Опубліковано СН
Набуток попередників, скарб нащадків - поліський ліс на півночі Рівненщини - доглядають кращі з кращих колективи системи Держкомлісгоспу. Поміж них – ДП «Клесівське лісове господарство». Цьогоріч численні делегації фахівців лісової галузі побували на його виробничих об’єктах. Бо досвід і досягнення працівників підприємства достойні наслідування, а ставлення до роботи – найвищої пошани.
Кому, як не керівнику, достеменно відомо, що є запорукою успіху колективу. Щаблями фахового росту від робітника лісокультурної бригади до посади директора пройшов відмінник лісового господарства України Михайло ОНИСЬКЕВИЧ. Про те, як колективу вдається постійно з року в рік за результатами трудового суперництва серед підприємств та організацій області утримувати передові позиції й веде нині розповідь:
- Колектив до професійного свята підійшов з добрим настроєм. Аналіз засвідчує, що дотримуємось намічених орієнтирів. Підрозділи підприємства змогли забезпечити виконання всіх показників, які планували, й досягли динаміки росту як випуску продукції, так і заробітної плати. Якщо звернутися до цифр, то за 8 місяців цього року обсяг реалізації продукції до рівня минулого становить 118%. При цьому, заготівля деревини залишилася на минулорічному рівні, а змінилися умови співпраці з діловими партнерами – споживачами лісопродукції. Відновились біржові торги, підвищилися ціни на деревину, збільшився попит. Тож, відповідно, зросли надходження до казни підприємства й заробітна плата порівняно з 2009 роком на 41% (від 2004 до 2832 грн.). Хоча ще не повернулися до показників порівняно успішного 2008-ого, але долаємо планку досягнень 2009. Робимо все можливе, щоб залишатись у числі колективів-лідерів на рівні держави. Розуміємо, що дуже важливо дотримувати економічних аспектів ведення лісового господарства. І пишаємося визнаннями, які маємо.
Як особливу реліквію зберігаємо символічну булаву – почесну відзнаку обласного управління Держкомлісгоспу України, яку отримали за перемогу серед 16 лісогосподарських підприємств Рівненщини в трудовому суперництві за комплексними оцінками діяльності. Це свідчить про високі темпи економічного розвитку, стале фінансове становище, незаперечні заслуги в примноженні зеленого національного багатства держави, раціональне високоефективне використання дарів лісу, а також забезпечення одних з найкращих умов праці, гідної її оплати й соціального захисту трудівників.
Робота людей, які працюють у лісі, дуже складна, виснажлива. Надзвичайно важким був спекотний літній період. У непростих умовах фахівці лісівничих професій проявили самовідданість і мужність. Щоб полегшити їх участь на найскладніших ділянках виробничого процесу, йдемо шляхом зменшення ручної праці. Років 6-7 тому здебільшого в лісництвах навантажувально-розвантажувальні роботи проводили бригади лісорубів і витрачали на це половину свого робочого часу. Неефективна ручна праця забирала дуже багато сил, а оплата була невисокою. Тож зробили ставку на механізацію, придбали гідроманіпулятори, яких тепер на підприємстві 12. З допомогою цього пристрою водій вантажного автомобіля завантажує 40–45 кубометрів деревини. Це замінює працю щонайменше десяти чоловік. Ще придбали високогабаритний автомобіль для перевезення продукції на далекі відстані. Залучення машинних механізмів дає суттєву економію коштів.
Комплексний підхід до лісогосподарювання, матеріальна зацікавленість працівників, належне забезпечення технічними засобами й постійний пошук ефективності виробництва – це ті напрацювання, що стали нормою для нас. На майбутнє вдосконалимо власний досвід, візьмемо на озброєння новітні технології. Та головні сподівання, як і раніше, покладаємо на працівників, які живуть переконанням, що ліси необхідно передати наступним поколінням у всій красі та силі.
