Опубліковано Василь Сосюк
Фото автора.
Минулої п’ятниці біля братської могили Січових стрільців, що на кладовищі по вул. Ковельській у Сарнах, зібралися представники влади, духовенства, громадськості. Вони прийшли сюди, щоб вшанувати 245 воїнів, які загинули за волю України в 1918-1919 рр.
То були нестабільні часи, влада часто змінювалась, тривали тяжкі бої, особливо на залізницях. Поблизу Сарн деякий час стояв бронепоїзд, в якому перебували члени центральної ради на чолі з першим Президентом України Михайлом Грушевським… У 1927 році могилу, де поховані Січові стрільці, упорядкували. Тут неодноразово ставили хрести. Але їх руйнували. Коли Україна здобула незалежність, на місці спочинку воїнів від вдячних нащадків спорудили пам’ятник з чорного каменю.
Першою до присутніх звернулася заві-дувачка Сарненським історико-етнографічним музеєм Раїса Тишкевич. Вона розповіла про буремні роки початку минулого століття. Священики відслужили панахиду, а міський голова Леонтій Ніколайчук і Раїса Тишкевич поставили корзину квітів. А ще учасники скорботного мітингу змушені були констатувати факт, що наруга над пам’яттю загиблих, на жаль, триває. Невідомі вандали викрали важкі металеві ланцюги, що обрамляли пам’ятник. Зрозуміло, що осіли вони в якомусь пункті прийому металобрухту. Є ще в суспільстві особи, для яких не існує нічого святого. Заради наживи вони забувають, що за кожен злочин обов’язково буде кара…