Back to top

Війну зустріла в 17

Автор фото Василь Сосюк.

Мама
Ганна Касьянюк народилася в Оренбурзькій області. Коли почалася війна, їй ледве виповнилося 17.

Саме закінчила залізничне училище в Оренбурзі, 30 випускників якого відправили на Ташкентську залізничну дорогу. До повноліття дівчина працювала на ваговій, а згодом – черговою по станції. Як військові, йшли за фронтом, розповідає жінка. А воювала вся сім’я. Мама рано померла, в 25-річному віці, коли організовували колгоспи, а двох дітей виховував батько.
У Сарнах, у 1944-ому, частину розформували. Вийшла заміж, народила дві доньки - Ольгу й Тетяну. Так і залишилась у місті назавжди. Працювала на залізниці й за відмінну роботу одержала не одну подяку й нагороду, про що свідчать записи в трудовій книжці. Серед них – значок «Ударнику Сталинского призыва» за виявлені ініціативність та енергію, виконання й перевиконання виробничих показників.
У 80-х Ганна Степанівна в міській раді очолила жіночу раду. Сама особисто опікувалася й обслуговувала 62 одиноких і непрацездатних сарненців. Допомагали й донечки, як тимурівці. Кому побілити, кому прибрати чи ліки з аптеки принести, доріжку взимку прокидати від снігу. Щоб привезти безпомічним вугілля чи заготовити картоплю, просила транспорт у військовій частині, де їй ніколи не відмовляли. Доводилось і хоронити. Майже всі вже померли, каже, залишилось двоє. Сама жінка після смерті чоловіка займалася будівництвом власного житла.
Донька Тетяна в 16 років поїхала у Вірменію в гості до двоюрідної сестри й там вийшла заміж. Оля живе в Москві. Онуки - в різних містах і країнах. Нара – в Рівному, Анжела – у Вірменії (приїжджає щороку). А в Марини й Анни, названої на честь бабусі, вже й свої діти, правнуки Ганни Касьянюк. Незважаючи на вік, вона щороку їде в Оренбург на 2 місяці, де живе її племінниця (донька брата, полковника у відставці, що помер 5 років тому). А 23 лютого довгожителька зустрічатиме свій 90-літній ювілей.
Не забуде ніколи, як почула, що в Спітаку, де жила її кровиночка, стався землетрус. У скронях стугоніла лише одна думка: негайно їхати туди. Не пам’ятає, як дісталася до Москви, якими правдами й неправдами потрапила у вантажний літак, що транспортував допомогу жителям Вірменії... Дорогу підказувало материнське серце. У Спітаку розшукала родину й забрала до себе.

