Back to top

І двоє будуть єдиною плоттю

Автор фото Василь Сосюк.

У чому успіх довгого шлюбу? Запитайте в подружжя Максимчуків з Вирів, які прожили разом півстоліття
Ольга й Петро народились у с. Білка Березнівського району. Навчалися в одній школі і в одному класі. Але що то було за навчання в післявоєнний час?

Петро в 6-річному віці залишився без батька з хворою матір’ю у багатодітній родині. У класі були діти різного віку: кому 8, кому 12. Та й школи, як такої, не мали, уроки проводили по хатах. Хлопець спочатку освоював науку тільки взимку, а з весни до осені пас корів, заробляв гроші, як господар, на сім’ю. Згодом і зовсім кинув, довчився у вечірній Клесівській школі. В Клесів першою приїхала родина Ольги, а юнак з матір’ю – за ними.
У Святому Письмі читаємо: «І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама. І промовив Адам: оце тепер вона кість від костей моїх, і тіло від тіла мого. Вона чоловіковою буде зватися, бо взята вона з чоловіка». Максимчуки ніколи не сварилися через дрібниці, не можуть і не хочуть згадувати, що було колись, бо доброго мало. І Петро, і Ольга працювали. Він – в «Енергопоїзді», вона – в радгоспі ланковою. Це зараз сили немає, а тоді, «як той заєць, - могла і на машину, і на скирту». Пам’ятає, як терли льон, згодом возили його в Дубровицю, а потім у Сарни на льонозавод. Допомагали вдома старші доньки. А Ольга Антонівна після роботи мила, прала, бувало, до третьої ночі, а зранку знову в ланку. А прати ж бо було кому. Один за одним народили 7, а виховали 8 дітей. Зараз Петро Григорович, згадуючи молодість, дивується: «Як тоді з усім справлялись? Город, дві корови, свині, кури. У льоху як насиплемо картоплі, то під саму стелю. Ще і в копці закопували. І все вручну! А зараз – і техніка є, а картоплі врожай уже не такий».
У літній кухні, де зараз живе подружжя, над ліжком привертає до себе увагу «дерево роду»: 8 дітей, 46 онуків, 18 правнуків. Найстарша Людмила вже 11 років вдова, має 9 дітей і 12 онуків. Марія живе в Лазурному Херсонської області, Раїса – у сусідньому Володимирецькому районі. У Світлани 8 дітей, зараз в Одеській області, раніше працювала агрономом у радгоспі «Федорівський». Не відстають від сестер і брати. У Григорія – 9, Василя – 10, В’ячеслава, який з дружиною живе біля батьків, – 4 дітей. Прийомна донька Люба - в Рівному, працює бухгалтером. Їй було 8 років, коли померла мама (сестра Петра Григоровича), а батька не пам’ятала. Ольга й Петро Максимчуки навіть не обговорювали питання: своя ж кровиночка.
Коли родина з’їжджається разом на день народження батьків, у саду, за великим, накритим білими скатертинами столом збирається майже сто дорослих і малих. На 70-річчя Ользі Антонівні діти подарували пральну машину-автомат, а Петру Григоровичу – велике спальне ліжко. До пізнього вечора дружня родина співала, спілкувалася. «Велике щастя для батьків, - каже Ольга Максимчук, - коли діти не п’ють, не палять, трудяться, шанують своїх батьків». Хай Бог не доводить, коли в п’яному свавіллі, як, буває, чуємо, син піднімає на батька руку».
Різдво – щаслива й сумна дата. Коли Ользі Антонівні виповнилось 60, якраз у святковий день помер найстарший зять. Є ще одна подія, яку всі згадують. У 1981-ому народився онук, а в наступному році Ольга подарувала чоловікові синочка В’ячеслава. У 46-річної жінки побоялись приймати пологи в Клесові, відправили в Сарненське пологове відділення. Слава Богу, і з дитиною, і з мамою все гаразд.
Збігли роки, та в господині і зараз залишилась стара звичка – робити домашні консерви, усе по сезону. «Ось огірки, а там кабачки, ікра кабачкова. Закриваю і собі, і з дітьми поділитись». А ще подружжя любить читати, основна книга – Біблія. З-поміж газетних видань – «Добрий господар», «Домашній лікар», «Бджола», слухають і по радіо останні новини в Україні та світі.
Уважно слухаю розповідь подружжя, чиї обличчя випромінюють тепло та спокій. Розглядаю «дерево роду» і думаю про закони, за якими працює система «жінка-чоловік». Вони відкриті відносно недавно. Дуже сподіваюсь, що настане той час, коли їх вивчатимуть у навчальних закладах, як основний предмет. Тому що незнання дуже дорого коштує. Поки між чоловіком і жінкою йде боротьба за владу, щастя не буде. Лише тоді, коли кожен з них відчує себе рівноправним партнером з абсолютно різними якостями, з’явиться сила пари, те саме єдине тіло, в якому обоє відчувають себе цілісно. Саме так, як Ольга Антонівна й Петро Григорович Максимчуки.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...