Back to top

«Скоріше б закінчилася війна…»

Автор фото Василь Сосюк.

Хоча й мала тавро остарбайтера, та з німецькими хазяями пощастило

Перших українців вивезли на німецькі примусові роботи ще влітку 1939 року. Тоді закарпатців відправляли в Австрію. Наймасовіший вивіз робочої сили в третій рейх розпочався з квітня 1942-ого, й тривав він до остаточного визволення від загарбників у 1945-ому. Відомо, що на людей влаштовували облави, а з окремих населених пунктів забирали всіх мешканців. За саботаж і неявку на збірні пункти карали. Багато громадян перебували в таборах і гетто, трохи легше було тим, хто працював у помістях чи будинках німецьких хазяїв.
Саме про зазнані поневіряння й рабство в чужому краї, страшне лихоліття розповіла землячка Ніна ЗЕЛЕНЦОВА (Волощук), яка, як і більшість співвітчизників, колись витримала тяжкі випробування й гідно пройшла свій життєвий шлях. Про факти й жахіття тих часів Ніна Петрівна розповіла учням сьомого класу Сарненської ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів, які відвідують клуб спілкування, що діє в закладі, на чолі з Валентиною Александрович.
І досі Ніна Зеленцова не може забути тяжке минуле. Ось уже промайнуло 68 років, а пам’ятає все до дрібниць… Росла в сім’ї робітників. Тато працював вантажником на лісоскладі, а мама була домогосподаркою. Самотужки зводили будинок. У краї панували поляки. Тож ще малою її віддали на навчання в польську школу, а для цього приписали два роки. Заняття проходили виключно польською мовою, навіть на перервах спілкувались тільки нею. Крім того, з тринадцяти років допомагала мамі по господарству. Так здобула сім класів. У 1939-1940 роках прийшли війська Червоної армії. Відтоді ще навчалась у радянській школі. Ніна Петрівна зазначила, що, на відміну від польської, в радянській рівень знань був дуже високим. Отож продовжувала вчитися й працювати, але в суспільстві відчувався неспокій, бо тоді вже німці напали на Польщу.
У 1941 р. Ніна Волошина закінчила навчання й отримала свідоцтво (нині зберігає в сімейному власному архіві). Але це останні більш-менш спокійні дні, що прожили перед нападом фашистів. А далі й розпочалося жахіття… Біда чатувала з обох боків: то приходили, як їх називали, хлопці з лісу, через що вночі не спали – сторожили, а вдень рятувались від німців. Уже з перших днів війни Малинськ зазнав бомбардувань і нападів. Найбільше страхались арештів, після яких односельців відправляли в Німеччину. Якось батько Ніни дізнався, що мають прийти німці, й наказав старшій доньці Жені знайти сестру Ніну й сховатися на хуторі. Дівчата так і вчинили. Німці зібрали всіх на майдані й за списками викликали жертв. У тій колотнечі загинуло дві сільські родини. Сестрам тоді вдалося уникнути полону. Коли трохи стихло, повернулися в село. Ось так щодня, йдучи з домівок, завжди носили із собою щось із їжі й одягу, так би мовити, були напоготові, знали, що можуть не повернутися. Тож коли фашисти влаштували чергову облаву, Ніна вже в рідну домівку не потрапила: її чекала ворожа Німеччина…
На залізниці дівчину з односельцями загнали у вагони. Дорогою забирали бранців у Костополі, Моквині. Перша зупинка була в Рівному, де невільників поселили в польських кошарах і впродовж декількох днів ще підвозили людей. А коли назбирали цілий потяг, рушили далі до Ківерців. Там усім провели дезінфекцію, помили, лікарі перевірили стан здоров’я, а санітари провірили одяг й інші речі, хто мав. Жінок ще оглядали, щоб не було вагітних. Потім повезли в’язнів у бік Польщі. В дорозі Ніна познайомилась із польською родиною з Іванової Долини, що поблизу Костополя, яку вщент розгромили. Тож юнка трималась цієї сім’ї, а німцям заявила, що полячка. Закінчивши сім класів, мала гарну вимову й граматику, тому й не виникало сумнівів у національності. А далі шлях лежав на Німеччину. Перетнувши польський кордон, німці звернули увагу в’язнів на трупи, що лежали обабіч залізничних колій, повідомивши, що це невдала спроба втікачів. Зрозуміли: шансів на спасіння немає.
Спочатку привезли в німецьке місто Оснабрюк. Там усіх висадили, й зі станції пішки рушили на «арбайтсамт», що в перекладі означає біржа праці («Arbeitsamt»). Поселили в пустому приміщенні, де сиділи й спали на підлозі. Хто що мав, підстеляли під себе. Вранці за ними прийшли німці-хазяї, яких називали покупцями. Ніну вибрав літній чоловік, а польську родину - староста міста, в яке їх мали відвезти. Потім знову був потяг і місто Анкум. Там земляків завели в поліцейську дільницю, щоб зняти відбитки пальців, після чого дідусь повіз Ніну кіньми в його будинок, а староста польську сім’ю - у своє обійстя.