Донька
Майже двадцять п’ять років тому, 7 грудня 1988-го, друге за чисельністю населення вірменське місто Спітак (у перекладі з вірменської — білий), а також 58 сіл навколо нього були стерті з лиця землі. Усе це сталося через землетрус силою 7,2 бала за шкалою Ріхтера, перший поштовх котрого, з епіцентром якраз під Спітаком, сколихнув північний захід Вірменії об 11.41 за місцевим часом. Він тривав усього 7 із половиною секунд, та цього вистачило, щоб загинули 25 тисяч чоловік, майже 100 тисяч отримали поранення, а ще 514 тисяч залишилися без даху над головою. За підрахунками вчених, у зоні розриву земної кори вивільнилась енергія, еквівалентна вибуху десяти атомних бомб, скинутих на японське місто Хіросіма. Хвиля, спричинена землетрусом, обійшла земну кулю й була зареєстрована сейсмографами в Європі, Азії, Америці й Австралії.
Тоді радянська влада переклала всю вину за велику кількість жертв на стихію. Однак після розпаду СРСР головною причиною стали називати низьку стійкість будівель у сейсмонебезпечній зоні, а також відсутність рятувальної техніки й малу кількість висококваліфікованих рятувальників, які могли б уберегти життя набагато більшої кількості людей.
Тетяна до цього часу згадує події двадцятип’ятилітньої давнини зі сльозами на очах. Слово «землетрус» вона намагається не вимовляти, а про трагедію просто не говорити. Через якийсь час спілкування з жінкою розумієш, що всі події свого життя вона розділяє на періоди: до страшного поштовху й після. Сьогодні руїни всі розчистили, але звільнити свідомість від тих спогадів, звісно, неможливо. Загинули діти в дитсадках і Будинку культури, де проходили репетиції новорічних ранків, студенти Ленінаканського політехнічного інституту, працівники швейної фабрики, робітники верстатобудівельного заводу, прядильниці знаменитого на весь Радянський Союз «Лентекстильмашу». Спітак був зруйнованим на 95%. Слава Богу, нині його відновили й побудували нові церкву, центральну площу, житлові будинки. Але це не те місто, що було раніше, каже жінка. З понад 14 фабрик і заводів працює тільки одне підприємство. А були й ліфтобудівельний завод, і цукровий, і філіали трикотажної та швейної фабрик. Нині є сім шкіл, два коледжі, музична школа. Руїн не лишилося. А населення, що до 1988 року становило 22 тисячі чоловік, сьогодні - майже 18 тисяч. Люди середнього й похилого віку — усі ті, хто вижив у трагедії, яка була не єдиною в житті Тетяни.
З коханим чоловіком Варужем ростили 2 доньки, чверть століття наживали добро. Пишалася антикварними мармуровими статуетками, піаніно, чеським кришталем. Не залишилося нічого. Коли вибігли з під’їзду в чому були, за спиною рухнув п’ятиповерховий будинок. Тоді сусіди говорили Тані: «Ти вижила, бо була дуже гостинною до нас, завжди ділилася шматком хліба». Так, вона вижила й розділила з вірменами їхню гірку долю. Разом їли кінський щавель, квасолю й пшеницю, пили каву, зварену з молотих жолудів.
Упродовж 25 років життя у Вірменії жодного разу не відчула себе чужою. Вивчила мову, знає як літературну, так і її діалекти. Працювала контролером відділу технічного контролю. Разом із чоловіком прожили 41 рік. Число 13 для них було щасливим. Воно стало датою заручин і весілля подружжя. Варуж ніколи не дозволяв собі навіть підвищити голос на дружину чи дітей. Вони просто були щасливими разом.
13 жовтня, наступного дня після відзначення її 60-річчя, з 10 ранку до обіду Таня розмовляла з Варужем по телефону 4 рази. А потім зателефонував він, тільки голос був Івана Кіранчука, лікаря-анестезіолога КЗ «Сарненська ЦРЛ». Треба віддати належне Івану Вікторовичу, розповідає жінка, який зробив усе можливе, аби врятувати Варужа, якого на вулиці збила машина. Але травми виявилися несумісними з життям. Першими, хто одразу прийшов на допомогу, були члени вірменської діаспори.

Останній подарунок
Минуло 7 днів після смерті чоловіка. Рідні зібралися біля його могили на кладовищі. Раптом до них підійшло маленьке незграбне кошеня й видерлося на руки до зятя Юрія. «Останній дарунок Варужа», - подумала Таня й забрала пухнасте створіння додому. В це важко повірити, але цілий рік воно сумувало разом із нею, не гралося, хоча жило в теплі та ласці. Боліло їй серце - лягало на груди. Бувало, видряпається на комод, де стояло фото чоловіка, прихилить голову - й стоїть. Лише через рік почало гратися, ніби повеселішало.
Так і живуть вони разом – 90-літня Ганна Степанівна, її донька Тетяна й віддані домашні тварини. Їм телефонують друзі, яких доля розкидала по всьому світу: із Греції, Санкт-Петербурга, Вірменії, Москви, Ставропольського краю. Приїжджають рідні, й завжди жаданими є гості.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...