Back to top

Місцеве самоврядування – єдиний інститут народовладдя

Автор фото Василь Сосюк.

Принципи місцевого самоврядування встановлені Конституцією України та Європейською хартією місцевого самоврядування, ратифікованою державою в 1997 році. Їх деталізацію і конкретизацію здійснено в базовому Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Конституція України визначає місцеве самоврядування як об’єкт конституційно-правового регулювання з трьох позицій: як відповідної засади конституційного ладу в нашій країні; як специфічної форми народовладдя; як права мешканців територіальної громади на самостійне вирішення питань місцевого самоврядування. Органи місцевого самоврядування мають владні повноваження та реалізовують їх самостійно й незалежно від державної влади.
Реалізуючи своє конституційне право обирати й бути обраними, мешканці міста на чергових виборах у жовтні 2010 року обрали міського голову і 36 депутатів міської ради, з яких 18 – за партійними списками та 18 – по одномандатних мажоритарних округах. Депутати, за пропозицією міського голови, утворили та затвердили персональний склад виконавчого комітету (п’ятнадцять чоловік).
З часу обрання нового складу міської ради VI скликання минуло три роки. За цей період провели тридцять одну сесію. На пленарних засіданнях розглянули понад одну тисячу, на засіданнях виконавчого комітету - понад півтори тисячі важливих для життєдіяльності громади міста питань. Завдяки консолідованій роботі депутатів, які представляють різні політичні партії, оперативності міськвиконкому, підтримки керівників підприємств та установ, жителів міста вдалося реалізувати переважну більшість із запланованих на цей період проектів.
Аналізуючи зроблене у 2013 році, можна сказати, що серед пріоритетних питань у депутатів і членів виконкому було й залишається утримання, за рахунок коштів міського бюджету, міських дошкільних навчальних закладів, зміцнення їх матеріально-технічної бази, створення належних умов для всебічного розвитку дітей. За дев’ять місяців поточного року на фінансування ДНЗ спрямовано та раціонально використано 10,1 млн. грн., із них 7,7 млн. грн. - на заробітну плату, що становить 72,6% від суми загальноміських видатків загального фонду. Але для забезпечення дошкільною освітою дітей міста необхідно мати, як мінімум, ще один дошкільний навчальний заклад. Адже понад тисячу дітей позбавлені можливості отримати дошкільну освіту через відсутність місць у діючих дитячих садках. Над вирішенням цього питання необхідно працювати в майбутньому.
Не менш важливим є питання забезпечення стабільної роботи підприємств комунальної сфери. З початку року на капітальні вкладення в цій галузі фактично використали 2,7 млн. грн. бюджету розвитку. Серед основного, за рахунок цих коштів, провели реконструкцію житлового будинку по вул. Фідарова, 4, каналізаційної мережі по вул. Поштовій, вуличного освітлення по вул. Боровій, Лермонтова, Котовського. Здійснили капітальний ремонт тротуару по вул. Московській. Ведеться ремонт міського Будинку культури по вул. Толстого, 22б, благоустрій скверу по вул. Широкій. Придбали основні засоби для КП «Трудівник» (відвал, вишка, снігоприбиральна машина, бензопила, мотокоси, зварювальний апарат, дизель-генератор), насос для КП «Екосервіс», акустичну систему, ноутбук, сценічні костюми для МБК «Залізничник», обладнання на світлофорний об’єкт по вул. Суворова-Я. Мудрого. Частково замінили вікна у ДНЗ №№ 6, 8, 9. Виготовили проектно-кошторисну документацію на реконструкцію житлового будинку по вул. Набережній, 6.
За рахунок коштів державного та міського бюджетів завершили укладання асфальтобетонного покриття по вул. Широкій. Крім того, на утримання вулично-шляхового господарства спрямували 1,1 млн. грн. із міського бюджету. За рахунок коштів природоохоронного фонду на 63,9 тис. грн. придбали контейнери для збору ТПВ. На благоустрій міста направили 1,1 млн. грн., із них на оплату праці та нарахування на неї – 871 тис. грн. В організації робіт з благоустрою допомогли депутати міської ради Олександр Поляков (в.о. № 1), Ігор Заболотний (в.о. № 7), Андрій Данильченко (в.о. № 9), Василь Потапович (в.о. № 15), Яків Криницький (в.о. № 18).
