Back to top

Її веде рука провидіння та душевна зацікавленість

Фото з домашнього архіву.

У травні відома рівненська краєзнавиця Ірина ЛУКАШЕВИЧ відсвяткувала 90-ліття. Напередодні дня народження Ірина Всеволодівна запросила на гостину давню знайому Валентину Немоловську та Валентину Александрович, яка довгий час бажала познайомитися з видатною жінкою.

Були приємно вражені тільки зайшовши у двір: зелень, квіти й ошатний дім. Переступивши поріг, ніби поринули в ще більш приємну атмосферу квартири. Тільки стіни в картинах доньки, художника за фахом і покликанням, чого варті. Та й кожна річ, здається, наповнена своєрідною історією. Нас зустріла миловидна жінка з щирою посмішкою. І полинула тиха та цікава бесіда. Спочатку Ірина Лукашевич розповіла деякі подробиці, що спонукали її підготувати й видати книгу.
Дідусь Іван Куліш народився в 1873 році. Впродовж життя, а це дев’яносто років, він створив дуже цікавий архів. Щоправда ним особливо ніхто не цікавився, поки документи не потрапили до рук Ірини Всеволодівни. Та й вона також не відразу вивчила історичні папери, залишені в спадок. Усе життя працювала в Рівненському музичному училищі викладачкою російської літератури й історії мистецтва, а з 1990-х російська стала зарубіжною, тож педагогу неждано запропонували піти на заслужений відпочинок. Тільки в 1998 році, вже на пенсії, вирішила вивчити дідусеві щоденники й папери. Насамперед, звичайно ж, хотіла більше дізнатись і написати про діда. Коли перечитала деякі дані, побачила, що має багато відомостей про його друзів, знайомих. Розглядаючи папки, зошити й різні записи, зрозуміла, що зовсім мало знає про все це.
- Якось відкрила книгу дідових віршів, а там цілий розділ під назвою моїм друзям і просто прекрасним людям, - розповідає Ірина Всеволодівна. - А ще багато прізвищ, одні з яких були знайомі, а про деякі тільки чула.
Так і почала жінка пошуки, так би мовити, копаючись у зошитах, з переконанням - так треба. Й немало відшукала! Але, на жаль, не все знайдено.
- Спершу виникла історія Івана Куліша, - продовжує господиня. - Окремо працювала над кожною темою, а згодом їх так і надрукували в книжці. Серед поетів зацікавило одне окреме ім’я: Анна Май, член Рівненського гуртка, філіалу Варшавського товариства російської літератури, поезії та журналістики. У рукописах діда записано, що Май – сарненка, але й досі не знайшла жодного свідка, який повідав би хоч щось про поетесу. Зокрема Анна Май повинна бути в тогочасних газетах і виданнях, оскільки писала вірші, а отже, і друкувалась. До всього, вона ввійшла в антологію руських поетів у Польщі. Впевнена, в когось обов’язково має бути інформація, яка мені поки що не відома. Ті ж, до кого зверталася, казали, що нині багато втрачено, треба було цим займатися трохи раніше. Але в часи Радянського Союзу існувала своєрідна обстановка й треба було жити так, як диктував час. Сподівалась, настане період і попрацюю над цим. А тепер є маса питань, але немає тих, хто дасть на них відповідь.
Матеріал готувала довго. Цією темою краєзнавець переймається вже впродовж 10 років. Їздила в різні міста. Приміром, у передмісті Дубна зустрілася з родиною Віри Рудіч, яка була приятелькою Блока, у 1908 році стала лауреатом Пушкінської премії, завсідницею п’ятниць Срістневського. Дізналася, що в часи революції Віра Рудіч залишила Петербург, а під Дубном жила в маєтку бабусі, але де саме - не відомо. Отож у Дубно звернулася в літературне товариство Пшеничного й попросила через архіви знайти маєток Рудіч. Хоч і не підтримали там намір онуки Івана Куліша, все ж вирішила знайти місце проживання поетеси, члена Кулішового гуртка, яка ввійшла в антологію. Їй це вдалося.
Як відомо, після революції люди масово виїжджали за кордон. Унаслідок цих подій на Волині, у Дорогобужі, оселився відомий російський письменник Олександр Кондратьєв, однокурсник Олександра Блока по юридичному факультету. Спочатку він із дружиною хотіли залишити країну на судні з Криму, але не вийшло, тож оселилися з дітьми в Дорогобужі. Так, на волинських землях проживав відомий петербурзький творець, теж постійний відвідувач обласного гуртка. До 1990-го даними про Кондратьєва ніхто не цікавився, а тепер уже майже щороку влаштовують конференції, завдяки яким вернули пам’ять про цього письменника, його ім’я та творчість. До речі, їх відвідує багато гостей із Росії, особливо з Москви. Знайшла Ірина Лукашевич і запросила в гості внучку Олександра Кондратьєва Катерину Олексіївну, яка приїжджала в Дорогобуж. Ще й досі пам’ятає місце, де народилася, бо потім було заслання в Сибір, а пізніше - Ленінград. Після екскурсії колись рідним містом її запросили до старожилів. І хоч минуло вже 70 років як виїхала, але вона та її дорогобузька нянька впізнали одна одну.
