Back to top

Громада – велика сила

Автор фото Василь Сосюк.

7 грудня в Україні відзначається День місцевого самоврядування – професійне свято всіх, хто працює в сільських, селищних, міських, районних та обласних радах, хто представляє багатотисячний загін народних обранців.

Сучасну демократичну, соціальну, правову, а отже, цивілізовану державу неможливо уявити без повноцінної та дієвої системи місцевого самоврядування. Його розвиток – це і є шлях до демократії та свободи: де панує демократичне врядування, там держава і влада підконтрольні громадянам, а не навпаки. Адже люди вільні настільки, наскільки вони здатні самоорганізувати власне життя і не підкоритися чужій волі, що б не було її джерелом – окрема людина, партія, держава, міжнародні організації тощо.
Події останніх років дали змогу громадянам України відчути, що саме вони є найвищою владою в державі, і саме від їхнього вибору залежить те, якою вона буде завтра. Цьогоріч ми стали свідками революційних змін, основною рушійною силою яких були небайдужі громадяни, активісти. У країні значного розвитку набули громадські, волонтерські організації, які активно допомагають державі, наприклад, здійснювати матеріально-технічне забезпечення армії.
Не просто було в переломний період з листопада 2013-ого по лютий 2014-ого й у нашому районі. Районна рада не стояла осторонь, а брала активну участь у суспільно-політичному житті країни. У ті буремні дні депутати були в рядах протестувальників на майдані Незалежності в Києві, ухвалювали рішення в сесійній залі, за які нам не соромно й сьогодні. Так, уже 27 листопада 2013-ого прийняли звернення до тодішнього Президента України з вимогою відправити у відставку Кабінет Міністрів України за зраду національних інтересів і прийняття рішення про відмову від курсу на європейську інтеграцію; рішення про розміщення прапора Європи на адміністративному приміщенні районної ради. У той непростий для кожного українця час районна рада ухвалила ще низку політичних рішень, зокрема і 21 лютого 2014 року, яким закликала тоді ще Президента України Януковича припинити посягання на права і свободи, честь і гідність, здоров’я та життя людей і негайно проголосити заяву про відставку.
А вже 24 лютого обранці громад уповноважили президію районної ради приймати рішення від імені всіх депутатів, як рішення сесії районної ради, до стабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні. З 25 лютого по 4 квітня 2014 року Президія Сарненської районної ради в період міжпленарної роботи працювала в режимі щотижневих засідань за участю представників громадськості. Під час яких розглядали питання життєдіяльності Сарненщини з обов’язковим заслуховуванням керівників правоохоронних органів, районних комунальних закладів, підприємств, установ та органів виконавчої влади. І якщо в інших районах, особливо під час захоплень приміщень місцевих держадміністрацій, були випадки, коли руйнували, шкодили державне майно, то в нас ситуація була контрольованою, вдалося уникнути радикальних дій, хаосу й насильства.
Одним із гострих і актуальних питань на теренах Сарненщини залишається проблема незаконного видобутку бурштину-сирцю. Районна рада ще з 2006 року ініціювала для розгляду у Верховній Раді України та Кабінеті Міністрів України питання розширення повноважень місцевих органів влади щодо організації видобування бурштину підприємницькими структурами й окремими громадянами. Після революційних подій на Майдані та зміни влади в країні були сподівання, що нас почують у Києві та нарешті допоможуть вирішити цю проблему. Саме тому Президія районної ради прийняла рішення від 25 лютого 2014 року № 06 «Про вжиття заходів щодо недопущення несанкціонованого видобутку бурштину на території Сарненського району». Цим рішенням місцеві депутати просили Верховну Раду України та Кабінет Міністрів України відновити розробку законопроектів, спрямованих на легалізацію процесу видобутку, зберігання, перевезення та реалізацію сонячного каменю. Також залучили районні громадські формування з охорони