Back to top

Ноги відмовили, а руки почали творити красу

Автор фото Василь Сосюк.

Юлія НИКОНЧУК із с. Селище вже 6 років має статус інваліда І групи. Колись дівчина навчалась у місцевій школі, згодом освоювала фах кухаря-кондитера у ВПУ № 29 м. Володимирець. Та після закінчення другого курсу, влітку 2005 року, потрапила в автокатастрофу.

Наслідки трагедії шокували рідних і односельців, адже, отримавши тяжку травму, здорова й енергійна юнка назавжди втратила можливість рухатись вільно. Відтоді Юля пересувається лише на інвалідному візку. Тримаючись за поручні, може зробити декілька кроків і по кімнаті. Нелегко змиритися з таким вироком долі. Довго не йняла віри в те, що ходити, як раніше, вже не буде. 17 років тоді їй було. Життя буяло радощами, успіхами та мріями. Спогади про той злощасний день, мов трунок, гіркі та неприємні. Не повернути часів золотої юності, і здоров’я того молодечого вже ніколи не матиме. Щоб бодай якось відволіктися від болючих роздумів, дівчина захопилась рукоділлям. Вже два роки плете з бісеру чудові візерункові прикраси. Її вироби – справжні витвори мистецтва.
Люди з обмеженими фізичними можливостями найбільше потребують від оточуючих розуміння та підтримки. Для них це могутні світильники, адже кожен інвалід прагне знайти в цьому світі своє призначення, бодай якось реалізувати творчий потенціал, щоб почуватися корисним суспільству. Вироби селищенської майстрині Юлії Никончук неодноразово представляли на районних конкурсах. Востаннє - на виставці акції «Мистецтво одного села», що проходила недавно в історико-етнографічному музеї за участю Селищенського культурно-дозвіллєвого комплексу. Байдуже повз її барвистих витворів того дня жоден не пройшов, бо всіх вразили оригінальність прикрас і розповідь про майстриню, яка, маючи І групу інвалідності, воістину дивує здібностями, роблячи незвичайної краси речі з бісеру.
Коли завітали до оселі Юлі, щоб розповіла більше про своє захоплення, помітно захвилювалась. Відтоді, як страшний діагноз прикував її до інвалідного візка, спілкуватися з людьми почала менше. Але подруг у неї вистачає. І завжди має чим потішити ровесниць. Сплести прикрасу їй удається за день-два, якщо схема складна – тиждень. Дівчата охоче приміряють модні аксесуари, адже плете їх Юля неабияк, а з душею й обов’язково з хорошим настроєм. Вперше взяла до рук барвисті намистинки два роки тому.
- Тоді саме лікувалась у Сарнах, - пригадує майстриня. – Побачивши в знайомої книгу з бісероплетіння, одразу сфотографувала на телефон декілька схем, а повернувшись додому, спробувала плести бодай щось. Так і народився мій перший виріб – підвіска до телефону. Відтоді й не розлучаюся з цим захопленням, коли є настрій, плету кольє, сережки, браслети, квіти й ін.
Особливо вражають прикраси, поєднані в комплектах, бо дуже тонко та вдало відтворює рукодільниця відтінки. Вже й не пам’ятає, скільки їх, адже багато власних композицій з бісеру дарувала друзям. Щороку їздить відпочивати в санаторії для осіб з обмеженими фізичними можливостями. І саме в Саках кожного літа зустрічає людей зі схожими долями, з якими підтримує гарні дружні стосунки й донині. Спілкування з друзями по біді допомагає жити й долати труднощі. Тож і для них дівчина не шкодує своїх шедеврів. Щоправда, коли сплете щось нове, спершу показує мамі, щоб оцінила виріб, а вже тоді демонструє його на загал і дарує. Ненька для Юлії - перша подруга й порадниця. Коли трапилась біда, саме мама допомогла пережити трагедію.
- Я не вірила в те, що ходити більше не зможу, - ділиться сокровенним Юлія Никончук. – Навіть сказала мамі, щоб купила мені зошитів, позаяк дуже хотіла закінчити училище та знайти роботу за спеціальністю. Проте встати на ноги до початку навчального року так і не змогла. Взяла академвідпустку з надією, що здоров’я поліпшиться. І лише через декілька місяців почала усвідомлювати, що вже ніколи не ходитиму…
…Та недарма в народі кажуть: «Забравши цінне, Бог неодмінно дасть щось взамін». Всевишній ніколи не залишає людину, не обділяє її талантами. І життя Юлії Никончук є прямим доказом цього. Ученицею вона була активісткою, любила дуже танцювати, а втративши можливість вільно пересуватись, стала славною рукодільницею. До того ж, бісероплетіння не єдине її захоплення, віднедавна освоює ази в'язання спицями й крючком. А ще дуже любить читати книги, які їй регулярно приносять працівники Селищенської публічно-шкільної бібліотеки.
Не забувають про юнку односельці, хто має щиру душу й добре серце, не оминають її оселі, завжди підтримають і допоможуть. Та чи багато таких? На жаль, більшість із нас не розуміє, скільки щастя можуть подарувати особам з обмеженими фізичними можливостями, просто завітавши до них у гості. І не треба дорогих подарунків, найбільше вони прагнуть жити повноцінним життям.
По завершенню розмови запитала в Юлії, про що мріє. Дівчина відповіла: «Дуже хочу мати комп’ютер, адже Інтернет дасть можливість удосконалити свої творчі здібності, листуватися з друзями, яких спіткала така ж доля». Придбати його за пенсію вона не в змозі, але дуже вірить у дива. Невдовзі свято Миколи Чудотворця, за ним Новий рік і Різдво Христове. Думаю, що спільними зусиллями небайдужих людей могли б зробити хорошу справу й посприяти втіленню мрії рукодільниці на інвалідному візку Юлії Никончук. …Добро воздасться сторицею.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...