Опубліковано Анатолій Кардаш
На громадських слуханнях у Коросту йшла ділова розмова про те, що вдалося втілити в життя сільській владі, що ще треба зробити в рамках своїх повноважень. Де ж цих повноважень не вистачає, там має підставити плече допомоги громада.
І, як засвідчив звіт сільського голови Олександра Климця, потенціал співпраці влади та громади чималий. На зібрання запросили керівників тутешніх підприємств, установ, організацій, громадян, у ньому взяли участь також голова РДА Петро Рухер і його заступник Світлана Усик. Актив сільради - це виконком з дев’яти чоловік, двадцять депутатів місцевої та два – районної рад. Як зазначив Олександр Климець, кількість населення за минулий рік зросла на 68 чоловік і нині в Коросту, Малому Вербчому й Одринках проживає 3851 особа. Відтак актуальною є потреба у функціонуванні дитячого садка, а щоб капітально відремонтувати його, необхідні великі кошти. Районна влада з розумінням поставилася до цієї проблеми й у бюджеті нинішнього року передбачила 700 тисяч гривень. Петро Рухер поставив завдання – завершити ремонтні роботи в термін до 1 січня 2010-го.
Майже в кожному з 884 домашніх господарств утримують корів, свиней. Селяни мають 369 коней. Тож непростим є питання виділення для них випасів, сприяють його вирішенню місцеві сільгосппідприємства, надаючи площі для громадської худоби після першого укосу трав. Багато селян господарюють одноосібно на своїх земельних паях. Утім, переважну частину їх орендує СГПП «Мир». Земель запасу вже немає, тому молодим сім’ям надавати під городи ділянки нема з чого.
Проблему вирощення високопродуктивної ВРХ має розв’язати впровадження штучного осіменіння худоби, невдовзі такий пункт запрацює в Коросту, другий у сільській місцевості району. Це теж результат турботи тутешньої влади. А от відновити тут водопостачання поки що їй не під силу, бо коштів на заміну водонапірної башти, численних труб гостро бракує. Без якісного постачання води вимагати плату за такі послуги від населення не виходить. Ще однією болючою проблемою є поганий стан доріг. Якщо в центрах населених пунктів вони мають тверде покриття, то між селами, особливо з Короста до Одринок, проїхати після дощів важко. Підсипати шляхи піском неефективно: його розмивають природні опади. Майже ніякого ефекту не дало і грейдерування. Тож без активного втручання громади не обійтись.
Присутні на зібранні висловили слушні пропозиції щодо відповідальності господарів за ту ділянку дороги, що пролягає біля обійстя. Нерідко саме на вулицю виносять сміття, побутові відходи недбалі хазяї, показуючи тим самим поганий приклад дітям. А потрібно не тільки тримати в чистоті шлях біля будинку, а й подбати про його належний стан, як це було колись, за панування Польщі. У Коросту, до того ж, на вулицях окремі господарі навпроти дому зберігають будівельний камінь, дрова, солому тощо, створюючи небезпеку руху. Петро Рухер вказав на те, що місцева влада повинна бути більш принциповою в наведенні порядку на дорогах, прилучати громадський актив до цієї справи. Злісних порушників норм санітарії треба притягати до адміністративної відповідальності. Адже вигляд вулиці є обличчям села, тож негоже його поганити. У ці весняні дні вже традиційно згідно з розпорядженням голови РДА оголошується місячник благоустрою в районі, аби в чистоті й красі довкілля зустріти Великдень. Доречним буде проведення вуличних толок у кожному селі, на це теж влада повинна націлити громаду. І якщо в попередні роки на подібні роботи залучали безробітних, то нині такої можливості немає.
Олександр Климець проаналізував виконання плану надходжень і видатків місцевого бюджету, роботу з покращання медичного обслуговування населення, зміцнення матеріальної бази освітянських закладів, участь сільських спортсменів у районних змаганнях й інші напрями діяльності. Практично в кожному з них є позитивні результати. Однак присутніх на громадських слуханнях більше хвилювало те, що треба буде зробити. Скажімо, обурюють селян вкрай низькі ціни за здане заготівельникам на переробку молоко. Голова райдержадміністрації сказав, що влада не має права втручатися в господарську діяльність переробників, заготівельників цієї продукції чи їх відносини з молокоздавачами. Однак вихід щодо захисту інтересів трудівників вбачає у створенні кооперативу, придбанні холодильної установки та впровадженні оптових поставок молока тим заготівельникам, які платять належну ціну за нього. Знову ж таки тут визначальною є активність громади, лідера, який очолить кооператив. Більш складна справа зі встановленням справедливої ціни на м’ясо й іншу сільськогосподарську продукцію, яку теж реалізовують селяни. Її визначає ринок, а також політика Уряду країни, який повинен захищати вітчизняного виробника й не дозволяти ввезення низькосортної сировини з-за кордону. Керівник району відповів на численні запитання, зокрема що стосуються соціального захисту ветеранів, пообіцяв посприяти в реалізації громадських ініціатив.
Про криміногенну ситуацію на території сільради розповів дільничний інспектор міліції Володимир Гуранець. Профілактичні заходи в правоохоронній роботі дають відповідний результат: за рік не скоєно жодного тяжкого злочину. Виявлено один факт самогоноваріння, не залишаються без реагування випадки насилля в сім’ї чи пияцтва в громадських місцях. Допомагають дільничному й помічники в кожному з трьох сіл, члени добровільної народної дружини. Як не допустити пожежі в домашньому господарстві, а також про причини вогняної біди розповів старший інспектор Сарненського РВ ГУ МНС України в Рівненській області Роман Псалтира.
На громадських слуханнях люди почули чіткі відповіді на запитання, що їх хвилюють, висловили свої бачення та живу зацікавленість в їх вирішенні. А ще - готовність дієво сприяти сільській владі в тому, щоб покращити умови життя, благоустрій і культуру в населених пунктах. Бо тільки так і можемо наблизитись до європейських стандартів добробуту.