Back to top

«Поїзд милосердя» зближував людей

Наближається знаменна дата - День визволення України від німецько-фашистських загарбників, яку відзначатимемо 28 жовтня. Шістдесят вісім літ минуло, як цього дня 1944 року радянські війська звільнили від гітлерівської навали останні українські землі.

1225 днів і ночей тривали бої в країні. Двічі пронісся над державою смерч тієї страшної війни – під час оборони та визвольного наступу…
28 жовтня - одна з декількох дат у році, в які урочисто вшановуємо учасників бойових дій, ветеранів, інвалідів і учасників війни. Незмінний ентузіаст, висококваліфікований педагог і насамперед щиросердечна жінка Валентина Александрович, яка переймається долями цих людей, а нещодавно організувала зустріч учнів місцевої ЗОШ № 4 із визволителькою нашої країни, та й Сарненщини зокрема, Ангеліною ТКАЧЕНКО, щоб підростаюча юнь наочно побачила, як і чим живуть герої-визволителі.
Ангеліна Данилівна зустріла нас привітною посмішкою та гостинно запросила в кімнату. Хоча помешкання й невелике, та господиня розсадовила всіх до єдиного, аби тільки ніхто не стояв. А Валентина Дмитрівна тим часом познайомила дітей із сивочолою жінкою, коротко розповівши про її нелегку участь у далекі сорокові минулого століття. А потім попросила доповнити розповідь-сповідь особисто учасницю Великої Вітчизняної війни.
- Чесно кажучи, не хочеться згадувати ті часи, оскільки вони й так переслідують мене й досі, - зізналась лагідна господиня. - Й донині в пам’яті виринають поранені й убиті солдати, бентежить підсвідомість випадок, коли побачила подругу в калюжі крові, яку вбили невідомо за що й хто вже, на жаль, після визволення Сарненщини…
Родом Ангеліна Ткаченко з селища Косіно Зуєвського району Кіровської області. Її, сестру та брата мама виховувала сама. Тато помер, коли була ще зовсім маленькою, щойно виповнилося 2 роки. Мама працювала на Косінській паперовій фабриці. За розповідями неньки, тоді там випускали валютний папір. Потім навчання в школі, а відразу після закінчення, в 1939 році, вступила в залізничний технікум у Нижній Тагіл на Уралі. Поки здобувала професію, Батьківщину охопила війна, а юнку направили працювати на Пермську залізницю головним кондуктором. В основному супроводжувала товарні потяги, а вантаж - переважно різноманітна військова техніка. Хоча іноді доводилось перевозити солдатів і цивільних громадян. І так до 1943-го. А в кінці року Ангеліну з подругою Глафірою Козушкіною направили провідниками в славнозвісний військово-санітарний потяг № 132.
Для початку опишу, що значить цей військово-санітарний поїзд. Звісно, співвітчизники, які бачили художній фільм «На всю оставшуюся жизнь», знають, як то було - перебувати там, адже фільм екранізований саме з подібного потягу. Для прикладу наведу декілька рядків (мовою оригіналу) з брошури Віри Панової, якій поручили написати про поїзд, а вже в 1946 році вона видала ще книгу «Спутники». До речі, ці видання має в особистій бібліотеці наша героїня:
«Военно-санитарный поезд состоял из специально оборудованных вагонов для тяжело- и легкораненых, изолятора, операционной, аптеки-перевязочной, кухни и других служебных вагонов. Военно-санитарные поезда обслуживали, кроме медработников и врачей, поездные бригады, в которые входили проводники, поездные вагонные мастера, поездной электромонтёр и машинист электростанции, они стремились постоянно содержать вагоны в исправном состоянии и чистоте…
…За вагонами для легкораненых шёл вагон-аптека. Почему он так назван — неизвестно. Аптека занимала в нём маленькое купе. Остальные помещения были приспособлены под перевязочную, душевую и вентиляционную.
