циркулює кров, тобто покращується кровообіг. Крім того, Іван створює дуб з родоводом відомого українського письменника. Чим стимулює дітей вивчати й дізнаватися про власний родовід. «Який чудовий наш край, які хороші тут люди – талановиті, майстровиті, - каже Іван Васильович. – Знайомство з ними допоможе тобі стати справжнім патріотом Вітчизни-України, яку любиш!».
Тож не потрібно забувати свого рідного, а навпаки, треба його популяризувати. Хай краще діти грають у рухливі, живі ігри з натуральними іграшками, ніж сидять за комп’ютерами й погіршують своє здоров’я, зір. Дбай про майбутнє, бо саме воно буде творити сьогодення, але не забувай минулого, бо це пам’ять, згадка, історія, яка повторюється. Тож не робімо тих помилок, які вже зробили. «Чужого научайтесь, але свого не цурайтесь…».
Іван ДОЛЮК.