Back to top

Майбутнє лісу – у руках молодих

36.jpg

Фото Василя СОСЮКА

- Впевнений головний лісничий Сарненського держлісгоспу Василь Глабець. Хоча оголошена Президентом України Весняна толока з озеленення благоустрою та Всеукраїнська акція з ініціативи Державного комітету лісового господарства України «Ліси майбутнього – у твоїх руках» мали дійти фінішу 21 квітня, сарненські лісівники вже закінчили весняні лісокультурні роботи: посадку, посів, тобто відновлення лісів на зрубах – як завжди о цій порі, не чекаючи вказівок згори.

Адже при цьому потрібно вкластися в найкоротші агротехнічні строки, використавши оптимальний варіант – коли земля ще зберігає вологість, а сонце не пересушує грунт, інакше сіянці не приживуться. Тому й розпочали лісокультурні роботи з 10 березня, благо погодні умови напрочуд сприяли. Цьогоріч працівники підприємства провели заліснення на площі 365 га, 161 з них засадили посадковим матеріалом, на решті здійснили сприяння природному лісопоновленню (мається на увазі підсів, підсадка саджанців на заболочених ділянках лісу, біля пеньків). «Головне, - переконує Василь Глабець, - не нашкодити лісові, природі».

У 2006 і 2007 роках сарненські лісівники створили лісові захисні насадження на землях запасу сільських рад, непридатних для сільськогосподарського використання. А це 300 гектарів. Цьогоріч планують заліснити ще 30 га. Принагідно цікавлюсь, чому так мало порівняно з минулими роками. На переданих землях, пояснює головний лісничий, з’явились свіжі посадки, решта ж земель розпайована…

Як же, власне проводять процедуру заліснення? На зрубах (ділянках, з яких заготовили деревину) підготовлюють грунт – роблять борозни, в які згодом і висаджують сіянці. «Де ж вирощуєте посадковий матеріал?» - запитую. Виявляється, цей процес доволі копіткий і трудомісткий: спочатку соснові шишки звозять у Немовицьке лісництво, де працює шишкосушарка, відтак отримане насіння відправляють у Клеванську зональну лісонасіннєву станцію, де спеціалісти перевіряють його якість. Згодом висівають у розсадники на нерозкорчованих ділянках лісу, де воно й проростає. Ця технологія, яку сарненські лісівники використовують уже п’ятнадцять років, цілком себе виправдовує: насіння потрапляє, за словами пана Глабця, в «материнське середовище», отож розвивається в природних умовах. Стандартний саджанець повинен мати наземну частину не менше 10 й не більше 50 сантиметрів, інакше може не прижитися.

Далі складають схему проектування лісових культур відповідно до умов зростання: сосну (основну породу) чергують з грунтопокращуючою березою, яку висаджують «на пень» - через декілька років білокору вирубують, щоб не забивала сосну, яка росте повільніше. Замість берези використовують також саджанці горобини, аличі, аронії, груш-дичок, плодами яких підхарчовуватимуться лісові птахи та звірі.

У 94 кварталі Страшевського лісництва Володимир Шевчук, озброєний мечем Колесова, і Юрій Матвійчик займалися залісненням минулорічного зрубу під керуванням майстра обходу № 8 Віктора Жука. Як пояснив лісничий Віталій Ошита, тут заліснили 2,4 га площі. А загалом на території лісництва таку операцію здійснили на 10,8 га, на 15 га сприяли природному лісопоновленню. Чималих клопотів завдають личинки хруща, які пошкоджують кореневу систему саджанців, і ті всихають. До слова, лише дуб і крушина не приваблюють шкідників, оскільки містять дубильні речовини. Щоб вберегти посадковий матеріал від цих лиходіїв, корінці перед посадкою обробляють спеціальним препаратом «Престиж», а сіянці висаджують густо, щоб швидше зімкнувся грунт, - у вузькій лісосіці самка хруща не відкладає личинки.

У цікавий спосіб борються лісівники з іншою напастю – лісовими довгоносиками. Щоб захистити молоді насадження від цих комах, які зимують у пеньках зрізаних дерев і з’являються навесні, сіянці висаджують і восени, коли шкідники вже перебралися на дорослі дерева, яким не завдадуть відчутної шкоди. Восени–таки проводять й інвентаризацію посадкового матеріалу. З досвіду знають, що плановий вихід сосни з 1 га – 3 млн. 600 тис. штук. Саджанці Сарненського лісгоспу вирізняються відмінною якістю, отож колеги з інших районів нерідко звертаються, щоб їх придбати. Ось і того дня приїхали лісівники з Вінниці за посадковим матеріалом сосни та жолудями. Саджанцями ялівцю, туї, самшиту, каштану, аронії забезпечують працівники лісгоспу навчальні заклади, приватних підприємців, словом усіх, бажаючих.

Довелося цьогоріч землякам попрацювати й у Кардашівському лісництві Голопристанського лісгоспу, що в Херсонській області, де заліснювали 43 га згарищ. З 28 лютого по 10 березня бригада лісокультурниць із Кричильського лісництва на чолі з бригадиром Марією Басистою, під орудою помічника лісничого Страшевського лісництва Івана Корінця, відновлювали знищені пожежею ліси.
Лісівники Сарненщини, дбаючи про майбутні покоління, прагнуть зберегти зелені шати Полісся. А ліси, деградують, усихають, ділиться наболілим Василь Глабець. Фахівці з Харківського науково-дослідного інституту, з якими ось уже вісім років підтримують тісні зв’язки, пояснюють це тривожне явище зниженням на 6 м рівня ґрунтових вод, щорічним збільшенням температури повітря, недостатньою кількістю опадів. Та навіть у таких несприятливих умовах працівники ДП «Сарненський лісгосп» добиваються вагомих здобутків, адже відчувають відповідальність за прийдешнє поліських лісів.

Схожі матеріали

Електроенергією щоденно користуються майже всі жителі району. Тож навіть короткочасне її вимкнення сприймається як надзвичайна подія. Колектив...
У Клесівському лісгоспі в лютому проаналізували виробничу діяльність і виконання колективного договору, а в березні традиційно вшанували працю жінок....
Робота Сарненського заводу високовольтних опор сприятиме зростанню добробуту міста, а безпечність його впливу на довкілля підтверджена висновками...
Йдеться про занадто довгоочікувані сарненцями, а точніше, надані із значним запізненням висновки державної санітарно-епідеміологічної та громадсько-...
Останнім часом чуємо чимало нарікань на те, як важко, мовляв, знайти сьогодні роботу. Неправда. Ми відучилися працювати, а роботи ви-стачає скрізь -...