Опубліковано Світлана Панасевич
Саме під такою назвою в районі провели низку заходів, що пропагують здоровий спосіб життя. Про них попросили детально розповісти начальника відділу в справах сім’ї, молоді та спорту РДА Інну СИЧ.
- За оцінкою медиків, практично здоровими закінчують школу лише 5-7% учнів. Останніми роками відбувається активний процес зменшення віку курців. Уже до 18 років 82% юнаків і 72% дівчат мають досвід куріння, що не може не впливати на стан їхнього фізичного здоров’я та розвитку. Поступово зростає офіційно зареєстрований рівень споживання алкоголю. Основними причинами, що призводять до поширення шкідливих звичок, є: просто зацікавленість, пропозиції друзів і бажання розслабитись. Останнім часом спостерігаємо невтішну тенденцію росту вживання наркотичних речовин. Поширення наркоманії підвищує загрозу ураження ВІЛ-інфекцією та захворювання на СНІД. Переважна більшість ВІЛ-інфікованих - молодь, зростає їх кількість серед підлітків.
Напередодні Міжнародного дня боротьби зі СНІДом при заступнику голови райдержадміністрації Тетяні Сухарєвій відбулось засідання оргкомітету, на якому й ішла мова про те, які заходи відбудуться в районі, що пропагують здоровий спосіб життя. На нього запросили представників відділів освіти, культури, медицини, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, райсанепідемстанції, керівників позашкільних установ, представників громадських організацій, районної організації Товариства Червоного Хреста, лікаря-лаборанта відділу лабораторії діагностики ВІЛ/СНІДу та вірусних гепатитів ЦРЛ, лікаря-нарколога.
Першою пропозицією членів оргкомітету було провести районний конкурс з написання творів на тему: «Я обираю життя», для участі в якому запросили учнівську молодь загальноосвітніх навчальних закладів району. Вік учасників 15-17 років. Надійшло 14 заявок. Оргкомітет вирішив не визначати місця, бо в поданих творах конкурсанти висловили власні думки, розкриття теми виливалось рядками віршів. Одноголосно прийняли рішення й про проведення тематичних дискотек.
Так, у кафе «Олеся» її організували районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, районна організація Товариства Червоного Хреста, відділ лабораторії діагностики ВІЛ/СНІДу. Відділ у справах сім’ї, молоді та спорту РДА спільно з Молодіжною радою при міськвиконкомі та МГО «Смарт» провели тематичну дискотеку в ЗОШ № 4. Вихованці підліткового клубу «Юність» теж не залишились осторонь проблеми й підготували дискотеку з інформаційним блоком про небезпечну хворобу, шляхи її розповсюдження та наслідки.
Здоров’я дітей - основа розвитку держави. Тому саме медичні аспекти збереження здоров’я мають істотно більше значення в дитинстві, ніж у подальших вікових групах. Виховання свідомого ставлення до свого та здоров’я громадян як найвищої соці-альної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження та зміцнення фізичного та психологічного здоров’я (Закон України «Про загальну середню освіту») є одним із пріоритетних завдань загальної середньої школи. Згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН здоров’я людини вважається єдиним критерієм доцільності й ефективності всіх без винятку видів діяльності. Важливість цієї проблеми підкреслена й Конституцією України, яка декларує найвищу цінність у державі - людину, її життя та здоров’я.
Ще одним із основних заходів до Дня боротьби зі СНІДом було проведення спортивного фестивалю «Здоров’я-2008», в якому взяла участь учнівська молодь міста із ЗОШ №№ 2, 4, гімназії, НВК «Школа-колегіум», економіко-правового ліцею «Лідер». Змагання провели з волейболу та настільного тенісу. Перемогу здобули гімназисти (вчитель фізичної культури Ольга Прищепа). Команду-переможця нагородили кубками та грамотами, а гравців - медалями. Перед початком фестивалю всі присутні мали можливість побачити показові виступи вихованців ДЮСШ відділу освіти з карате-до (тренер Богдан Бриж). Цей вид спорту останнім часом набирає популярності в районі. Цьогоріч завдяки наполегливій праці Б. Брижа такі секції відкрили в Немовичах і м. Сарни. До цього функціонувала вона лише в с. Ремчиці.
