Back to top

Американець із Томашгорода

Про таких людей, як Антон Грабовський, що мешкає в гірничому селищі Томашгород Рокитнівського району, в народі говорять: голодного нагодує, спраглого водою цілющою напоїть, немічному допоможе.

Мудрий і добрий чоловік – кажуть односельці. Буває, мовить декілька слів, і так вони припадуть до душі, що, їй-Богу, хочеться бути кращим.
Антон Петрович - неабиякий господар. Минулоріч попрацював на славу: у поважному вісімдесятирічному віці самотужки пофарбував будинок, що зараз так і сяє від промінців сонця; вичитавши в пресі, пообрізав яблунево-вишневий садок, після чого заготовив до тонни яблук; купив теля, аби виростити дійну корову. А ще дідусь планує завести невеличку пасіку. Звідки ж така наснага до роботи й молодече завзяття?
- Не можу сидіти без діла, - відповідає дід Антон. – Ще малим хлопчаком привчили до сільської роботи.
Народився в селі Лядо тодішнього Клесівського району. У родині виховувалось троє дітей. Йому, як старшому доводилось бути за хазяїна. Ходили в польську школу, але вивчали й українську мову. На свята й по неділях обов’язково відвідували церкву в найближчому селі Сехи, до якого добрий десяток кілометрів треба було долати пішки лісом. До залізничної станції Томашгород, а це майже 20 кілометрів, добиралися кіньми, інколи й ногами. У післявоєнні роки людей із Лядо, де налічувалося біля трьохсот садиб, переселили в інші населені пункти. Такою була тодішня політика партії. Зараз у цих живописних краях залишився тільки мисливський будинок, а любителі позбирати білих грибів тут можуть задовольнити свої бажання. До речі, приїжджають і сарненці.
Після війни Антон Грабовський працював каменотесом Вирівського кар’єру. Майже всі роботи виконували вручну. Там же травмував праве око. Трудився також на маслозаводі в Рокитному, машиністом електростанції в Томашгороді і понад десяток років - робітником «Тернопільвибухпрому». За плечима у ветерана праці сорок років трудового стажу. Та найпам’ятнішим у його біографії є проживання в США.
- Як же потрапили в цю країну та які враження залишилися від перебування в ній? – запитую в Антона Петровича.
- Згідно з християнською програмою в 1999 році виїхав до рідні й проживав упродовж десяти років у місті Сакраменто в штаті Каліфорнія біля Тихого океану. З дітьми та онуками жив у окремому будиночку з невеликою присадибною ділянкою. Вирощували картоплю, капусту, моркву. Найцікавіше, що там не бачив колорадських жуків. Можливо, через клімат.
- Вони, мабуть, до нас повтікали? – жартую.
Співрозмовник посміхається, бо й сам любитель дотепного слова. Соціальну пенсію мав 925 доларів, але більшу частину витрачав на оплату житла й інших комунальних послуг. Отож, доводилося підробляти на різних підсобних роботах. У день отримував 10-20 доларів. Хліб купував у російських магазинах, бо американський не такий смачний. У цій країні на високому рівні медицина. Там, між іншим, вилікував травмоване око. Серед лікарів багато росіян, білорусів та українців. І медики за роботу від пацієнтів грошей не беруть, бо цінують і свою честь, і місце.
- А ще полюбляв подорожувати зі знайомими далекобійниками. Вони охоче брали мене з собою, адже не давав їм сумувати, а головне – оминали аварії та поломки.
- Були в них, як би мовити, своєрідним талісманом, як знаменитий Парамон у київського «Динамо»? – запитую.
- Хто такий Парамон - не знаю, та з американськими водіями-далекобійниками побував у двадцяти штатах, - продовжує розповідь дід Антон. - Аби комфортно почуватися в США, треба добре розуміти англійську мову та вміти керувати автомобілем. На жаль, у мене з цим були проблеми. Щоправда, допомагала онука Юлія, яка знає п’ять іноземних мов. Приємно вразило й те, що їхні чиновники дуже оперативно розглядають заяви та скарги громадян. Якось звернувся в мерію за допомогою на лікування ока. І що думаєте? Наступного дня її отримав без жодних хабарів. В американців закон стоїть вище влади.
- Як добиралися до Києва?
- Із Вашингтона до Нью-Йорка летів літаком. А з цього великого міста-мегаполіса ще 8 годин до Києва. Білет, звісно, коштує дорого.
- А як громадяни США ставляться до свого Президента?
- Барак Обома хоче згуртувати націю на боротьбу з бідністю й тероризмом. Люди його поважають.
- Антоне Петровичу, а як же зараз Вам у ріднім краї? Не сумуєте за ситою й теплою Америкою?
- Як писав Тарас Шевченко: «В своїй хаті своя правда, і сила, і воля». Живеться спокійно. Щодня залюбки працюю в садку і головне – на рідній землі. Молю Бога, аби в Україні панували мир і злагода між людьми.
Володимир ТУШИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...