Back to top

За день виготовляла вручну 120 блоків

Автор фото Василь Сосюк.

З чого почати, як розповісти історію життя жінки, на долю якої випало не одне тяжке випробування?

Нині вона мешкає в Костянтинівці у власній оселі з наймолодшим сином Юрієм і його родиною. В селі її з повагою називають не інакше як Зіновіївна. Пригадує своїх батьків - Поліну Василівну й Зіновія Кириловича, дитинство, й на очі навертаються сльози. В сім’ї вона була середньою донькою. Старшій Марії не виповнилося ще 5, молодшій Вірі - 3 місяці, а їй 3 рочки, коли трагічно загинув батько. Щоб підняти дітей на ноги, мама й сама тяжко трудилася, й привчала до праці малолітніх дітлахів. Разом сіяли й пололи просо, в господарстві тримали свиноматку. Пам’ятає Надія Мельник, як прокидались о 3-ій ночі й ішли в ліс по ягоди, які потім везли продавати до Львова. В хаті стояли кросна, на яких матінка ткала, а маленька Ганна пряла мички. Понад усе дівчинка хотіла вчитися в школі в десятому класі разом із однолітками, але ненька не дозволила, бо треба було працювати. Все ж закінчила курси крою та шиття, що потім знадобилися в житті.
Дівча підростало, не один юнак заглядав на довгу пишну косу, яку Поліна Василівна забороняла доньці обрізати. Але якось у село в гості до родичів приїхав Володимир, і покохали молоді люди один одного. Незадовго й одружилися. Донині жінка зберігає фото хатини, куди прийшла жити. А з посуду було 2 ложки, 1 миска й 1 чавунець. Коли ж роботяща молода дружина довела все в домі до ладу, то вся ланка з колгоспу приходила подивитися, що ж то за молодичку привіз чоловік.
У Володимира було ще 5 сестер, менші вчилися в школі-інтернаті, тож і їм допомагали. 6 років мешкали в тій хатинці й упродовж 10 будували власне житло й народжували дітей. Через рік після весілля з’явився на світ Григорій, за ним - Олександр, Світлана, Михайло. Юрко народився, коли перейшли в новий будинок. І чоловік, і дружина працювали у дві зміни в Кричильському лісництві. Він - у цеху бригадиром, вона била піддони й стояла біля верстатів як помічник. Виховували дітей, доглядали господарство. Пишалася молода жінка, що фото чоловіка, як кращого трудівника, прикрашало районну Дошку пошани. Його донині зберігає в сімейному архіві.
Ішов 1992 рік. Володимир Терентійович трудився вже у сфері поштового зв’язку на залізниці, ремонтував поштові скриньки. Начальник відділення Ірина Бурлакова не раз говорила про нього добрі слова. Син Григорій, який служив у прикордонних військах на китайському кордоні, саме повернувся додому. Олександр продовжував службу в Чернівцях. Він очолював автоколону з 10 машин, розповідає Надія Зіновіївна. Коли їхали, пилюка стояла така, що останніх автівок за нею й видно не було. Світлана навчалася в 11 класі, Михайло - у 8-ому, а Юрію виповнилося 7 років.
День 17 лютого запам’ятався тим, що було 17 градусів морозу. Окрім того, наснився якийсь дуже дивний сон. І не тільки їй. Чоловік також прокинувся в поганому передчутті, яке до вечора справдилося. Не дочекалася його дружина того дня додому. Хотів велосипедом скоротити шлях, та, послизнувшись, опинився в кар’єрі на триметровій глибині, звідки дістали лише пізно вночі. Закам’яніло її серце, а про дітей годі й казати.
Надія Мельник упродовж 20 років працювала листоношею в Костянтинівці, бувало, що й завідуючу відділенням підміняла. І в морози, і спеку, й осінню негоду та весняним бездоріжжям поспішала до своїх земляків. Несла радість, приємні новини, гарний настрій у кожну оселю, до кожного серця. За що має не лише заслужену шану, а й любов односельців.
- У селі й сьогодні важчої роботи, ніж у листоноші, немає, – щиро зізнається.
У будь-яку пору року він має йти до людей, доставляти, крім газет і журналів, пенсію, а ще й товари повсякденного вжитку. А деякі одинокі жителі з нетерпінням чекають, коли їм принесуть макарони, мило, пральний порошок. Нелегка ноша листонош. Але вони не нарікають і не ремствують. А дорожать своїм робочим місцем. Про знану трудівницю неодноразово писали тоді в районній газеті, тож особливо агітує за «Сарненські новини».
Ще дівчиною мозолилася й на Рівненському льонокомбінаті в мотальному цеху, згодом - у сарненському «Міжколгоспбуді». Усі корівники в Немовичах, нинішній центр дозвілля для мешканців міста - клуб «Колос», літній кінотеатр імені Галана в райцентрі будувалися за її участю. Коли носила під серцем найстаршого сина й збиралася в декретну відпустку, за день виготовила вручну сама 120 блоків. Дівчині-самоучці також присвоїли 4 розряд штукатура.
Повиростали соколи, всі виконували священний обов’язок. Михайло - в авіаційних військах у Білій Церкві, Юрко - в Житомирі, возив телефонні вишки. Про нього також писали в районній газеті, з гордістю розповідає мама про сина. Це тепер багатодітні мають пільги, каже, а тоді навіть «топнорму» не отримувала.
Господиня, яка нещодавно відзначила свій день народження, створює в оселі комфорт і затишок власними руками. Надія Зіновіївна шиє на швейній машинці, робить ламбрекени з тюлю, вишиває килими (вибиває голкою), в’яже светри, шкарпетки. Одно слово, хоч за що візьметься, в неї виходить. Хтось каже «не вмію», а вона – «у невмілого руки не болять».
Цінують матусю й доглядають діти, які подарували їй уже 8 онуків. Донька Світлана, як і вона, багатодітна мама. Могла б бути вчителькою чи вихователькою в садочку, розповідає Надія Зіновіївна про талановиту молоду жінку. Закінчила свого часу Рівненський вищий торговельний технікум, за фахом - товарознавець, але торгує на ринку. Починала з того, що продавала товари (робила їх викладку на землі на клейонці). А згодом чоловік Микола зробив їй дорогий подарунок - облаштував робоче місце. Родина виховує Ангеліну, про яку також уже писали в районній газеті, Миколку, Володимира й маленького Артурчика.
До речі, син Григорія Дмитро разом із Володимиром навчаються у ВПУ-22 професії будівельників, навіть сидять за однією партою. А перша донечка, яку Григорій назвав на честь бабусі - Поліною, здобуває освіту в ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей». Пишається сином Надія Мельник, який може зробити й дерев’яні двері, й ліжка. Одно слово, має золоті руки.
Героїні моєї розповіді вже минуло 60, та вона не зважає на свій вік. Каже, старість, так чи інакше, наздоганяє кожного з нас, і цього не варто боятися. Адже жінка переслідує вже зовсім іншу мету, ніж у сорок чи двадцять п’ять. Звичайно, завжди хочеться подобатися, і літа не перешкоджають їй залишатися красивою. Бо з роками нас прикрашають мудрість і доброта, а переможцем у боротьбі зі старістю виходить той, хто любить дітей та онуків, не втрачає інтересу до спілкування та пізнання світу - волю до життя.
Зимові холоди минуть і прийде весна. Й біля великого красивого будинку в Костянтинівці, де живе Надія Мельник, зацвіте фруктовий сад, який посадив Володимир. І ще довго його плодами смакуватимуть діти й онуки, згадуючи добрим словом господаря.
Марія КУЗЬМИЧ.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...