Back to top

Сотий Новий рік баби Єфросинії

000096.jpg

Фото Василя Сосюка.

На долю цієї жінки-трудівниці випало чимало тяжких випробувань:пережила війну, голод, втратила чоловіка...

Давно літа на зиму повернули в Єфросинії Похозей із с. Цепцевичі, однієї з найстарших жителів району, влітку їй виповниться століття. Єфросинія Сергіївна народилась у сім’ї, де батьки, крім неї, виховували ще шестеро дітей. Була найстаршою, тож змалку в усьому допомагала їм у небагатому селянському господарстві. Дівчина росла працьовитою, меткою. Коли прийшла пора, зустріла гарного парубка, й молодята вирішили одружитися.
…Не знала, коли побралася з Яковом Кушніром, що їх щастя буде недовгим. Бо не прожила з чоловіком навіть року, як його забрали на службу в радянську армію. Як уже потім розказав його двоюрідний брат-фронтовик, який повернувся з війни, Яків воював у Росії, де й загинув у бою з фашистами.
Село окупували німецькі загарбники, які масово вивозили молодих людей на примусові роботи у свою країну. Тож і з Цепцевич теж забрали велику групу хлопців і дівчат, у тому числі і Єфросинію. І товарняком із Сарн повезли на чужину.
- Уже їдучи до Німечинни, відчула гіркоту рабської долі, – ділиться спогадами жінка. – Добиралися два тижні, потрапили на металургійний завод, а там було ще важче. Німці нас за людей не вважали, постійно знущались, били. Їли тільки два рази на тиждень, бувало, що й по місяцю голодували, перебиваючись лише листком капусти чи баландою. Зазвичай харчувались лушпинням із брукви, зіллям, яке зараз і корова їсти не захоче. А робити примушували по 12 годин - тягали залізяччя, біля нього й падали знесилені, та ніхто на це не звертав уваги.
Єфросинія від того всього тяжко захворіла. Лікар сказав, що це дистрофія і жінку треба краще годувати. А їй їсти вже й не хотілося, перестала й боятись, тож мовчки чекала смерті. Вісім таких хворих розстріляли в неї на очах, закопали поряд із бараком, де жили. Утім, жінка залишилась живою. Радості не було меж, коли 12 травня 1945 року їх нарешті визволили радянські солдати.
Додому з Німеччини їхали п’ять тижнів. Дорогою їли тільки сиру картоплю, знайдену на полі. Знову дошкуляв голод. Але все ж дісталася рідної домівки. Та на цьому випробування не закінчились. Не тільки не застала чоловіка, який загинув на фронті, а й батьків, котрі померли у воєнне лихоліття. У хаті залишились сиротами три менших брати й три сестри. Наймолодшому було чотири роки, сам він неймовірно зрадів, побачивши її.
Важко було молодій, змарнованій полоном жінці виховувати шестеро дітей, до того ж після війни настали голодні роки. Харчів не вистачало, одягу також, ніхто не допомагав, бо земляки самі потерпали від бідності. Так стала вдова мамою шести братів і сестер. Присвятила їм своє життя. Одружуватись вдруге не захотіла, бо вирішила зберегти вірність чоловіку. Жили Похозеї в маленькій хатинці, допомагали один одному. Та всім вижити не вдалось, не змогла врятувати від хвороби, викликаної голодом і бідністю, найменшого брата, який називав її мамою.
Коли в селі створили артіль, пішла працювати туди, тяжким трудом заробляла на кусок хліба для себе та сім’ї. Летіли роки, брати й сестри дорослішали, створювали свої сім’ї, будували хати. Нині, на жаль, більшість із них уже померли. А баба Єфросинія залишилась одна в хатині. Часто хворіє, зовсім не бачить. Та не жаліється на долю. Стареньку доглядають племінники, найчастіше навідується Оксана. Вона й грубку натопить, і їсти принесе. А довголіття тітки пояснює так: «Це Бог дав стільки років прожити за її доброту. Виростила шістьох дітей. Уже пенсіонеркою доглядала лежачу сестру».
Оксана хоч і не має сім’ї, живе з мамою Христиною Похозей, яка також уже потребує догляду. Тож просила, аби тітка йшла жити до них, але Єфросинія Сергіївна відмовилась, каже, що у своїй хаті їй легше. Жаліється бабуся тільки на те, що має невелику пенсію, хоч є учасником війни. Мабуть, не було кому за неї добиватися пільгового пенсійного забезпечення.
Незважаючи на тяжку долю, довгожителька ще все добре пам’ятає, зі сльозами на очах розказала про своє нелегке життя. І сподівається зустріти столітній ювілей у колі родичів і друзів.

Наталія ДЕМЧУК.

Схожі матеріали

Cімдесятирічні близнючки Галина КОСТЕЦЬКА та Єлизавета Кузьмич з Любикович цьогорічної Трійці пройшлися селом, співаючи тільки народні пісні. Вони...
Крізь білі жалюзі районної лікарні пробивались сліпучі промені сонця. Усі підвели погляди до вікна, де хмарки наввипередки, ніби граючись, бігли одна...
Старенька самотня бабуся втомлено сидить на пошарпаній часом лавці. Позаду неї - великий, сплетений з лози, тин. Ще на початку життя Марії ГОМУЛКО...
Батько та троє братів Валентини Кались із Клесова воювали на фронтах Другої світової війни. І сама вона, тоді школярка, декілька місяців працювала в...
які стали рідними, та ще двоє своїх виростила Дарія Філончук із с. Тріскині Післязавтра цій жінці виповнюється 80 років. Доля була щедрою на...