…На дальних запасных путях, возле какого-то длинного зaбopa, стоял красавец поезд: свежевыкрашенные темно-зелёные вагоны, алые кресты на белом поле; на окнах — ослепительной чистоты полотняные занавески ручной вышивки. Невдомёк было мне, когда я с крохотным моим чемоданчиком входила в штабной вагон, какую роль в моей судьбе сыграет этот поезд, вернее — люди, к которым я иду. Эти люди жили на колёсах уже почти три с половиной года: с первых дней войны собрались они в этом поезде и с честью, непорочно несли свою благородную службу. Военно-санитарный поезд № 312 был одним из лучших в Советском Союзе. Когда командование решило, что нужно написать брошюру о своей работе — для передачи опыта коллективам других санитарных поездов, Пермское отделение Союза советских писателей направило меня им в помощь, как профессионального журналиста; я была — перо, которое запишет их рассказы и расположит в должном порядке…».
Чотири роки дорогами війни курсував «поїзд милосердя», евакуйовуючи з фронту поранених. Бомбардування, кров, смерть, короткі хвилини відпочинку зближували людей, які рятували чужі життя. Усі учасники ВСП-312 стали однією великою сім'єю. У поїзді найбільшою потреба була не стільки в кондукторах, як у медпрацівниках. Отже комісар перш за все провів тритижневі курси Червоного Хреста, де Ангеліну та Глафіру навчили робити перев’язки, справлятись досконало з роботою медсестри й ін. Звісно ж, задокументовано це тоді ніде не було, тож вони на посаді кондукторів виконували роботу медсестер. Кожен день працювали з Клавою (її ще так називала) по двоє. Спали через ніч. Режим дня був таким, згадує ветеран: вставши вранці, узявши два порожніх відра, вирушала на кухню. Потяг влаштований таким чином: паровоз, а за ним льодовня та кухня, та ще пральня. Отож, минувши пральню, заходиш на кухню та береш сніданок: в одне відро другу страву, зазвичай це каші, а в інше - чай. Вісімнадцятирічна юнка була худенькою та маленькою, яка там сила, то просила ходячих поранених допомогти принести їжу. Погодувавши хворих, мила посуд, прибирала, а там уже й обід, а це й перша, друга, і навіть третя страви. І ось так щодня. Поки знімали блокаду з Ленінграду, стояли біля нього тиждень. Потім поїзд подали під навантажування, а дівчатам комісар дозволив прогулятися містом. Після завантаження поїхали далі. І знову сніданки, обіди, вечері, догляд за пораненими, прибирання… Крім того, солдатам давали додатковий пайок - американські консерви.
- Щойно виїхали з Ленінграда, видали олівці й папір, щоб усі написали листи додому, хто не міг сам, писали за них під диктовку, - розповідає Ангеліна Ткаченко. – а ще почитати газету, адже, перебуваючи там, не знали, що коїться на фронтах. Уявіть тільки, писали вісточки ще живі люди, а через декілька зупинок, бувало, дехто помирав і їх виносили та хоронили… Вдома отримували від них листа, а їх уже в той час не було… Це надто тяжко переживали рідні.
Схвилювала розповідь про солдата-інваліда без рук і ніг. Ну, наче в кіно, але, на жаль, це було насправді. Обличчям і статурою такий красень, а лежав і мучився, бідолашний. Годували його з ложки. Часто йому пайка не вистачало, тож просили добавку або ж ходили в льодовню по сухарі. Везли бійця в госпіталь в Читу. І вмовляли, щоб повідомив рідним, аби забрали, а він відповів: «Не треба, не хочу, аби такого обрубка бачили…». Щоправда, до Чити їх не довезли. Кінцева зупинка мала бути – Ленінград, а недоїжджаючи до Новосибірська, знайшли у хворих тиф. Відразу ж обстригли всіх наголо та й залишили там у госпіталі. І знову поїхали далі. Солдат же деякий час ще переписувався з Ангеліною Ткаченко, а потім перестав. Але й досі цікаво, як же склалось його життя?
Добре пам’ятає, як у Тулі й Орлі страшенно бомбили німці. Так, що, зокрема в Орлі, після бомбардувань, ще тиждень летіли осколки та земля зі скалками. З кінця 1943-го до початку 1944-го Ангеліна Ткаченко здійснила 16 рейсів і перевезла 900 чоловік. Доглядала за ними, кожного й досі пам’ятає в обличчя. Як зізналась, усі й зараз у неї перед очима. Впевнена, що й вони її згадують добрим словом.
