Back to top

Секрет сімейного щастя

Автор фото Василь Сосюк.

Коли колишні колеги по трикотажному цеху зустрічають Любу Усову, маму 11 дітей, то часто запитують: «Тобі не важко? Це ж треба не лише всім дати лад, а й нагодувати»

. З усміхом відповідає, що діти – її щастя. Сама народилася в Довгому в багатодітній родині. Десятий клас закінчила в Цепцевицькій середній школі. Разом з іншими дівчатами поїхала на заробітки, де й зустріла свого Миколу. Хлопець приїхав у відрядження зі Ставропольського краю. Побачив Любу, і вже не міг її забути. Через півроку зимою відгуляли весілля.
Чоловіки й жінки відрізняються один від одного. Вони не гірші і не кращі, а просто різні. Біологи знають про це здавна. З іншого боку, сучасне життя показує, що їх потенційні можливості однакові. Вони в однаковій мірі талановиті. Але жінки часто критикують чоловіків за те, що вони байдужі, неуважні, не вміють слухати, не виявляють теплоти, недостатньо люблять. Сильна стать звинувачує жінок у балакучості та нездатності відокремити головне від другорядного в розповіді, а ще в тому, що в них часто болить голова… І якщо відволіклись від реалій життя, то розумієш, що світ і кожна людина чи подія унікальні й не схожі між собою.
У родині Миколи й Любові Усових з Чемерного чоловіки захищають і забезпечують, жінки будують гніздо та створюють комфорт і настрій. Найстарша донька Леся вже 10 років як одружена. З Іваном виховують 5 дітей і також живуть у Чемерному. Люда з батьками, ще не заміжня. У сина Руслана також п’ятеро малюків. У момент, коли приїхали в село, сім’я готувалась до весілля сина Анатолія. За ним на черзі Володимир. Василь одружений і також живе з батьками. Миколі – 19, Таня навчається в 11 класі Сарненської вечірньої школи. Троє наймолодших синів: Олександр, Дмитро та Валентин - учні Чемерненської ЗОШ І-ІІ ступенів (9, 7 і 3 класи).
«У чому секрет жіночого щастя?» – запитала в Любові Володимирівни. Молода красива жінка, на мить задумавшись, відповіла: «У дітях. Живемо заради них і тішимось ними. А хіба може бути інакше? Разом ходимо на зібрання. Микола, Людмила, Таня співають у хорі».
Спілкуючись з матір’ю багатодітної родини, переконалась, що в її обов’язки входить не лише наварити їсти, поприбирати й допомогти з уроками школярам. «Обов’язково треба з ними поговорити про все, - сказала мудра жінка, - наставити на шлях істини». Одразу пригадала, як сотні разів чула від батьків (не багатодітних!), що їм не вистачає часу для простого спілкування з дітьми. «Відчепись!», «Не бачиш, я зайнята!», «Іди запитай у мами», - змалку часто чують маленькі «чомучки» від найрідніших людей. А потім, підростаючи, вирішують запитати про все, що їх цікавить, у тих, хто їм дасть відповідь. І тоді вже буває пізно, та й не варто звинувачувати один одного, вулицю, школу в тому, що виховали дітей «не так».
Якщо декому треба прожити все життя, аби зрозуміти, що не робота й кар’єра, а діти й сім’я – найголовніші в ньому, то Любов і Микола зробили їх пріоритетами ще на початку сімейного шляху. Це зараз вони живуть у великому просторому будинку, де кожен має свою кімнату. Спочатку мешкали в Любиної тітки, яка померла півтора року тому. Вона багато допомагала молодій жінці і дітей доглядати, і досвідченими порадами.
В родині Усових у кожного є свої обов’язки по дому, зимою і влітку, по віку і по силі. В час, коли і дипломованим спеціалістам не завжди можна знайти роботу, хлопці час від часу їздять на заробітки. Буває по-різному – то не заплатять, то умови роботи не такі, як обіцяють. Але найголовніше для матері - знати, що діти здорові, навіть якщо небагато зароблять. Любов і Микола й зогледітись не встигли, як 27 років подружнього життя пролетіли. А здається, щойно одружились. І коли ж усе пройшло?
Кажуть, усі щасливі сім’ї однакові. В них панують любов, злагода, взаєморозуміння, повага один до одного. «А скільки років прожити разом, - каже Любов Володимирівна, - на те воля Божа. Якщо вірите в долю, вона теж від Бога. Але треба молитись і просити в нього, щоб Він її послав, а не просто сидіти й чекати».
У моєї доброї знайомої двоє дітей. Друзі переконують її, що вона ще молода й третє не завадить. Вона ж, сміючись, заперечує й цитує слова свого чоловіка, який каже, що «корму не хватить». У родині Усових думають навпаки. Були б діти, а «корму» вистачить. Тож хай будуть здоровими діти та щасливі їхні батьки, яких вони шанують, як навчає Біблія.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...