Під’їжджаючи, дівчина оцінювала місцевість. Згодом побачила ззовні звичайний дім, критий черепицею, в якому було багато кімнат, у невеличкій поселили її. Хазяї, на прізвище Пльори, спершу Ніну перейменували на Ліну й пояснили обсяг роботи. Оскільки в господарстві тримали три корови, то в її обов’язки входило вранці виганяти тварин на пасовище й зустрічати звідти, а ще вичищати хлів. Щоправда, як зізналась, там ніколи не було великого бруду й корівки завжди були чисті. Гній вивозив дід. Інколи мила посуд і їздила в магазин за продуктами. В основному потрібно було разом із дідусем-господарем працювати у великому помісті Баура. Там вона садила й копала картоплю, полола буряки й іншу городину, збирала врожай. Сіно косили й гребли тракторами, а Ніна, дід і ще полячка та два французи його сушили, перевертали. Взимку, звичайно, була інша робота. Одно слово, без діла ніколи не сиділи.
Режим дня в землячки був таким: о п’ятій ранку доїла корів і о сьомій виганяла на пасовисько. Потім - сніданок, на який хазяйка наливала в миску молока й давала шматок хліба, Ніна кришила його в молоко. Із собою давала чотири тонкі шматочки хліба, тоненько намазані мармеладом чи маслом. Якось запитала, чи дівчина наїдається, коли та заперечила, додала ще чотири. Поснідавши, йшли з найстаршим Пльором на роботу. Повертались опівдні, й у цю пору подеколи теж допомагала доїти корів. На обід подавали суп, який готували якось по-своєму й не дуже смачно, а на друге - картоплю. Інколи до неї дещо додавали. Бувало, після цього мила посуд і розставляла на місця. І знову йшли працювати, але вже з собою брали бутерброди. П’ятниця - молочний день.
Загалом Ніна Петрівна вважає, що їй пощастило з хазяями. Приміром, дід її називав Лінхен, що означало Ліночка. Коли доїла корову, дозволяли випити молока. Якось, придбавши в магазині продукти, дорогою додому скуштувала три сухарики з кулька. Впевнена, хазяйка здогадалась про це, але нічого не сказала. Якщо родина збиралась за столом разом, Ніна також сиділа з ними, а перед їжею обов’язково молились. Хрестилася дівчина по-католицьки, оскільки її вважали за полячку. Хазяйка сварила хіба що за те, що не до кінця видоювала корівку. У неділю дозволяли відпочити й провідати землячок. Зібравшись докупи, Ванда, Юлія й Ніна ходили в маєток Ворона, де була каплиця. Туди сходилось багато остарбайтерів. Одно разу поліцаї, запитавши, хто й де працює, невідомо чого страшенно побили одного парубка й відтоді наказали більше туди не приходити.
Перебуваючи в Німеччині, найбільше боялась американських і англійських бомбардувань. Адже громили заводи й підприємства, а там працювали наші. І - несамовитої грози. Останньої навіть більше. Оскільки помешкання хазяїв розташовувалось за 25 кілометрів від Голландії (Нідерландів), то жара влітку стояла жорстока, а звідси й страшенні громовиці. Після них всюди лежали розколоті дерева. В такі моменти бабця Пльорів молилася й палила якесь зілля, а всі сиділи вдягнені й чекали, поки стихія закінчиться. Загалом, можна було все стерпіти, але найбільше докучав сум за рідною домівкою, Батьківщиною… В думках була єдина мрія: «Скоріше б закінчилася війна й повернутися додому…». Як то кажуть, з цими думками лягала, з ними й прокидалася.
Упродовж прожитих років на чужині відзначила, що на Різдво й Новий рік ялинки чомусь не ставили. Коли на свято приходили гості, Ніну відправляли до знайомих. Найболючіше, що сталося з Ніною на чужині, - це лист із дому зі звісткою про смерть тата. Повідомлення переживала тяжко.
Мить визволення настала у 1945 році, коли англійці звільнили в’язів і остарбайтерів. Господарі пропонували залишитися дівчині в них. Але, звичайно ж, відмовилась. Додому вирушила ще в липні 1945-ого. Спочатку їхали в Оснабрюк, там трохи пробули у військових козармах. Потім у товарняках через Нюрнберг добралися до польського кордону. Надалі шлях проліг до Мостиська, де їх перевірили та помили в лазнях. Там знову потягом у Рівне, а звідти в Малинськ. Поріг домівки переступила аж у листопаді! Та це нічого, бо далі були сльози радості й щастя в люблячій родині. Шкода, що не дочекався батько.
Через три місяці, трохи оговтавшись і адаптувавшись, Ніна Петрівна влаштувалась на роботу в Малинське лісництво. Звідти через деякий час її направили у Львів на шестимісячні курси підвищення кваліфікації. Потім працювала 12 років у Степанському лісництві, ще 18 – у ДП «Сарненський лісгосп». Попутно закінчила 8-9 класи у вечірній школі. У 1975-ому влаштувалась в управління осушувальних систем, звідки в 64 роки, зі званням ударник Комуністичної праці, вийшла на пенсію.
Такі зустрічі підростаючої юні зі свідками страшних подій Великої Вітчизняної війни насамперед неабиякий вклад у їх патріотичне виховання, аби діти знали ціну мирним будням і святому хлібові на столі.
Вікторія КОЛЯДИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...