Коли взяли напрямок на Сарни, в комендатурі вже вирішили подальшу її участь. У січні 1944 року, після визволення Сарненщини, Ангеліні Ткаченко вручили ліхтар і протигазну сумку для документів. Отже, із санітарного поїзда, разом із подругою Клавою, – у головні кондуктори, супроводжувати засекречені військові вантажі під назвою «Аннушка». Сарни мали статус стратегічного значення й чотири напрямки. Тож, отримавши важливі документи на вантаж, їхала на Ковель, Луцьк, Лунінець, Рівне. Їздила також і на Коростень. Головне, щоб вантаж, а це всіляка військова техніка й ін., доставити неушкодженим, за що й відповідала. Два рази була в Познані та Любліні. А ще пам’ятає в Польщі величезний аеродром, який дуже бомбили. Якось прямували до станції Маневичі й також через бомбардування змушені були стояти четверо діб. Вже з’ївши пайок, що видали перед поїздкою на одну добу, зголодніли. Добре, знайомі хлопці-залізничники запросили до себе, нагодували, та ще дали продуктів у дорогу. Хоч був час лихоліття, а працювали з ентузіазмом і допомагали один одному.
Уже після визволення Сарненщини втратила Ангеліна двох подруг. Як відомо, тоді по лісах блукали групи чоловіків і обстрілювали поїзди. Товаришка, яка також приїхала з нею з Росії, супроводжуючи потяг, сиділа на гальмах, що в кінці ешелону. Ось при обстрілі куля попала прямісінько в неї. Тільки коли поїзд дістався до потрібної станції, побачили, що дівчина мертва. А вона так і залишалась рівненько сидіти. Поховали її тут, у місті, на кладовищі, що було між військовою частиною та будівлею пологового будинку. А про іншу подругу, Соню Шуверову, жінка розповідала зі сльозами, бо ж загинула, можна сказати, на очах…
Їхали до Решуцька. Станцій тоді не було, а обабіч колій деінде стояли будиночки. І в такому працювала Соня. Ангеліна Ткаченко того дня супроводжувала вантаж на Рівне. Вже майже під’їжджали, а світлофор закритий. Трохи почекали, а потім вирішили дізнатись, у чому причина. Наближаючись до будівлі, побачили двері, підперті ломом. Тільки-но відкрили їх, звідти повалив густий дим. Усередині на підлозі лежала Соня в калюжі крові. Постріл здійснили в потилицю… Це жахіття, впевнена, не забуде ніколи. До того ж, зв’язок обірваний. Тож миттю поїхали в Рівне, аби попередити правоохоронців про злочин. Дорогою весь час гудів паровоз, щоб, не дай Боже, не зіткнутись із зустрічним… Міліціонери та солдати з собаками прочесали місцевість. Слід спочатку привів до стіжка сіна, а потім - до річки, а далі зник. Отож і нині не відає Ангеліна Данилівна, хто ж поглумився над подругою та за що відібрали життя. Ось саме через ці спогади тяжко переживає пам’ятні дні й дати, пов’язані з Великою Вітчизняною війною, бо все постає перед очима знову й знову. І непрохані пекучі сльози зросили обличчя визволительки. Після такої сповіді, певно, розмову перевели на іншу тему.
У Сарнах після визволення вціліла лише одна колія. Стояла тільки будівля вокзалу, а навколо - воронки. У місті не було жодної людини, жити також не було де. Тож вирушили в село Люхча, там дислокувалась зенітна частина. Ночували по квартирах, а потім їх прихистив голова сільради. Однієї ночі невідомі чоловіки забрали його й кудись повезли. Після того його й не бачили. Коли військовики виїхали, у село почали часто приходити, як ще їх тоді називали, хлопці з лісу. Подруги вже деякий час мешкали в однієї родини. Та й там не було спокою. Якоїсь ночі господар попередив, що за ними мають прийти. Але Ангеліна з Клавою все ж повернулись у домівку на ніч. Увечері в будинок заявились невідомі юнаки й запропонували краще помешкання та з ліпшими умовами. Здогадавшись, що може бути біда, вони відмовились. На третій день господар сказав: якщо хочете жити, не вертайтесь. Але йти було нікуди. Посеред ночі їх розбудив стукіт у вікно. Дівчат відразу сховали в підвалі з ходом на город. Там і почули, як нічні гості запитували, де квартирантки. Пізніше дружина господаря вивела їх далеко за село. Більше в ту місцевість не повернулись. З найкращою подругою Клавою працювали тільки до 1946 року, а потім вона вийшла заміж за військового й виїхала в Горький, що в Росії (нині Нижній Новгород). У 2007 році Ангеліна Данилівна їздила до Клави в гості в Нижній Новгород. Це, на жаль, була остання зустріч подруг. Немає вже Глафіри Козушкіної…
Чоловіка Ангеліни Данилівни Василя Ткаченка в 1940-ому призвали в армію. Тож і йому довелось пройти тяжкими військовими стежками. Він безпосередньо брав участь у боях за визволення України, зокрема Донбасу, у битвах за Ворошиловград, Дніпропетровськ. Перемогу зустрів із частиною в Сарнах. Працював на залізниці черговим по вокзалу. Там і познайомились, а згодом пов’язали долі. У 1948 році молодій парі надали житло. У цьому будинку Ангеліна Данилівна мешкає й досі. 40 років життя присвятила праці в центральній районній лікарні старшим бухгалтером.
