Опубліковано СН
Резонансно відбулась річниця інавгурації Президента України Віктора Януковича 25 лютого.
Знаковою подією стало його 4-годинне спілкування в прямому ефірі радіо та телебачення із населенням. Це був своєрідний звіт Глави держави перед багатомільйонною аудиторією. А наприкінці минулого тижня підсумував свою роботу за річний період Уряд. Безперечно, діяльність найвищих посадових осіб на місцях оцінюють, зіставляючи з роботою керівників у районах. Тож про те, чим відзначився цей період для краю, на запитання журналістів районних засобів масової інформації відповів голова райдержадміністрації Анатолій ОСТАПЧУК.
- Анатолію Миколайовичу, всього з вуст Президента прозвучали відповіді на 38 запитань, які поставили жителі різних регіонів України. На Вашу думку, багато це чи мало? І чи всі напрямки діяльності виконавчої влади відобразив Віктор Янукович за чотири години прямої трансляції з Києва?
- Президент озвучив лише тисячну частку очікуваних у різних куточках України відповідей. Адже всього до нього звернулося, впродовж відведеного для комунікації часу, понад 50 тисяч громадян. Впевнений, що таку ж, або навіть і більшу кількість запитань воліли б поставити до Президента тільки жителі нашого району, бо кожен хотів би утвердитися в сподіваннях, що Україна на правильному шляху. Звичайно, багато поміж нас скептиків і песимістів, які помічають у першу чергу помилки чи прорахунки й невтішно вимальовують як діяльність Президента з вертикаллю влади, так і майбутнє держави. У відповідь на їх позицію хотів би сказати: а як же без віри в хорошу перспективу? Знаю із життєвого досвіду, що зганьбити й очорнити можна все. І що ж далі? А щодо запитань до влади, то їх кількість безмежна, та відповіді на більшість із них дасть час. Кожен із працівників представництв виконавчої влади розуміє: відповідальність за державні справи несуть усі підрозділи: від Президента до відділів районних державних адміністрацій.
- Цими днями тижневик «Коментарі» (незалежного медіа-холдингу «Еволюшен Медіа»), що виходить накладом 60 тисяч екземплярів, склав рейтинг голів облдержадміністрацій. Місця в якому визначали, виходячи з двох десятків показників розвитку регіонів: від економічних і соціальних до демографічних та екологічних. Очолив рейтинг голова Рівненської Василь Берташ. Скажіть, будь-ласка, легко чи важко працювати пліч-о-пліч із лідером такого рівня?
- Це правда, що виконавча влада Рівненщини тримає марку лідируючого регіону. Дані щодо рейтингу базуються на основі офіційних зведень Держкомстату і їх легко перевірити. Область лідирує за останній період: перше місце в першому і третьому кварталах, друге - у другому й четвертому. За підсумками 2010 Рівненщина набрала найбільшу кількість балів – 102,5. Для прикладу, найближчий конкурент – Волинська - має 81 бал. Що ж до Василя Берташа, варто зазначити, що успіх його команди базується на досвіді й довірі. Усі завдання, які ставить Василь Михайлович, - продумані, виважені. Хоча ефективно втілювати їх у життя непросто. А працювати нам, головам райдержадміністрацій, є над чим. Потрібно сприяти подальшому розвитку промисловості, підвищенню фінансових показників підприємств, залучати інвестиції. Час окреслює нові орієнтири й стосовно соціальної сфери. Переміни очікують освіту, охорону здоров’я. Практично, всі сторони суспільного життя потребують особливої уваги та зусиль.
- Все важливішу роль у процесах становлення та розвитку держави відіграють громадські ініціативи. Анатолію Миколайовичу, які механізми взаємодії влади та громадськості, на Вашу думку, є дієвими та чи ефективно втілюються в районі?
- Дійсно, у сьогоденні влада великі надії покладає на активність громадських об’єднань. Згідно із рішенням Президента України утворили Громадську гуманітарну раду, призначення якої - забезпечувати збереження громадянської злагоди в суспільстві, формування толерантності в міжнаціональних відносинах, досягнення компромісу та консенсусу в питаннях реалізації мовної політики та інших.
З липня 2010 діє громадська гуманітарна рада при райдержадміністрації, до якої ввійшли представники культури, освіти, охорони здоров’я, спорту, соціального захисту. У вересні під час її засідання обговорили проект Концепції створення національного суспільного телебачення та радіомовлення, схвалили пропозиції щодо чіткого визначення правових норм, які регламентуватимуть головні засади створення та фінансування такої важливої медіа-структури. А в лютому цьогоріч на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 створили громадську раду, до якої ввійшли вісім представників інститутів громадянського суспільства, діяльність яких є найактивнішою в районі. Вона стала постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, який ставить за мету забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади й ін. Сподіваюсь, що такі інституції будуть максимально дієвими в налагодженні конструктивного діалогу між владою та громадою.
