Опубліковано СН
Події минулого року ввійдуть в історію держави як взірець патріотизму, ціни свободи, демократії, самопожертви. У період з листопада 2013 р. по лютий 2014 р. під час масових акцій громадянського протесту в Києві загинули понад сто осіб, яких у народі назвали Небесною сотнею.
Героїв не повернути, але маємо пам’ятати тих, хто здійснив подвиг ціною власного життя, відстоюючи право своєї країни, усього народу на достойне майбутнє.
Згадаймо ті трагічні дні. 21 листопада, незадовго після оприлюднення рішення Уряду про призупинення процесу підготовки підписання Угоди про асоціацію України з ЄС, люди стали самоорганізовуватися через соціальні мережі. Перша акція розпочалася в Києві на майдані Незалежності приблизно о 22.00. Під кінець доби учасників мітингу нараховувалося майже 1500. Увечері 22 листопада тривав мітинг, на який зібралися вже 3-5 тисяч людей. Наступного дня в Києві відбулися велика хода та мітинг на майдані Незалежності, в яких взяли участь понад 100 тисяч громадян. 30 листопада – звірячий розгін «беркутівцями» мирного протесту студентів на Євромайдані. 1 грудня – побиття учасників протесту на вул. Банковій.
19 січня 2014 року – початок збройного протистояння на вул. Грушевського. 22 січня вбили 5 майданівців, почалися викрадення та катування протестувальників. 18 лютого відбулася багатотисячна хода мітингувальників до Верховної Ради України. Цього дня від рук силовиків загинули вже 25 майданівців. 19 лютого в результаті протистояння на барикадах полягло чимало людей.
3 20 по 22 лютого відбулося жорстоке, цинічне відстрілювання учасників протесту. Тоді вбили 48 громадян. Завдяки героїзму та мужності, бойовому духу героїв Майдану режим Януковича впав. Великою ціною дісталася ця перемога.
21 листопада, на Михайлів день, жителі району, як і всієї України, відзначали й День гідності та свободи, річницю Євромайдану. Для увіковічення пам’яті героїв у Сарнах відбулося урочисте відкриття пам’ятника Небесній сотні та загиблим бійцям АТО, що звели за кошти підприємців. Тисячі сарненців і гостей міста з квітами прийшли в Парк героїв Майдану, що біля військової частини. На початку виступили вихованці ДНЗ № 9 «Росинка». Хвилиною мовчання вшанували пам’ять героїв Небесної сотні та загиблих від рук сепаратистів у Криму й на сході України. Право відкрити пам’ятник надали бійцям АТО В’ячеславу Хільчишину та Сергію Мірку. Духовенство міста освятило його.
До присутніх звернулися учасник АТО В’ячеслав Хільчишин, в.о. голови райдержадміністрації Ярослав Яковчук, міський голова Світлана Усик, голова районної ради Микола Драганчук. «Молитву за Україну» виконали народні аматорські вокальні ансамблі «Мереживо» та «Намисто». Згодом під мотив пісні «Пливе Кача» запалили свічі. До пам’ятника лягли квіти від керівників району та міста, громадськості.
Сьогодні згадуємо героїв, які загинули за світлий завтрашній день. Тож нехай пам’ять усіх невинно убитих згуртує нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави на своїй землі. Хай кожен із нас торкнеться пам’яттю священного вогню – частинки вічного, а світло свічки буде даниною тим, хто назавжди пішов від нас заради торжества справедливості. Вони житимуть доти, допоки живе пам’ять про них!
Не одним днем сарненці віддали шану загиблим. Ще 12 листопада за ініціативи й безпосередньої організації міськвиконкому прибрали й благоустроїли територію Парку героїв Майдану по вул. Суворова. До акції долучилися працівники виконавчого апарату, депутати міської ради, робітники та педагоги дошкільних навчальних закладів, шкіл міста, працівники Центральної районної бібліотеки, комунальних підприємств та учасники антитерористичної операції, які нещодавно повернулися зі сходу країни. Впродовж дня, по периметру реконструйованої алеї парку, висадили саджанці туї куполовидної, їх надали Сарненський і Клесівський лісгоспи. Одночасно виконували роботи з підготовки гранітного постаменту для встановлення на ньому пам’ятника Небесній сотні.
Того ж дня пофарбували паркан кладовища по вул. Ковельській, що теж організував міськвиконком, працівники КП «Трудівник» за участю приватних підприємств, членів трудових колективів дошкільних, загальноосвітніх навчальних закладів міста, волонтерів, громадських організацій. Тож міськвиконком висловлює щиру подяку всім, хто відгукнувся на ініціативу.
А 17 листопада військовослужбовці в/ч А-0153, учасники АТО провели разом із міською радою ще одну акцію. На знак вдячності жителям міста, волонтерам за підтримку воїнів збором коштів, речами, продуктами, іншим матеріальним забезпеченням, військовослужбовці привезли із зони АТО 250 саджанців фруктових дерев, які вирішили посадити у всіх навчальних закладах Сарн, а також 250 кущів троянд, що висадили на клумбах райцентру та в Парку героїв Майдану.
Таку ініціативу підтримала міський голова Світлана Усик і всі дошкільні, загальноосвітні й професійно-технічні заклади. Військовослужбовці разом із вихованцями й вихователями, учнями та вчителями, студентами та викладачами посадили на територіях усіх закладів молоді саджанці дерев. Приємно відзначити велику повагу, яку демонстрували діти й молодь до людей у військовій формі. Патріотичними гаслами «Слава Україні! Героям слава!», оплесками та словами вдячності зустрічали вони учасників АТО, а в багатьох випадках і обдаровували зі сльозами на очах сувенірами та подарунками.
У кожному закладі з нетерпінням чекали такої зустрічі. Вихованці садочків подарували бійцям свої малюнки та вироби, а вони пообіцяли їх передати насадження, що нині перебувають на війні. Висадивши насадження, встановили таблички з написами: «Життя не закінчується смертю, якщо залишається сад», «Казковий сад для затишку малят», «Алея від воїнів АТО» тощо.
Такі заходи не перші й не останні, а всі наступні спільні проекти будуть такими ж вдалими та результативними й слугуватимуть подальшому розвитку Сарн.
Пам’ятаймо – в єдності наша сила!
Михайло МАЛАФЕЙ.