Опубліковано Ольга ЛОТОЦЬКА
Автор фото Василь Сосюк.
Страуси — найбільші у світі птахи, заввишки до 2,7 метра, вагою понад 160 кілограмів. Наукова назва в перекладі з грецького означає «горобець-верблюд».
Вони єдині з усіх птахів на планеті мають сечовий міхур і відмінний зір. У страуса також дуже міцні та сильні нижні кінцівки. Його вважають найпрудкішою двоногою істотою у світі, здатною розвивати швидкість до 70 км/год. при довжині кроку 3 метри. Чим іще цікаві ці екзотичні птахи? Об'єм їх одного яйця дорівнює об'єму 20-25 курячих. А шкаралупа настільки міцна й велика, що тубільці використовують її як посудини для зберігання води. Ще в них великі та сильні шлунки, тому з легкістю ковтають будь-які предмети. У Лондонському зоопарку, скажімо, за своє життя страус проковтнув касету з фотоплівкою, 3 рукавички, гребінець, олівець, шнурок, декілька монет, частинки золотого ланцюжка, ґудзик і носову хустинку. Кажуть, що, відчуваючи небезпеку, страус нібито ховає голову в пісок. Насправді так він шукає під землею здобич, а коли бачить загрозу, то лягає, притискаючись до землі та витягуючи шию. Цікавий птах? Запевняю вас - дуже. Декілька хвилин поруч із ним гарантують хороший настрій на весь день.
Якщо раніше страусів розводили заради махового й стернового пір'я, м'яса та яєць, то сьогодні їх вирощують ще і як розвагу для туристів. Найбільше цих птахів налічується в Африці – це їх історична батьківщина. В Україні страусівництво теж давно вже не новинка, а от для Сарненщини - щось екзотичне. У числі перших вирощувати їх почав священик із Кузьмівки, депутат районної ради Сергій Камінський.
Власне, це, напевно, єдиний господар у районі, який тримає у своєму господарстві аж 5 страусів. На вигляд це дорослі пташки в ріст людини, але, як зазначив отець Сергій, це ще малюки, і ми потрапили в страусиний дитсадок. Їм тільки-но 6 місяців, хто з них чоловічого чи жіночого роду, ще невідомо, бо єдиний фактор, який засвідчує цю відмінність, - зміна кольору пір’я при статевому дозріванні, що відбувається в самок у віці 2-3 років, а самців - 3-4. Купити собі цих диво-птахів вирішив, відвідавши страусину ферму в Хусті. Це одне із перших племінних господарств в Україні, де розводять африканських страусів. Три роки виношував цю ідею. Їздив Україною, придивлявся, згодом за допомогою працівників Сарненської філії «Агро-Союз», придбав на Дніпропетровщині 5 двомісячних пташенят. Привіз додому й одразу взявся будувати для них приміщення.
Згідно з вимогами, його висота повинна сягати понад 3 метри. Також облаштував вольєр для вигулювання. Для 8 особин рекомендують площу 1 га, але отець Сергій, звичайно, огородив дещо меншу територію. І як тільки-но ми наблизилися до тину, птахи зацікавлено підійшли й почали роздивлятися кожного з нас. На власний ризик зайшла в загорожу. Поруч із такими велетнями, що більші мого зросту (172 см), зізнаюсь, було страшно. Щоразу, коли підходила, птахи то втікали, то навпаки - стояли, як укопані, і дивилися прямісінько на мене, ніби цілилися клюнути. Отець Сергій пояснив, що вони дуже реагують на все, що сяє - сережки, ланцюжки, тож краще не підходити, бо прикраса легко може опинитися в шлунку страуса. Літати вони не вміють і не можуть, не дозволяє вага, але дуже швидко бігають, цікаво розкидаючи широкі крила–парашути. А іноді просто дуже красиво кружляють, наче танцюють. І взагалі, аура біля цих птахів якась надзвичайна. Звідкіля й беруться веселий настрій і хороше самопочуття!?
Щодо їжі, то до продуктів харчування страуси не вибагливі, розповідає отець Сергій, у раціоні переважають зернові: овес, ячмінь, пшениця, буряк, морква, люцерна, індичі премікси, додає також шкаралупу яєць як додаткове джерело кальцію, бо ростуть дуже швидко, за день стають вищими на 1 см. Також п’ють багато води, не бояться холоду, при -20°С їх ще можна вигулювати. Фахівці з галузі страусівництва запевняють, що запорукою успіху у вирощуванні птахів є три головні пріоритети: чітке дотримання технологічного процесу, комплекс ветеринарно-профілактичних заходів і повноцінна та якісна кормова база. Найбільша проблема виникла, розповідає Сергій Камінський, зокрема з ветеринарії. Якось місцевий ветеринар не зміг надати медичну допомогу одному зі страусів, позаяк у своїй практиці ще не мав справ із цими диво-птахами. Отець Сергій, за першої ж можливості, придбав книгу «Хвороби страусів» і подарував ветеринару Віталію Якимцю на майбутнє, адже вважає, що колись цим видом птахівництва захоплюватимуться все більше людей. Адже батюшка планує вирощувати й реалізовувати страусів. Бо це ще й вигідно. Для людини знадобиться все - пух, перо, сухожилля, кістки, вії, шкіра й навіть піт. Дієтичне м’ясо за смаком нагадує телятину й дуже корисне для імунітету. Із рогових «копитець» виготовляють тонізуючі ліки, сухожилля використовують у хірургії, дзьоб і нігті – для виробництва прикрас, жир – у косметології. З пташиних вій виходять якісні пензлі, зі шкіри – взуття, яке дихає, але воду не пропускає. З пір’я роблять дорогі боа для модниць, а ще – щітки. Звичайно, й ціна страусів відповідна. Малюки коштують від 1000 гривень, дорослі від 1000 доларів США до 2,5 тис. євро. Недарма ж говорять в Україні, що страус – це дивовижна птиця, що поєднує в собі велич павича, силу коня, розум курки та ціну непоганої хати в селі.
Живуть страуси фактично до 65 років, але продуктивний вік продовжується до 40. За один сезон самка відкладає від 40 до 80 яєць. Чи справді це так, зможете дізнатися, завітавши до отця Сергія десь через 2-3 роки, коли страуси-малюки вже виростуть і почнуть давати приплід. Нині ж Сергій Камінський дбає, щоб птахи зростали в хороших умовах і на добрих харчах. Забезпечити це їм – його головне завдання сьогодні.
І на завершення. Коли батюшка привіз їх у село, багато односельців прийшли, щоб глянути на диво-птахів, яких раніше могли бачити хіба-що в зоопарку чи по телевізору. Це перші сходинки до розвитку агротуризму в Кузьмівці. Можливо, колись тут буде маленький розважальний комплекс, запровадять екскурсійну діяльність, а все тому, що люди все більше цікавляться ними, а ще не потрібно їхати в зоопарк, щоб побачити страусів, у Кузьмівку ближче, і тут вони красивіші у стократ, ніж у неволі, і господарі привітні та цікаві люди.