Back to top

Анатолій ОСТАПЧУК: «Тільки в порозумінні, виваженості в підходах до тієї чи іншої справи можна досягти успіху»

Автор фото Василь Сосюк.

2011-ий відлічує останні дні. На Сарненщині, як і у всій державі, громадяни готуються до новорічно-різдвяних свят, на площах населених пунктів та й у будинках мешканців запалали вогнями красуні-ялинки. Саме час підбити підсумки року, що минає, проаналізувати зроблене, порадіти успіхам, знайти причини невдач і рухатися вперед. Позавчора голова райдержадміністрації Анатолій ОСТАПЧУК, відповідаючи на запитання представників засобів масової інформації, не тільки прозвітував про соціально-економічне становище краю, а й поділився планами на майбутнє. У тому, що більшість наміченого вдасться реалізувати, сумнівів немає. Адже за майже два роки перебування на відповідальній посаді доводить це конкретними справами. Факти свідчать про те, що якби важко не було з фінансуванням, як би складалась політична ситуація в державі, район розвивається. За підтримки керівництва області, згуртованості громад на місцях, у краї вдалося розв’язати проблеми, що не вирішувались десятиліттями. І в цьому відчувається позиція і очільника Сарненщини, який зумів об’єднати на користь громаді представників усіх політичних сил, і депутатських корпусів районної, міської, сільських і селищних рад. Здавалось би, непримиренні у власних поглядах, вони разом беруться за суспільно значимі справи, наводячи лад на територіях сіл і селищ. Бачимо й ті позитивні зміни, що відбуваються в місті. Тож можна з упевненістю сказати, що спільними зусиллями можемо здолати всі труднощі й негаразди. Звичайно, не все залежить тільки від нашого бажання. На жаль, не можемо відвернути наслідки світової кризи, що зачепила й успішні європейські країни. Та все ж радіємо власним, хоч і невеличким, перемогам. Про що й розповів Анатолій Остапчук.
- У 2011 році здійснили ще один важливий крок до мети, яку поставив Президент України, проголошуючи курс на оновлення держави шляхом проведення системних реформ. Ті позитивні напрацювання, яких досягли цьогоріч, дають надію, що й майбутній рік буде успішним для розвитку соціальної сфери та інфраструктури району. Промисловий комплекс закінчує 2011-ий з очікуваним приростом виробництва у 10 відсотків. За 11 місяців цього року виробили промислової продукції на 341 млн. грн., що на 34 млн. грн. більше минулорічного періоду. Основний приріст забезпечили підприємства добувної галузі, машинобудування та обробки металу. Радує те, що промислові підприємства працюють над оновленням основних фондів, модернізують виробничі процеси. Так, наприклад, на щебеневому заводі Клесівського кар’єроуправління ввели в експлуатацію нову дробарку потужністю 70 м куб. за годину. Загальний обсяг інвестицій в основний капітал становив майже 81 млн. грн. Це дозволило збільшити зовнішньоторговий оборот товарів до 49 млн. дол. США. Товарів місцевого виробництва експортували на 7,8 млн. дол. більше, ніж імпортували. Зовнішньоторговельні операції проводили з 30 країнами світу і найбільше – з Російською Федерацією (45%), Польщею (25%), Німеччиною (9%).
- Успішна робота промисловості та реального сектору економіки загалом дала можливість повністю фінансувати бюджетну сферу та соціальні програми?
- Бюджет району з власних доходів загального фонду за 11 місяців виконали на 102%, тобто перевиконання від запланованих 50 млн. грн. становить понад 1 млн. грн., а ріст до минулого року - 5,1 млн. грн. Дещо гірша ситуація складається з районним бюджетом. З власних доходів із запланованих 26 млн. грн. недоотримали 1,1 млн. грн. Із семи видів податків, які формують дохідну частину районного бюджету, невиконання відбувається через ненадходження запланованого рівня податку з доходів фізичних осіб (1,3 млн. грн.), який доводить Міністерство фінансів формульним розрахунком. Проблеми тут виникли після введення в дію нового Податкового Кодексу, яким визначено, що податки сплачують суб’єкти господарювання за місцем реєстрації. Тому в нас відразу зменшилась кількість платників. Це ті, які працюють на залізниці, у відділеннях «Укрелекому», Ощадбанку та інших організаціях, головні офіси яких зареєстровані в інших регіонах.
