Опубліковано Ольга ЛОТОЦЬКА
Про цю миловиду та небайдужу до життя знедолених людей і України дівчину вперше почула, коли проводила благодійний проект «Промінець надії».
Вона підтримувала волонтерів і щиро вболівала за кращу долю Анастасії Мельник з Кричильська. Пізніше разом із подругою Тетяною Леончик організували благодійну акцію «Любов у тебе в серці», в якій взяли участь жителі Сарн і Рівного (допомогли необхідними речами вихованцям Чудельської спеціалізованої школи № 2 та Рівненського будинку дитини). А нещодавно дівчата й активна та небайдужа молодь Сарн втілили в місті сучасний проект «Смаколики для бійців АТО». На зібрані кошти придбали ліки потерпілим солдатам у зоні бойових дій. Ольга – волонтер, чудова дружина та мама, а ще вона талановита рукодільниця – вишиває бісером оригінальні ікони-обереги.
Краса – загадкова сила. Кажуть, вона єдина здатна сьогодні пробуджувати людей. Торкаючись душі, робить її вразливою та мрійливою, наповнює радістю буття. Ольга Лук’яненко з дитинства залюблена в мальовничість Поліського краю та рідного міста Сарни. Тут дівчина народилася, зробила перші кроки, пішла в дитсадок, середню освіту здобула в школі-колегіумі. Затим вступила в Рівненський державний гуманітарний університет, а по його закінченні працевлаштувалась у Сарненську дитячу музичну школу. Вишивкою захопилася декілька років тому. Нині молода мама перебуває в декретній відпустці, тож рукоділлям займається кожного дня у вільний час.
- Вишивка бісером - заняття надзвичайно цікаве, - повела розмову майстриня. – Якщо спробуєш раз, неодмінно візьмешся за справу ще, а результат роботи завжди принесе задоволення. Бісер має чарівні властивості, адже це універсальний і яскравий матеріал. Барвисті бісерні краплинки якимось чином закохали мене в себе. Вишиваю майже щодня, фантазую переважно над творами релігійного змісту: ікони, молитви, янголи тощо.
Дуже правильно підмітив унікальність цього виду рукоділля священик, історик і митець Дмитро Блажейовський: «Вишиваної ікони не має ніякий інший народ. Це є наше, українське, те, що засвідчує нашу ідентичність». Історія диво-намистинок дуже давня. Відомо, що ще одяг єгипетських фараонів і представників знаті прикрашали бісером. Зараз же вишивку бусинками широко використовують всесвітньо відомі модельєри, знамениті митці. Цей вид рукоділля з’явився давно, але й сьогодні неабияк актуальний, підкорює все більше й більше сердець, стає улюбленою справою багатьох. Без нього важко уявити традиційну українську вишивку. Бісероплетіння йде в ногу з людством і стало невід’ємною частиною української культури та своєрідним засобом вираження духовності українців. Твори, вишиті бісером, приносять у дім гармонію, а розмаїття кольорів – радує око й піднімає настрій. Кожен бажаючий може освоїти цю роботу. Ольга Лук’яненко відтоді, як спробувала гаптувати бісером, не розлучається з ним і донині.
З хорошим настроєм, любов’ю і натхненням щодня майстриня береться за улюблену справу. «Здебільшого вишиваю, коли малюк спить або пізно ввечері, – розповідає жінка. – Від роботи ніколи не стомлююсь, навпаки - вона додає мені снаги, надихає на прекрасне. Використовую звичайні нитки й голки, а бісер вибираю обов’язково хорошої якості, тому купую чеського виробництва, що значно багатший за відтінками. Часто самостійно підбираю кольорову гаму. Рідні підтримують моє бажання створювати ікони. Багато робіт подарувала, адже вишиваю й іменні, а це чудовий подарунок на день народження чи Новий рік.
У планах майстрині й надалі гаптувати лика святих, свої вироби вона називає оберегами. У її доробку найпопулярніші ікони Богородиць: Казанська, Почаївська, Семистрільна - а також Віри, Надії, Любові, святителя Миколая тощо. Дівчина мріє про персональну виставку власних творів. Безумовно, вишивання бісером – хобі і мистецтво, яке потрібно показувати людям. Тож бажаємо тобі, Ольго, натхнення й успіхів у праці, творчого росту, Божої благодаті. Дякуємо за красу, шанування та популяризацію українських традицій.