Якщо ж повернутись до виробничих буднів, то варто звернути увагу на деревообробну філію. Адже Клесівське лісове господарство – єдине в області, що займається переробкою деревини. Це дає особливі перспективи. У державі проходить обговорення нового податкового кодексу, в якому передбачається можливе введення з 1 січня мита на круглий ліс. Ми ж, маючи переробку, зможемо впевнено пройти ймовірний період реформування щодо зміни умов продажу необробленої деревини. Відповідно збережемо робочі місця та ринки збуту продукції за кордоном, тобто витримаємо ціну, що також дуже важливо.
Коли оглянути продукцію, яку виробляє деревообробна філія, то це щити меблеві, які користуються попитом за кордоном. Один з цехів займається елементами декоративної огорожі (напівкруглі планки). Їх реалізовують як в Україні, так і в інших країнах. А ще є обладнання, на якому виробляють із відходів (сучків і тирси) пілети - паливо в гранулах для побутових котлів обігріву приміщень. ДП «Клесівське лісове господарство» постійно працює над тим, щоб економніше підходити до виробничого процесу. Щоб здешевити собівартість продукції і загалом поліпшити господарювання в лісі, потрібно ще багато зробити.
Як і кожен керівник, маю багато задумів і дуже хочеться їх втілити в життя. У першу чергу адміністрація підприємства думає про те, як полегшити працю людей. Плануємо модернізувати сушильні камери, щоб ефективніше використовувати їх потужності. Маємо придбати навантажувачі для деревообробного підрозділу, чотиристоронній багатофункційний верстат, щоб з відходів від переробки деревини виробляти зрощену вагонку та дошки для підлоги. Відповідно створимо нові робочі місця, зростуть ціни й попит на ту продукцію, яка наразі немає кінцевого споживача. Для ефективнішої роботи лісової охорони потрібно придбати сучасні засоби зв’язку, спеціалізовані автомобілі. Для забезпечення протипожежного захисту лісу також необхідні спеціальні транспортні засоби. І лише продуманий економічний підхід до всього комплексу виробничо-господарського процесу дозволить реалізувати задумане.
Завдячую колективу за взаєморозуміння та злагодженість у роботі. Адже кожен на своєму місці особистим вкладом примножує успіхи всього підприємства. Традиційно до професійного свята кращі працівники отримують нагороди. Почесні грамоти Державного комітету лісового господарства України – майстер лісу Клесівського лісництва Микола Михайлицький та енергетик Сергій Роговський; грамоти обласного управління лісового та мисливського господарства - лісоруб 6 розряду Єльнівського лісництва Віктор Прокопович і слюсар з ремонту двигунів ремонтно-механічної майстерні Іван Сидорчук; почесні грамоти: облдержадміністрації - лісоруб 6 розряду Чабельського лісництва Леонід Велісейко, обласної ради - механік деревообробної філії Олександр Лазарчук; нагрудний знак «Лісничий ІІІ класу» - лісничий Єльнівського лісництва Олексій Ліщук.
Щиро вітаю всіх, хто пов’язав свою долю з лісом, примноженням і використанням його невичерпних ресурсів, з професійним святом. Ліс – неоціненне багатство країни, унікальний витвір природи та людської праці, що має важливе екологічне й економічне значення. Зміцнюючи лісовий фонд України, лісівники Клесівського лісгоспу вносять вагомий вклад у захист земельних угідь і поліпшення стану довкілля, забезпечують потреби суспільства в різноманітній лісовій продукції. Сьогодні, як ніколи, важливо розширювати насадження, зберігати їх для прийдешніх поколінь, підвищувати ефективність господарства. Лісівникам належить і надалі збільшувати лісистість території країни, оберігати екологічну привабливість лісів, запроваджувати сучасні методи ведення лісового господарства, боротися із самовільними рубками, пожежами та шкідниками. Шановні працівники та ветерани лісового господарства, дякуючи вам за невтомність і самовідданість, щиро бажаю щастя добра й здоров’я.