Мене, як керівника виконавчої влади, особливо радує те, що виконали досить напружену програму будівництва. Один із найбільших проектів, який турбував уже не один десяток років, – це будівництво нової школи в с. Тинне, де освоїли 7 млн. грн., завершили будівництво підвідних газопроводів до сіл Чемерне (2 млн. грн.) та Пугач (300 тис. грн.), розширили мережу газопроводів у Зносичах і Костянтинівці, Тинному, Пугачу. Відновили роботу дитячого садка в с. Корост (1,1 млн. грн.), вирішили довгорічну проблему із будівництвом водогону до с. Пугач. Загалом виконали великий обсяг робіт з капітальних ремонтів об’єктів соціальної сфери на територіях Великовербченської (702 тис. грн.), міської, Клесівської, Вирівської, Костянтинівської рад. Вперше за останні 20 років у сільській місцевості збудували 46 доріг, які мають тверде покриття, на суму 5,6 млн. грн.
З непоганими показниками закінчує рік і сільськогосподарська галузь. Загальне виробництво валової продукції зросло на 6,8% і становить понад 194 млн. грн. Всі категорії господарств виробили 37,6 тис. тонн молока (+5%), м’яса (+10%). Поголів’я ВРХ в них становило 17,7 тис. гол. (+3,5%), 28,7 тис. гол. свиней (+3,2%), птиці – 562,5 тис. гол. (+5,2%). Сільгосппідприємства зібрали 5,2 тис. тонн зерна при середній врожайності 15,2 ц/га. Хоча з полів з посіяними зерновими високих репродукцій і нових сортів вдалося одержати по 25-26 ц/га. У середньому врожайність зернових зросла на 26,7%.
- Анатолію Миколайовичу, нині всіх чи не найбільше турбує соціальна сфера: виплата заробітної плати працівникам бюджетних установ, соціальні гарантії пільговим категоріям населення й ін. Як виконуються ці програми в районі?
- Не дивлячись на те, що 2011 рік був надзвичайно складним при фінансуванні різноманітних соціальних програм, завершуємо його теж з позитивними показниками. В цьому році, як ніколи, в Україні, та й у багатьох інших країнах Європи й Америки, дали суворий урок багатьом політикам: за популістичні рішення приходиться платити сповна. Протестні настрої різних груп населення з одного боку і неможливість виконати державні зобов’язання, передбачені законами, з іншого ще раз підтвердили стару істину: щоб мати що ділити – потрібно його заробити. Отже, чим більше в Україні дбатимемо про нарощування виробництва, створюватимемо нові підприємства, які будуть сплачувати податки до бюджетів і соціальних фондів, тим краще фінансуватимуться соціальні програми.
Хочу зауважити, що сьогодні в реальному секторі економіки Сарненщини працює 8,5 тис. чоловік, у той же час у бюджетній сфері - 7,3 тисячі, пенсіонерів - 25,4 тисячі, непрацюючих, які одержували допомоги через центр зайнятості, - 3656, соціально-незахищених верств населення проживає 13,2 тисячі чоловік, яким нарахували й виплатили понад 111 млн. грн. державних допомог (+23%), 1511 сімей отримали 970 тис. грн. субсидій. Згідно з Чорнобильським законодавством, 11,2 тис. призначили компенсацій (+32%) на 47,7 млн. грн., 9,6 млн. грн. відшкодували організаціям - надавачам послуг пільговій категорії (+20%). Крім того, працювали місцеві програми соціального захисту населення: фонд «Допомога» (272 чол.), на обслуговуванні територіального центру перебував 541 громадянин, забезпечили гарячими обідами 300 чоловік - та інші, які фінансувалися з районного та обласного бюджетів. Загалом же в управління праці та соціального захисту населення звернулось 49925 громадян (+ 33%). Це дозволяє зробити висновок, що, не дивлячись на складний фінансовий стан, держава цьогоріч збільшила фінансування програм соціального захисту, виплативши майже 500 млн. грн. для жителів Сарненщини.
- Багато говорили й про недофінансування закладів медицини…
- Система закладів охорони здоров’я в цілому за рік профінансована більш як на 49 млн. грн. З початку року почала роботу Цепцевицька амбулаторія загальної практики із денним стаціонаром на 5 ліжок. І нині в заклади охорони здоров’я первинної ланки входять: 1 дільнична лікарня, 9 лікарських амбулаторій, в яких працюють лікарі, що свідчить про наближення медичної допомоги до людей за місцем проживання. В цьому році пройшли акредитацію всі 47 фельдшерсько-акушерських пунктів, з них 5 одержали вищу і 20 – першу категорію. У хірургічному відділенні започаткували методику малоінвазивних хірургічних втручань з допомогою лапароскопа. І вже зробили 25 перших операцій. Для поліпшення фінансування окремих напрямків охорони здоров’я прийняли 8 районних програм, які фінансувалися з районного бюджету, а це майже на 600 тис. грн. Придбали обладнання та інвентар, зробили ремонти в районних лікарнях на 488 тис. грн., а в закладах первинної ланки охорони здоров’я – на 258 тис. грн. Програму забезпечення безоплатних рецептів і стоматологічних послуг профінансували на понад 3,5 млн. грн. Хоча, впевнений, реформування галузі потрібне. Нині ж плануємо зробити ремонт пологового відділення. На що потрібно понад 8,5 млн. грн. У цьому пообіцяли допомогти керівники деяких підприємств району. Тож, впевнений, що за допомогою небайдужих людей це вдасться виконати.
