Back to top

І на жнива їздила, і корма худобі в колгоспі возила…

Фото автора.

Пройти з байдужістю повз домівку Ганни МУЗИКИ просто неможливо.

Завжди з посмішкою розпитає, як справи, що нового? З нею цікаво постояти потеревенити про життя-буття. А спілкуючись, подумки пишаєшся такими людьми, як бабуся Ганна. Адже пройшовши нелегку стежину голоду, війни не жаліється на тяжку долю, а сподівається на краще й дякує Богові, що при здоров’ї у поважному вісімдесятирічному віці.
Росла Ганна Дмитрівна в багатодітній сім’ї, де виховувалось восьмеро дітей. З батьками жили на хуторі серед лісу, неподалік села Велике Вербче, з малку була привчена допомагати по господарству. Нелегке дитинство випало на її долю: з малих літ з братами й сестрами пасла худобу, отари овець, не лише своїх, а й людських, аби заробити хоч якусь копійчину. Підлітком товаришувала переважно з хлопчаками, тому вміла і верхи їздити, і запрягти коника у віз. Що вже казати, про те, хто перший на дерево вилізе. Не кожен міг позмагатися з нею в цьому захопленні, адже їй був під силу будь-який дуб.
Тяжкі повоєнні роки не оминули й домівку родини Музиків. Коли померла бабуся Ганни, дідусь одружився полячкою, яка настояла на тому, аби чоловік вигнав єдиного сина з жінкою й малолітніми дітками на вулицю. Найняли «солтусів», які приїхали й поділили майно. Свою хатину батько Дмитро лише починав зводити, тому ніде було дітися й жили в щойно збудованій клуні. Стояла сира, осіння пора. Аби хоч трішки обігріти малечу палили вогнище прямо посеред будівлі, де і їсти варили, і спали. На жаль, сестричка Ганни від холоду й поганих умов проживання там захворіла й померла.
- Найменшеньку Надійку забрав до себе в село дядько Карпо, - пригадує бабуся. - Там і ми жили, діти, першої пори, потім повернулися на хутір.
Та лихі випробовування не покидали родину. Коли збудували будинок, приїхала польська поліція оштрафувала, мовляв, між хатою й лісом має бути 10 метрів вільного місця й наказала негайно це зробити. Раніше каменю не було на фундамент і будівлі зводили на штандарах (великих полінах), тому змушені були робити злощасний десятиметровий відступ. На який потім ніхто уваги не акцентував.
Закінчила Ганна Музика лише два класи вечірньої школи.
- Брат вірш учить, - розповідає Ганна Дмитрівна, - а я за ним повторюю, ще й пряду, бо мати звеліла.
У ще зовсім юному віці відправили Ганну за хлібом у райцентр, до якого понад 35 кілометрів. Стояла неодноразово біля магазину в черзі, аби якомога більше купити, бо давали тільки по одній буханці. Коли в сітці налічувалось хлібин 7-10, лише тоді вирушала назад. Та подолавши чималий відрізок дороги, вдома із сумки діставала лямці, мало схожі на їстівну булку.
Усе життя Ганна Музика тяжко працювала. Упродовж 11 років удосвіта бігла в колгосп у село доїти корів. Яких до цього ще й пасла два роки.
- Важко було, - розповідає бабуся, - трудилася в ланці, і в Миколаїв на заробітки на жнива їздила. А коли брата Миколу забрали в армію, то на його прохання працювала в колгоспі їздовим, бо не хотів, чужому доручати пару коней, на яких трудився. Виконувала чоловічу роботу: возила корми худобі, солому, буває, як наложать хуру, що й не вилізти. Є що згадати. Не обходилось і без пригод. Одного разу повертаючись додому з колгоспу, присіла біля дерева перепочити, та й заснула. Прокидаюсь, а біля мене лежить гадюка, то так утікала, де й сили взялись. Трохи пробігши, не повірите, знайшла велику палку, повернулася й убила її. Життя в лісі загартовує. На той час було багато вовків. Женеш корови з паші, а вони, мов собаки, біжать ззаду. А ще, якось із меншою сестрою Мариною пасли чорнорябих та овець на «Переспі», трохи далеко від дому. Сидимо, перебираємо щавель, що нарвали, коли до нашої отари підкрадаються сіроманці. Корови відразу ж кинулись на них, вівці слідом. Я, залишивши Марину, погналася за ними, аби повернути худобу назад на пасовисько. На щастя, все обійшлося, а повернувшись, бачу, сидить моя Марина щавель перебирає, вона навіть не зрозуміла, що сталося.
Ще за воєнних часів, повз хутір, де проживала родина Музиків прямувала до Луцька Марфа Струтинська з партизанським загоном у складі з 73 чоловік. Попросили прихистку в хуторян на перепочинок.
- Пам’ятаю ту злощасну пору, ніби все було вчора, - з болем у очах пригадує Ганна Дмитрівна. – Батьки пішли в село на весілля. Чужинці ходили по двору. Струтинська була ж гостем польської панянки, яка нас не любила й поскаржилася, що син чоловіка ображає її. Коли дорослі прийшли додому, нікого не випускали з хати. Потім палили одяг, свиню, випотрошивши, забрали з собою. Батькові також наказали йти з ними. Додому він так і не повернувся, а згодом знайшли його мертве тіло. А дід, не зміг собі пробачити й зізнався, що це він винен у смерті єдиного сина. Через деякий час мама з братом зібралися до коваля, щоб той зварив воза. Дорогою побачили велику яму, підійшовши ближче, побачили в ній людину, це була вбита Марфа Струтинська. Згодом її останки забрали сини й перепоховали на Батьківщині.
Раніше дуже любили святкувати й ворожити на Андрія, 13 грудня. Пригадалося бабусі Ганні, як із подругою ходили в смт. Степань зерно молоти:
- Вареників треба ж було зварити, аби поворожити на хлопців, - з посмішкою розповідає Ганна Дмитрівна. – А де ж борошна взяти? Це в теперішню пору нема чого скаржитись, бо є що і з’їсти, і з чого приготувати. То ми на чужому полі вкрадемо снопа, ногами трохи потопчемо, аби пшениці трохи зібрати та й у Степань, куди понад 10 кілометрів, бо в селі млина ще не було. Приходимо, а мельник питає, де ж мливо? Я, піднявши полу кожуха, показую торбинку з кілограмами двома пшениці. Він як побачив, то попосміявся. Ось таке було у нас ворожіння.
Ганна Музика щаслива, бо має трьох онуків, які подарували їй уже й правнуків. І не скажеш, що зараз бабусі вісімдесят. Адже застала її за поранням домашнього статку, яке чимале: пара коней, дві корови, свині, домашня птиця, ще й вівці. Та допомагати є кому. Донька Валентина з чоловіком Петром звели новий ошатний будинок, де нині проживають і внук Михайло з дружиною. Тому сумувати не приходиться, старіти також, бо найбільшою втіхою зараз для бабусі є правнучка Христинка, яка своєю щирою, дитячою посмішкою наповнює серце любов’ю, тулиться до прабабусі, ніби хоче витерти з пам’яті рідної людини все те погане, що довелося їй пережити.
Наталія МАЛЕЙЧИК.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...