Зараз героїня-визволителька має троє дітей: Костянтина, Валентину та Світлану, та ще 6 внуків і 12 правнуків. Та немає, на жаль, поруч такого потрібного й надійного плеча чоловіка Василя. Саме через чорнобильську трагедію він пішов із життя передчасно.
З 1948 року родина Ткаченків живе у виділеному будинку. І хоча він був на балансі будинкоуправління, Василь усі ремонтні роботи виконував сам. Та ось уже декілька років його немає і хатина потребує ремонту. Зверталась за допомогою, та, на жаль, не дочекалась її. За Ангеліну Данилівну клопотав і голова райради Організації ветеранів України Рінат Валєєв. Та досі з даху в будинку учасниці бойових дій капає…
Нині повсюди гасла кандидатів у народні депутати: надам, організую, допоможу. Тож де ви, помічники? Ось реалії життя. Хоч би один із вас завітав до оселі ветеранів і подивися, як вони живуть, чого потребують. Ні, що не кажіть, а після війни люди, переживши її страхіття, знали біду в обличчя, тож йшли назустріч, допомагали, співчували один одному, а нині… Канули в лету й традиції радянських часів, коли ветеранів хоч раз у місяць навідували учні, аби надати посильну допомогу: при потребі купити ліки чи продукти, та навіть дати відчути, що про тебе не забули й ти ще комусь потрібен на цій землі. Нині ж у більшості про ветеранів згадуємо тільки в дні, що пов’язані з Другою світовою війною.
Безмежна вдячність Валентині Александрович, яка, зрозуміло, теж має не менше життєвих клопотів, ніж кожен із нас, та організовує зустрічі, що так потрібні і дітям, і, перш за все, людям, які не тільки пережили ті часи, а й відвоювали нам цей благословенний мир. Та мало хто відає, як насправді їм живеться. А цим шанованим громадянам, уже в поважному віці, допомога потрібна майже щодня. І тут ентузіаст Валентина Дмитрівна робить свій внесок, у першу чергу, духовно виховуючи майбутнє країни – дітей.
За посильний вклад у визволення Ленінграду від німецько-фашистської навали, а Ленінградський фронт, як відомо, був найжорстокіший, Ангеліну Ткаченко нагородили медаллю Жукова, а ще має безліч ювілейних медалей і нагород, подяк і почесних грамот.
Перед нами борг, який ми в змозі сплатити героям, які рятували та піднімали з руїн Україну. Це, зокрема, Ангеліна Ткаченко та її соратники. Дехто про цей борг забув. Їм вдалося дати друге життя нашому місту, а нам залатати дах – тяжко? Та Бог суддя всім нам. Зробімо ж усе, що в наших силах: намагаймося донести дітям повагу й шану до ветеранів. Вчімо синів і дочок поважати людей старшого віку, а надто тих, завдяки кому живемо під мирним небом. Щоб серця юних сарненців були переповнені вдячністю до рятівників від фашистів і живих, і тих, чиї незгасні імена вибиті на плитах меморіалу Солдатської слави, овіяні Вічним вогнем, але повсякчас нагадують нам, якою ціною був завойований мир.
Вікторія КОЛЯДИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...