Тож необхідно застосовувати нові методи до формування здорового способу життя, який би ґрунтувався на сучасному підході збереження здоров’я, враховувати всі його аспекти. Важливо також, щоб вони опиралися на активізацію участі в цьому процесі молоді та дітей. Мова йде про те, щоб саме вони, а не дорослі, ініціювали таку роботу. Тому наш відділ буде докладати всіх зусиль, аби у 2009 році як спортивні, так і розважальні заходи проходили за ініціативи підлітків і молоді. Саме від їхньої активності й буде залежати успішність поширення гасла: «Я обираю здоровий спосіб життя».
І насамкінець, 1 грудня ц.р. у районному Будинку культури для учнів 9-10 класів і студентів міста відбулось табу на тему: «Я обираю життя». Мета заходу: попередити ранні статеві стосунки та їх наслідки, небезпеку захворювання на СНІД та інші венеричні хвороби. Завданнями, що ставили організатори, було розкрити сутність дива інтимних стосунків як дару Божого людям; виявити наслідки незаконного користування цим даром (венеричні хвороби, небажана вагітність, психологічні травми); викликати бажання берегти себе в чистоті для надійного, щасливого шлюбу. Учасники також взяли участь у грі «Автограф», переглянули відеосюжети «Виходу немає», «Ненароджені хочуть жити». Ведучими заходу були вчитель музики ЗОШ № 6 Вікторія Федірко та лікар-епідеміолог райсанепідемстанції Ольга Рего - координатори молодіжно-дискусійного клубу «Алетея», який діє при християнській благодійній організації «Надія людям». Також у ньому взяли участь отець Юрій, настоятель храму Почаївської ікони Божої Матері Української автокефальної православної церкви, Катерина Головей, психолог районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, Марія Файфура, лікар-лаборант відділу лабораторії діагностики ВІЛ/СНІДу та вірусних гепатитів ЦРЛ.
На закінчення ведучі наголосили, що немає вакцини, яка створює імунітет до ВІЛ; немає ліків, здатних цілком знищити вірус імунодефіциту людини й запобігти розвитку такого захворювання, як СНІД; немає достатніх коштів у держави для проведення профілактичної роботи. А що ж є? Тільки одне – кожному необхідно усвідомити, що, змінивши свою поведінку, треба зробити її безпечнішою як щодо себе, так і стосовно інших.
У холі працівники відділу культури та туризму РДА розгорнули виставку малюнків «Чума ХХІ століття». Перед початком заходу волонтери підліткового клубу «Юність» спільно з вихованцями клубу «Ритм» розповсюджували інформаційні буклети та прикріплювали червону стрічку – символ акції боротьби зі СНІДом. Крім того, Ілля Цуман (с. Вири), Петро Катеринич (с. Любиковичі) та Лідія Ващик (м. Сарни) зачитали власні твори. Приємно було їм та Дарині Круглик (смт. Клесів), Тетяні Якимець (смт. Степань), Юлії Пілат і Людмилі Титечко (с. Корост) вручити дипломи за підписом голови райдержадміністрації за участь у районному конкурсі творів і подарунки.
Хочу зауважити, що організатором заходу був відділ у справах сім’ї, молоді та спорту РДА. Однак в його організації та проведенні допомагали багато небайдужих людей. Щиро дякую директору районного Будинку культури Любові Царук, працівникам відділів культури та туризму, освіти РДА, районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, координаторам молодіжно-дискусійного клубу «Алетея», Вікторії Федірко й Ользі Рего, районній організації Товариства Червоного Хреста, волонтерам клубу «Юність», вихованцям клубу «Ритм».