Активно беруть участь в обговоренні питань порядку денного сесій міської ради та вносять пропозиції і запити, які реалізовують у практичній діяльності, депутати Юрій Кабанець, Сергій Кисельов, Діана Кошкіна, Олексій Круглик, Віктор Кузьмич, Любов Оверчук, Мирослав Радчук, Анатолій Рудковський, Раїса Тишкевич, Ніна Ткаленко, Олександр Фесовець, Руслан Хомич і засіданнях виконавчого комітету члени міськвиконкому Петро Горкуненко, Рослав Петришин, В’ячеслав Якимчук.
Міськвиконком усіляко підтримує ініціативу органів самоорганізації населення, зокрема вуличні комітети вулиць Толстого, Московської, Мірющенка у співфінансуванні проектів водопостачання, Спортивної, Лісової, Шведа - у співфінансуванні проектів будівництва доріг, будинкових комітетів будинків вул. Широка, 9, Просвіти, 6а, Ярослава Мудрого, 3 - з благоустрою прибудинкових територій, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків по вулицях Дослідна станція, 14а, Я. Мудрого, 3, Грушевського, 2, Бегми, 54а - у співфінансуванні ремонтів житлових будинків. Дієвою формою участі громади в прийнятті рішень органами місцевого самоврядування є щорічні громадські слухання, на яких жителі міста мають можливість отримати звіт міського голови, дати оцінку зробленому та внести пропозиції з питань, що їх турбують. Переважна більшість доручень минулорічних громадських слухань виконали, інші – у стадії виконання.
Разом із тим, отримавши від людей на виборах мандат довіри, органи місцевого самоврядування повинні мати дієві важелі впливу на економічну ситуацію. Сьогодні їх недостатньо.
У статті 9 Європейської хартії місцевого самоврядування зазначено, що одним із найважливіших факторів розвитку місцевого самоврядування є фінансові ресурси його органів, якими вони можуть вільно розпоряджатися в межах своїх повноважень. Бюджетна децентралізація – один із найважливіших принципів, на основі яких має відбутися реформування бюджетних відносин. Прийняття у 2001 році Бюджетного кодексу ці відносини не удосконалило. Місцеві представницькі органи не є незалежними від центральної влади в ухваленні рішень щодо використання ресурсів. Не відбулося реформування фіскальної політики держави в напрямку децентралізації та реформи адміністративно-територіального устрою. Реформування бюджетних відносин майже не торкнулося місцевих бюджетів, нижчих за районні. Сьогодні трансферти з державного бюджету формуються лише до районного. Практично ці ресурси розподіляє райдержадміністрація та затверджує районна рада.
Упевнений, що майбутнє України як демократичної європейської держави невідривно пов’язане з міцною та розвиненою системою місцевого самоврядування.
Шановні колеги!
«Немає влади, як не від Бога» (Римлянам 13:1-7). Я би дуже вас просив завжди пам’ятати, що ми обрані жителями нашого міста й несемо відповідальність перед довірою виборців. Ми не маємо права на помилки - нас обрали люди, вони в нас вірять, вони нам довірили турботу й піклування про їх сьогодення та завтрашній день.
Бажаю всім вам, усім сарненцям, тим, хто працює на благо територіальної громади та відстоює її інтереси, хто на заслуженому відпочинку – ветеранам органів місцевого самоврядування - оптимізму, енергії та наснаги у вирішенні непростих питань, втілення найкращих планів і задумів в ім’я становлення справжнього народовладдя та укріплення демократичних засад у нашій державі.
Сергій ЄВТУШОК

Новини: 

Схожі матеріали

Особистісно зорієнтоване навчання рідної мови та літератури є важливою проблемою сучасної середньої освіти. Над нею активно працює творча група...
Сарни - сучасне місто, в якому живуть і працюють тисячі людей. Кожен день несе нові ідеї, турботи, радість. Особливістю міста та району є не тільки...
Незадовго до Дня Незалежності виповнився рік, як виконавчу гілку влади в районі очолив Петро Рухер. З цієї нагоди з головою РДА зустрілися та...
Створити умови для утвердження верховенства права, сили закону, щоб громадяни почувалися захищеними та вільними, - покликання прокуратури. Адже саме...
На виконання Указу Президента України № 124 від 14 лютого 2008 року «Про Фестиваль мистецтв України», відповідного розпорядження голови обласної...