- Анатолію Миколайовичу, виховання підростаючої юні завжди тримаєте під пильним контролем. І в галузях освіти та культури Сарненщини, звичайно, є чимало проблем, та цьогоріч багато й зроблено. Що нового можемо чекати в наступному році, та й в останні дні 2011 року в цих сферах?
- Перш за все, назву деякі цифри. На утримання галузі освіти в цьому році використали понад 126 млн. грн. Крім поточних видатків, у Селищенській школі зробили капітальний ремонт системи опалення (57 тис. грн.), у Маловербченській збудували паливну на газу (206 тис. грн.), капітально відремонтували приміщення Великовербченської (271 тис. грн.), Бутейківської (149 тис. грн.), Вирківської (29 тис. грн.), Зносицької (1,4 млн. грн.) навчальних закладів, відремонтували систему опалення та дах у Клесівській школі І-ІІ ст. (248 тис. грн.). Та є гостра потреба будівництва нової школи в Цепцевичах, де в приміщенні розрахованому на 200 учнів, навчається понад 600. Тому й надалі робитимемо все, аби в районі поступово вирішувати ці проблеми.
Створення належних умов для навчання школярів високо оцінили учасники Всеукраїнського науково-практичного семінару, який відбувся на базі ЗОШ № 2 та НОК «Школа-колегіум» і ще трьох обласних семінарів-практикумів, що проходили на базі освітніх закладів району. За результатами обласного етапу конкурсу-захисту дослідницьких робіт Малої Академії наук школярі здобули 20 призових місць і 2 у такому ж Всеукраїнському конкурсі. У зовнішньому незалежному оцінюванні 71% учнів показали достатній і високий рівень результатів навчання.
Щодо закладів культури, їх фінансування здійснили в обсязі 13,2 млн. грн., що дало можливість не лише зберегти мережу, але й провести 48 поточних і капітальних ремонтів (968 тис. грн.) і реконструювати клуб у с. Федорівка (295 тис. грн.). Згідно з районними програмами підтримки культурно-мистецьких заходів виділили 100 тис. грн., що дало можливість багатьом самодіяльним митцям взяти участь у міжнародних, всеукраїнських, обласних і районних фестивалях, де вони зайняли призові місця, як от: «Журавка» (С. Галушко) - перша премія на Міжнародному фестивалі в Прилуках, «Мереживо» (МБК) - перша премія на Всеукраїнському фестивалі (Рівне), «Горлиця» (Кричильськ), дует «Бутейки» - перша та друга премії на Всеукраїнському фестивалі у Вінниці, оркестр дитячої музичної школи – перша премія на Всеукраїнському фестивалі в Рівному, Сергій Гаврилюк (Степань, БДМ) – друга премія на Всеукраїнському фестивалі «Червона рута», м. Київ. Ці та інші творчі перемоги підтверджують високий потенціал самодіяльних митців Сарненщини і дають нам можливість гордитися їх досягненнями. Успішно продовжується програма створення комп’ютерних центрів на базі публічно-шкільних бібліотек. У цьому році такий центр з безкоштовним доступом до мережі «Інтернет» обладнали в с. Цепцевичі. Нині в бібліотеках нараховується 36 комп’ютерів, з них 29 підключені до мережі Інтернет. Крім того, бібліотечні фонди поповнились на понад 20 тис. книг на суму майже 390 тис. грн.
- Сарненщина славиться й спортивними досягненнями. А 2012 голова облдержадміністрації Василь Берташ назвав Роком спорту. Тож, які плани на майбутнє?
- 2011 спортивний рік район завершує також з хорошими результатами. Спортсмени краю зайняли призові місця в трьох Всеукраїнських змаганнях: БК «Будсервіс» виборов ІІ місце серед команд І ліги в чемпіонаті України з баскетболу та І - в західному регіоні; на чемпіонаті України з греко-римської боротьби юнаки 1996-1998 та 1994-1995 р.н. посіли ІІ та ІІІ місця. У 25 турнірах обласного рівня спортсмени району зайняли 5 перших, 10 других і 11 третіх місць. Особлива гордість за футбольну команду «Маяк», яка виборола Кубок області серед дорослих команд, а юнаки перемогли в чемпіонаті області з футболу. Вихованці фізкультурно-спортивного клубу «Повір у себе» на обласних змаганнях здобули 12 золотих, 8 срібних і 3 бронзові медалі. Крім того, на чемпіонаті України з пауерліфтингу вибороли одну срібну і дві бронзові. Сподіваюсь, що наступного року все ж зведемо спортивний комплекс в Сарнах і здобутки спортсменів Сарненщини примножуватимуться.