- І все ж, головною складовою успішного поступу вперед та добробуту громадян є стабілізація фінансово-економічної ситуації в державі. Полеміка з цього приводу не вщухає.
- Це правда. Факти засвідчують, що за останній період подолано економічний спад 2009 року, коли економіка обвалилась майже на 15%. За підсумками 2010 економічне зростання в Україні становило понад 4%. Це був рік підйому реального сектора економіки, оздоровлення бюджетної політики, вибору нових шляхів розвитку країни в цілому і регіонів зокрема. Якщо ж говорити про район, то минулий рік увійшов в його історію, як рік подолання системних кризових явищ. Промисловий комплекс не лише виконав передбачені Програмою соціально-економічного розвитку показники з приростом 8,5%, але й перевищив їх удвічі. Нещодавно на засіданні колегії підбили підсумки виконання програми економічного та соціального розвитку району за 2010 рік, де назвали кращі підприємства, що працюють, нарощуючи обсяги виробництва. Таких у нас 12 із 16. Думаю, немає потреби їх знову називати. Повторюся тільки, що результати роботи промислового комплексу в цілому можна вважати позитивними, бо прибутки становлять 6,5 млн. грн., до бюджетів всіх рівнів надійшло податків на суму 23 млн. грн. Тож і надалі ставимо за мету не знижувати набраних темпів, а продовжити оновлення основних виробничих фондів із зменшеною енерго- й ресурсоємністю виробництва, активізувати зовнішньоекономічну діяльність і нарощувати експортний потенціал, відновлювати виробничі процеси всіх промислових підприємств.
- Ефективне ведення економіки передбачає інвестиційну діяльність. Скажіть, будь-ласка, Анатолію Миколайовичу, що відбувається в цьому напрямку в районі?
- Обсяг вкладених інвестицій був і залишається важливим показником розвитку економіки. За 9 місяців минулого року за рахунок всіх джерел фінансування освоєно 103,4 млн. грн. капітальних інвестицій, що в порівнянні з таким же періодом 2009 становить 107,6%. Найбільш масштабні інвестиційні проекти реалізовані на Клесівському комбінаті нерудних копалин «Технобуд» (8,1 млн. грн.), ТОВ «Вирівський гранкар’єр» (4,5 млн. грн.), Клесівське кар’єроуправління вклало 4 млн. грн. у будівництво цеху обробки блочного каменю потужністю 12 тис. м куб. у рік. Для виробничих потреб Селищенського гранкар’єру встановили потужну дробарку. Значно оновили технологічне обладнання ВАТ «Сарненський хлібозавод». Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій становить 12,8 млн. дол. США, а це майже на 19% більше попереднього року.
- У визначенні майбутнього України чи не найбільше значення має належний стан освіти. Наскільки значимі, на Вашу думку, зміни відбуваються в цій галузі?
- Розпочнемо з уваги до наймолодших громадян. Схвалено Концепцію державної цільової програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року і розробляються відповідні програми місцевого значення. Щодо реального стану справ, то в минулому році в районі кількість дітей, які відвідують дитячі садки, збільшилась на 153. Це призвело до перенавантаження дошкільних закладів і ставить перед нами завдання розширення їх мережі. Наразі лише 61% міських і 21% сільських дітей охоплені дошкільним вихованням. Поряд з цим, згідно із вимогами Кабінету Міністрів України, всі малюки 5-річного віку повинні отримувати дошкільну освіту. Тож минулого року відкрили 2 додаткові групи з 10,5 годинним режимом роботи та триразовим харчуванням у ДНЗ № 1 смт. Степань і с. Чудель. 6 додаткових груп з короткотривалим режимом роботи для підготовки п’ятирічних дітей до навчання в школі почали працювати в ДНЗ сіл Яринівка (для дошкільнят с. Ремчиці), Цепцевичі, Тинне, Орлівка (для дошкільнят с. Костянтинівка), Селище. Наприкінці минулого року відкрили дошкільний навчальний заклад з короткотривалим режимом роботи в с. Карасин.
Варто звернути увагу на позитивні зрушення щодо забезпечення перевезення школярів у селах району. Як відомо, на державному рівні відновлено фінансування найважливіших програм щодо забезпечення доступу громадян до якісної освіти, зокрема, програми «Шкільний автобус». Нині 97% учнів, які потребують підвозу, доїжджають до місць навчання шкільними автобусами і громадським транспортом. У планах найближчого часу вирішити цю проблему повністю.
- Важливим кроком влади для повноцінного розвитку підростаючого покоління є втілення Концепції, що стосується соціальної програми розвитку фізкультури та спорту. Скажіть, будь-ласка, які дієві заходи передбачає цей документ і яких результатів очікуєте?