- Хвилюючий був момент, - акцентувала Ірина Всеволодівна. – Такі миті переконують, що в житті бувають дивовижні зустрічі й нагоди.
Ще краєзнавець знайшла збірку сонет Кондратьєва про Волинь і легенд «Слов’янські боги», зовнішній вигляд яких був убогий. Тепер – єдиний, що з автографом, в Ірини Лукашевич. Останнім часом нерідко відвідують московські професори й учені з усієї Росії, щоб побачити й почитати цю книгу.
- Коли писала статтю про Рахманінових, виявилося, що Сергій Рахманінов був товаришем батька нашої землячки Валентини Немоловської і вони довго дружили, - розповідає Ірина Всеволодівна. - А хіба могла здогадатися й шукати друзів Сергія Рахманінова в Сарнах? А ось як виходить у житті. Багато хто не вірив, що Рахманінови перебували в Рівному, а знайшлися свідки, які це підтвердили.
Величний твір для хору «Всеношна» митця, який заборонили в радянські часи, вперше виконав рівненський, а сталося це завдяки знахідкам Ірини Всеволодівни у 2006 році.
Не оминула вона й барона Штейнгеля, розповіла про його добрі справи в Городку. Насамперед, Ірина Куліш-Лукашевич - хранителька унікального фотоархіву родини Штейнгелів. Якось Іван і Надія Куліші(її дід і баба) на прохання барона приїхали в Городок для налагодження роботи агрошколи з Чернігівської губернії. Іван Хомич працював разом із бароном двадцять років, був директором школи. Коли родина Кулішів виїхала в Рівне, дружба з Штейнгелями надалі тривала. Ірина Всеволодівна зберігає найтепліші спомини про цю сім’ю. Є в неї ще світлина останньої з родини Штейнгелів – баронеси, якій особисто показала в Городку родинний маєток. У пам'ять предків баронеса подарувала місцевому монастирю ікону.
У минулому, що теж важливо, в обласному центрі мешкав нині відомий у світі італійський художник Косміяді. Тоді він залюбки приходив на зібрання до Івана Куліша. А впродовж декількох останніх років у Рівне з Італії навідується його дочка й організовує виставки картин батька. Вона й започаткувала премію Косміяді. Варто зазначити, що нині жінки стали добрими знайомими й постійно спілкуються.
Взагалі Ірина Лукашевич має чимало відомостей про перших акторів, композиторів, поетів, літераторів. Є багато фактів, за якими можна судити про їх важливість в історії: Костянтин Оленін, Анна Май, Віра Рудіч, Олександр Кондратьєв, Іван Куліш, Сергій Рахманінов, Косміяді, _______ Синицкая… Тоді в Рівному й Сарнах було багато мігрантів. Сарни взагалі стали точкою зосередження білого руху. Творчі особи радісно сприйняли лютневу революцію, проте подальші події та безсилля Тимчасового уряду викликали в них почуття розпачу й тривоги, змусили прийняти рішення залишити Батьківщину. Вони вважали, що жовтневий переворот став кінцем тодішньої Росії, а з руйнуванням попереднього ладу мистецтва як такого бути не могло, а без нього життя для них було б безцільним.
Ірина Лукашевич і зараз не сидить на місці. Відразу після презентації книги вона вже декілька років разом із владикою Миколою Рогальським розшукують рідних і близьких, архіви з хвилюючими й трагічними історіями православних священиків, їх сім’ї, яких у радянські часи репресували й вислали, або ж розстріляли.
Гарні відгуки висловила Ірина Всеволодівна на адресу сарненського краєзнавця Олега Панька, з яким також тісно співпрацює, ділиться своїми знаннями про минуле. Зокрема вона акцентувала, що Олег Миколайович - людина, яка генетично пробивається до старої культури.
Ірина Лукашевич уже неодноразово зустрічалася з дітьми з цікавих родин, їх близькими та знайомими, де цінували й цінують традиції. Таким чином, вважає краєзнавець, її веде рука провидіння. А ще, мабуть, через її напористість і душевну зацікавленість і люди йдуть на контакт, діляться, розповідають. Часто через посередників передають матеріали й спливають захопливі деталі з історії краю. Вона намагається жити цими інтересами, а життя ставить в інші рамки. Вже нині мало куди їздить. Не вистачає сил. Та й іноді відволікають сімейні потреби. Та, попри все, якщо Ірина Всеволодівна й береться за якусь справу, то завжди доводить до кінця.
Розповідь записала
Вікторія КОЛЯДИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...