Back to top

Монети сільського колекціонера

P2044582-к.jpg

Фото Василя Сосюка.

Петро Лопач із Кричильська багато років захоплюється нумізматикою і про кожну з монет своєї чималої колекції може розповісти щось цікаве з епохи її випуску.

«У цьому хобі – важлива частина його життя і творчої натури, - сказав про Петра Романовича поважний односелець, вказавши на оселю, де той живе. – А ще він умілий будівельник, бо сам спорудив сучасний дім поряд із старою батьківською хатою». За цим орієнтиром легко знайшли обійстя Лопачів. І хоч хазяїн, як завжди, був зайнятий роботою по домашньому господарству, але поговорити про улюблену з дитинства справу, показати зібрану ним колекцію охоче погодився. Відтак дістав декілька папок з нішами для монет різної величини.
Відразу пояснив:
- З благородного металу чи особливо цінних екземплярів не маю. Збирав, що потрапляло в руки, в основному діти приносили свої знахідки. Тому для мене колекція цінна саме з історичної точки зору. Найбільше копійок і монет радянських, що редставляють епоху з післявоєнних років і до розпаду СРСР.
Петро Романович виймає з ніш гарні кружечки із зображенням символів знаменних дат, що відзначали тоді в Радянському Союзі. Ось карбованець, випущений до 150-річчя Бородінської битви росіян з французами, біля нього - ще один, до такої ж річниці з дня народження великого письменника Льва Толстого, який, власне, неперевершено описав ту битву та всю війну 1812 року. Ювілейні монети представляють багатьох видатних особистостей: Тараса Шевченка, Володимира Короленка, Михайла Ломоносова, перших космонавтів Юрія Гагаріна, Валентину Терешкову й інших. Господар зазначає, що такі пам’ятні та ювілейні металеві гроші в СРСР почали випускати з 1965 року, а першою з них був 1 карбованець з нагоди 20-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною. Потім так зафіксували Олімпійські ігри в Москві 1980 року, Всесвітній фестиваль молоді 1985-го тощо. В їх числі - 3 рублі, випущених з нагоди 70-річчя Жовтневої революції. Серед обігових розмінних монет радянських часів у колекції є екземпляри, що ходили в обігу до грошової реформи 1961 року й опісля неї.
Ще далі в минуле заглиблюють металеві гроші Української повстанської армії та революційних подій 1918 року. А от копійки періоду Другої світової війни з Німеччини привіз додому батько колекціонера Роман Олексійович, який був мобілізований у Радянську Армію та дійшов з боями до Берліна. До речі, 5 марок із зображенням канцлера Бісмарка нагадують, як він об’єднував німецькі землі в могутню державу.
Панування Польщі на Західній Україні, ще раніше – її входження до Росії в кінці ХVІІІ століття, правління царів Павла І, Олександра І відображені на копійках тих часів. Тоді Волинь і більшість Польщі входили до складу Російської імперії, однак паралельно випускали монети польською мовою. Є в колекції Петра Лопача й сучасні дрібні гроші таких країн, як Росія, США, Чехія, Болгарія, Швеція, Югославія, Канада, Литва й навіть Мозамбік і Сирія. За спеціальністю столяр-будівельник, Петро Романович захопився нумізматикою, бо вважає її наукою про монети як джерело історичного пізнання. Дійсно, ознайомившись з його зібраною колекцією, глибше розумієш, що це своєрідні пам’ятки відображення економічного та культурного розвитку окремих країн. Вивчення їх дає змогу відновити добу важливих історичних подій, зовнішній вигляд правителів того чи іншого народу, а також пам’яток мистецтва різних епох.
Звичайно, сьогодні в незалежній Україні випускають десятки різних монет, що увічнюють найважливіші сторінки вітчизняної історії. Це - серії «Княжна Україна», «Герої козацької доби», «Пам’ятки давніх культур» та інші. Але вони переважно з цінних металів і не по кишені простим людям, трудівникам села. Таким, як кричильський колекціонер. Однак мідно-нікелеві номіналом 2 гривні серії «Видатні діячі України» доступні любителям нумізматики і є популярними серед них. За минуле десятиліття їх випустили понад тридцять видів на честь вшанування видатних письменників, учених, співаків, художників, політичних діячів, які прославили державу у світі.
Петро Лопач неквапом закриває останню сторінку своєї колекції з надією, що вона буде поповнюватись і продовжуватиме літопис Батьківщини в невеликих, недорогих, але історично цікавих металевих кружечках.

Анатолій ПЕТРУК.

Схожі матеріали

Про талановиту рукодільницю Галину Камардіну, дізнались з листа, якого написала в редакцію її сусідка Яна Шпак. «Поруч зі мною живе бабуся, яка...
Чотири роки поспіль займається в гуртку «Бісероплетіння» Будинку дітей і молоді м. Сарни Тамара Добродій. Наполегливість і трудолюбивість дівчини...
Кажуть, життя пройшло недаремно, якщо ти збудував дім, виростив сина, посадив дерево. У 72-річного жителя села Мар'янівка Адама Шкодич такий план...
Полісся завжди славилося своїми умільцями, які працювали з деревом: теслярами, столярами, стельмахами, бондарями. На жаль, зараз залишилося дуже мало...
Це вбрання – прообраз багряниці Ісуса Христа, символізує, що душа ієрея має бути правдивою. Тому такий убір має кожний священик, здебільшого вони...