- Дійсно, за дорученням Президента Кабінет Міністрів України розробив проект Концепції загальнодержавної цільової соціальної програми з розвитку фізичної культури та спорту на 2011–2016 роки, яка передбачає здійснення заходів щодо будівництва, починаючи цьогоріч, 500 багатофункціональних спортивних майданчиків, по 15 басейнів і льодових катків. Це занадто мало, зважаючи на потреби країни, та будемо сподіватися на можливості для бажаного розвитку фізкультури й спорту й на Сарненщині. Зокрема, маємо намір розпочати будівництво спортивного комплексу в місті. Вже на стадії завершення виготовлення проектно-кошторисної документації. Що ж до останнього періоду, то на фінансування спортивно-масових заходів з районного бюджету направлено 82 тис. грн., що на 67% більше попереднього року. Це дало можливість провести 42 районних спортивно-масових заходи.
- На прикладах місцевих закладів охорони здоров’я спостерігаємо оптимізацію медичної галузі. То ж чи можемо очікувати поліпшення медико-санітарних послуг?
- Якщо звернути увагу на видатки, направлені на потреби охорони здоров’я, то в загальному фонді зведеного бюджету держави минулого року вони становили 39,4 млрд. грн., що майже на 10 млрд. більше, ніж у 2009. У Державному бюджеті України на 2011 рік видатки на охорону здоров’я враховано в обсязі понад 42 млрд. грн. – це 3,4% від ВВП. Що ж у районі? Видатки на охорону здоров’я в минулому році зросли майже на 25% і становили 49,1 млн. грн. Через фінансування районних програм у галузь було додатково спрямовано 625,4 тис. грн.
Поліпшення матеріально-технічного стану медзакладів позитивно вплинуло і на якість послуг, що надають населенню. А це, у свою чергу, сприяло покращенню демографічної ситуації в районі, зменшенню загальної захворюваності. Приміром, природний приріст населення минулоріч становив 700 чол., на 4% зменшилась онкозахворюваність, активним туберкульозом - на 24%.
Задля підвищення якості надання медичних послуг вже в цьому році в м. Сарни з’явиться послуга комп’ютерної томографії, відкриється травмпункт, що працюватиме цілодобово. Заплановано низку заходів щодо підвищення якості профілактичних оглядів і диспансеризації населення з метою виявлення захворювань на ранніх стадіях. Але всім нам, у першу чергу медичній громадськості, потрібно думати, як прищепити ідею збереження власного здоров’я різновіковим категоріям жителів краю, тобто, необхідно більшого значення надавати медико-просвітницькій і роз’яснювальній роботі.
- А що скажете щодо запровадження послуг сімейної медицини, яке триває?
У Програмі економічних реформ в Україні на 2010–2014 роки передбачаються заходи, спрямовані на пріоритетний розвиток сімейної медицини, зокрема на первинному рівні медико-санітарної допомоги. Особливу значущість має розвиток її на селі. У районі в цьому напрямку вже зроблено чимало.
Для забезпечення якісної медичної допомоги за рахунок централізованих поставок надійшли 4 спеціалізовані автомобілі для Степанської районної, Тинненської дільничної лікарень, Стрільської та Кричильської лікарських амбулаторій на суму майже 560 тис. грн., які вкрай для них необхідні, адже там санітарного транспорту або не було взагалі, або давно закінчився термін його експлуатації.
- Анатолію Миколайовичу, закономірно, що в кожного з нас виникає безліч запитань до влади, які стосуються перебігу та перспективності реформ. Бо це чи не найсуттєвіша ознака нашого часу.
- В Україні розпочалася комплексна п’ятирічна програма економічних реформ «Заможне суспільство, конкурентноспроможна економіка, ефективна держава», що проводиться в багатьох напрямках і зачепить 21 вектор економіки та відобразиться на всіх без винятку сторонах суспільного життя. Завдання Сарненщини – знайти своє місце у виконанні масштабних перетворень. Можемо розраховувати на ідеологічну та матеріальну підтримку, на участь у загальнодержавних цільових програмах, але роль місцевих керівників полягає в готовності до виконання відповідальних завдань, аналізу й виважених дій, згуртування інтелектуальної еліти та трудового потенціалу задля результативного розвитку територій краю. Здатність до цього визначить лише уміння знайти порозуміння й діяти спільно. Усім серцем сподіваюсь на підтримку співвітчизників, щоб кожен із нас у діях і в помислах був правдивим і щирим. Словом і ділом вболіваймо за рідну землю, її майбутнє, за щасливу долю наших дітей. Бо ж знаємо, що світло тягнеться до світла, а добро до добра.
Віра ШАШУК.