громадського порядку до патрулювання, проведення рейдів з метою протидії несанкціонованому видобутку бурштину. На вище зазначене прохання Президії районної ради центральні органи влади не відреагували. Тому 13 травня, на позачерговій сесії, районна рада повторно прийняла звернення до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, народних депутатів України від Рівненської області з вимогою в місячний строк ухвалити Закон України «Про бурштин». Також звернулись за підтримкою до сусідніх районів, які мають таку ж проблему. Але позитивного вирішення проблеми не дочекались. Думаю, новообрана Верховна Рада України все ж таки його ухвалить. Принаймні, народний депутат України Сергій Євтушок 1 грудня ц.р. зареєстрував у парламенті законопроект «Про бурштин».
На засіданні президії також прийняли звернення депутатів Сарненської районної ради до Верховної Ради України, Міністерства соціальної політики України, в якому мова йшла про передачу повноважень з визначення виконавців послуг з організації гарячого харчування дітей у навчальних закладах радіоактивно забруднених районів за державні кошти від Міністерства соціальної політики України до регіональних представництв Міністерства. Таке делегування, на думку обранців громад, сприяло б прозорості й об'єктивності визначення виконавця та підвищило б відповідальність місцевої влади за якість харчування потерпілих дітей, а відтак – за цільове й ефективне використання державних коштів, які на нього спрямовуються. І таки до цієї думки в Києві прислухались. Проведення тендерів на послуги з організації безоплатного харчування дітей-«чорнобильців» децентралізують. Так, наразі Міністерство соціальної політики України підготувало проект постанови щодо передачі повноважень про проведення тендерних процедур на місцевому рівні. До кінця місяця документ у Мінсоцполітики пообіцяли прийняти, і дитяче харчування передадуть у регіони. Тендер проводитимуть на місцях, а участь у них братимуть лише місцеві бізнесмени. За словами директора департаменту соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи Мінсоцполітики України Сергія Подорожнього, децентралізоване фінансування розпочнеться вже з наступного року. Але головним розпорядником коштів залишатиметься Мінсоцполітики, яке й здійснюватиме контроль.
Опікувалися районні депутати й проблемами переселенців, які були вимушені покинути власні домівки через конфлікт, а потім і збройне протистояння на сході України, спровоковані диктаторським режимом Путіна. Обранці громад звернулись до суб’єктів господарювання всіх форм власності, що розташовані на території Сарненського району, трудових колективів, громадськості, органів місцевого самоврядування з проханням допомогти забезпечити житлом мешканців Південно-Східної України. Зокрема допомогли знайти його жителям Зміївського та Кегичівського районів Харківської області.
Сьогодні на Сході України відбуваються бойові дії, нині там перебувають понад 100 сарненців. Вони потребують нашої уваги й підтримки. За період проведення АТО розгорнувся потужний волонтерський рух із забезпечення Збройних сил України необхідними матеріально-технічними засобами. Жителі Сарненщини також допомагають воїнам. Уже п’ятий місяць функціонує штаб громадської оборони, створений задля підтримки силових підрозділів, які беруть участь в АТО. Спільно з народним депутатом України, а тоді головою райдержадміністрації Сергієм Євтушком зібрали керівників різних структур району, переговорили з Володимиром Хомичем – керівником Міжнародного благодійного фонду «Глорія», і саме на складі № 1 цього фонду й облаштували пункт збору продуктів харчування, речей побутової необхідності, спецодягу й обмундирування. До роботи підключилися волонтери. Мешканці району зібрали чималу суму коштів і матеріальних ресурсів на підтримку земляків, які виконують свій військовий обов’язок у зоні проведення антитерористичної операції на Сході України. Значну допомогу бійцям надають підприємці Сарненщини, які власними зусиллями ремонтують військову техніку, передають для солдатів амуніцію, продукти харчування та необхідні речі. Хочу подякувати кожному, хто не залишився осторонь подій, що відбуваються, а особливо в.о. голови райдержадміністрації Ярославу Яковчуку, заступнику голови Руслану Серпенінову – депутату районної ради, який очолює районну призовну комісію. Вони багато сил і енергії докладають для того, щоб наші бійці, які відправляються в зону АТО, були забезпечені всім необхідним, координують діяльність штабу громадської оборони.