- Підсумовуючи сказане, чи задоволені роком, що минає?
- Говорячи нині про досягнення, не стверджую, що в нашій роботі немає недоліків. Над їх усуненням щоденно працюють як органи виконавчої влади, так і місцевого самоврядування і, звичайно, не все вдається зробити через брак фінансування або не завжди досконале сучасне законодавство. Ми вдячні всім, хто піднімає ці питання перед органами влади і вносить пропозиції з їх вирішення. Якщо працюватимемо разом, спільно з громадянами, депутатами, повірте, проблем з кожним роком ставатиме все менше. Хочеться, щоб рік прийдешній був сприятливим для краю. Щоб менше в ньому було надзвичайних ситуацій, що виникали цьогоріч. Коли оперативно-рятувальним службам доводилось виїжджати 130 разів за сигналом «Тривога», з них 73 - на ліквідацію пожеж. Під час гасіння їх врятували 2 людини. За цей період знешкодили 28 артилерійських снарядів, 2 авіаційні бомби, 3 ручні гранати, 5 мінометних мін, 1024 набоїв часів Другої Світової війни. Та все ж, у цьому році ми позбулися такої проблеми, як утилізація непридатних і заборонених до використання пестицидів. Понад 23 тонни їх вивезли за межі району, на що використали майже 500 тис. грн.
Сьогодні хочу також подякувати всім, хто і словом, і ділом підтримував районну державну адміністрацію, відгукнувся на загальнорайонні ініціативи конкретними справами і в проведенні толок з благоустрою населених пунктів, і в підтримці лікувальних закладів заготівлею овочів та багатьох інших великих і малих справах нашого повсякденного життя.
Особлива подяка народним депутатам України Миколі Шершуну, Петру Мельнику, голові обласної державної адміністрації Василю Берташу, які лобіювали (в хорошому значенні цього слова) інтереси Сарненщини та окремих територіальних громад у центральних органах виконавчої влади. За досягнення цього року вдячний і депутатам обласної та районної рад, з якими налагодили конструктивну співпрацю в інтересах жителів краю. Дякую і журналістам, місцевим засобам масової інформації, які оперативно й об’єктивно висвітлювали роботу органів влади й доносили її зміст до відома мешканців району. Велика подяка керуючому Сарненської та Поліської єпархії, архієпископу Анатолію, керівникам релігійних громад, усім віруючим людям за їх молитви в ім’я Бога, миру на землі та добробуту в кожній родині.
Всіх жителів краю хочу щиро привітати з новорічно-різдвяними святами. Здоров’я вам, миру та злагоди.
***
Під час пресконференції обговорили й інші питання. Наприклад, щодо дієвості виїзних засідань колегії райдержадміністрації, кадрового забезпечення та ролі державного службовця у впровадженні важливих реформ у державі, йшлося й про подолання негативних явищ, як: незаконні діяльність гральних автоматів та видобуток бурштину, продаж спиртних напоїв неповнолітнім. Не оминули тему дозвілля молоді. З вуст голови райдержадміністрації прозвучали ґрунтовні відповіді. Озвучив Анатолій Остапчук своє бачення багатьох процесів, що відбуваються в державі, районі. Адже все, що робить як очільник краю, держслужбовець, має одну мету: покращання життя мешканців Сарненщини вже сьогодні. І є сподівання, що так і буде і всі накреслені плани вдасться виконати, бо звик досягати успіху наперекір усім негараздам, ніколи не ставлячи власні інтереси вище громадських.

Новини: 

Схожі матеріали

Особистісно зорієнтоване навчання рідної мови та літератури є важливою проблемою сучасної середньої освіти. Над нею активно працює творча група...
Сарни - сучасне місто, в якому живуть і працюють тисячі людей. Кожен день несе нові ідеї, турботи, радість. Особливістю міста та району є не тільки...
Незадовго до Дня Незалежності виповнився рік, як виконавчу гілку влади в районі очолив Петро Рухер. З цієї нагоди з головою РДА зустрілися та...
Створити умови для утвердження верховенства права, сили закону, щоб громадяни почувалися захищеними та вільними, - покликання прокуратури. Адже саме...
На виконання Указу Президента України № 124 від 14 лютого 2008 року «Про Фестиваль мистецтв України», відповідного розпорядження голови обласної...