Та роботу в цьому напрямку потрібно продовжувати й надалі, адже війна триває, а бійцям необхідна підтримка кожного з нас. Навіть малюнок дитини, маленький лист, написаний дитячою рукою, здатен підняти настрій, вселити віру, а значить укріпити бойовий дух солдата. Як крапля води точить камінь, так ми всі разом куємо спільно перемогу. Щоб зупинити ворога, маємо згуртуватись, адже разом ми – велика сила.
Діяльність районної ради завжди відкрита, прозора і спрямована лише на одне – задоволення життєвих потреб мешканців Сарненщини. Не завжди все було просто. Країна потребує змін, і відповідні зміни мають бути й у нашому районі. Тому інколи доводилось приймати й радикальні рішення.
На порядку денному ще багато проблем, поступове розв’язання яких дасть можливість Сарненщині розвиватися стабільно, впевнено дивитися в майбутнє. Районна рада підтримує законодавчі ініціативи щодо розширення можливостей і збільшення ресурсів громад – села, селища, міста. У схваленій у квітні Урядом Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади містяться базові принципи. Зокрема, пропонується на рівні регіонів створити виконавчі комітети обласних рад, на рівні районів – виконавчі комітети районних рад, на рівні громад – залишити виконавчі комітети рад і ради громади. Базовий рівень всіх компетенцій пропонується передати на рівень громад, а саме – місцевий економічний розвиток; розвиток і утримання місцевої інфраструктури; планування розвитку територій громад; питання забудови територій; благоустрій; соціальна допомога; швидка медична допомога; первинна медицина; дошкільна; середня та позашкільна освіта; муніципальна міліція, яку планують створити; пасажирські перевезення; весь спектр житлово-комунальних послуг; культура, фізична культура і спорт.
Маємо усвідомити, що демократичний розвиток ніколи не був легким, тож треба набратися терпіння та віри в те, що невдовзі будемо жити в зовсім іншій країні, яку з гордістю називатимемо конституційно розвиненою та правовою європейською державою. Головне завдання, яке стоїть перед працівниками органів місцевого самоврядування, – разом з усією громадою, депутатами, партійними та громадськими організаціями піднімати потенціал краю на вищий рівень. Лише спільно спрямувавши зусилля на вирішення найголовніших проблем сьогодення, зможемо досягнути такого життєвого рівня, про який мріяв кожен виборець, опускаючи в скриньку виборчий бюлетень.
Від щирого серця вітаю зі святом! Бажаю всім, хто працює на благо територіальної громади, кожній поліській родині, кожному сарненцю міцного здоров’я, достатку й благополуччя. Нехай усі життєві негаразди обходять вас стороною, а непохитна віра в щасливе майбутнє рідного краю та України додають сили й наснаги.
Микола ДРАГАНЧУК,
голова районної ради.

Новини: 

Схожі матеріали

Особистісно зорієнтоване навчання рідної мови та літератури є важливою проблемою сучасної середньої освіти. Над нею активно працює творча група...
Сарни - сучасне місто, в якому живуть і працюють тисячі людей. Кожен день несе нові ідеї, турботи, радість. Особливістю міста та району є не тільки...
Незадовго до Дня Незалежності виповнився рік, як виконавчу гілку влади в районі очолив Петро Рухер. З цієї нагоди з головою РДА зустрілися та...
Створити умови для утвердження верховенства права, сили закону, щоб громадяни почувалися захищеними та вільними, - покликання прокуратури. Адже саме...
На виконання Указу Президента України № 124 від 14 лютого 2008 року «Про Фестиваль мистецтв України», відповідного розпорядження голови обласної...