Опубліковано Антон Петрук
Фото Василя СОСЮКА
Якщо в минулому році Катеринівська виправна колонія відзначала 60-річний ювілей від дня створення, то в нинішньому – знаменну віху діяльності всієї кримінально-виконавчої системи держави: виповнюється перше десятиліття Державному департаменту України з питань виконання покарань. Його створено згідно з наказом Президента України № 344 від 22 квітня 1998 року. А 1 грудня наступного року установа ОР 318/46 Наказом начальника Департаменту № 165 перейменована в Катеринівську виправну колонію № 46. Із шести установ цього Департаменту на Рівненщині Катеринівська ВК-46 визнана кращою за підсумками виробничої господарської діяльності.
Виробництво в колонії зорієнтоване на місцеві природні ресурси та попит у споживачів. Засуджені задіяні на різноманітних роботах з виготовлення продукції з каменю, деревини, металу. Звичайно, не всі вони мають відповідні професійні навички токаря, столяра чи шевця. Тому у виправній установі діє професійно-технічне училище, в якому можна опанувати робітничу спеціальність, а згодом набути високу кваліфікацію. Нещодавно у ВК-46 створено сектор максимального рівня безпеки, де перебувають декілька десятків ув’язнених. Більшість же засуджених розміщені в секторах середнього рівня безпеки. Тут розташовані підрозділи з виробництва різної продукції. Так, у дільниці механічної різки каменю виготовляють бордюри, підвіконники, сходи тощо за розмірами, наданими замовниками. Бригадир–засуджений уже п’ять років працює, тому до тонкощів опанував ремесло.
- Біля цих верстатів за настановами старших я вчився професії, - каже він. – Тепер вчу інших. У бригаді дванадцять чоловік, і всі розуміють важливість дотримання правил техніки безпеки, циклу робіт. Саме тому травм чи технічних аварій немає.
Пам’ятники з граніту, виготовлені в колонії, мають чималий попит, замовлень багато, тож дільниця працює без простоїв. В іншому підрозділі роблять сучасні металеві ворота. Зварники «читають» креслення замовників і втілюють їх задуми в металі. Начальник цеху № 1 Роман Мартинюк каже, що необхідний інструмент є, кузня працює, тож будь-які ворота будуть готові за 4-5 днів.
У деревообробному цеху виготовляють палетні дощечки на піддони, двері, вікна й інші столярні вироби. Його начальник Сергій Пецьков керує чотирма десятками робітників зі спецконтингенту. Він розповів, що підрозділ працює у дві зміни, а продукція не залежується на складі. Замовники завжди задоволені якістю придбанних виробів. Днями встановили новий універсальний верстат й інше обладнання ще в одному цеху з обробки деревини. Сергій Пецьков опікується також швейним виробництвом: на відповідні дільниці майже три десятки засуджених шиють рукавиці, робочі костюми, куртки, матраци, простирадла. У пекарні колонії щодня випікають до 900 кілограмів хліба. Це теж турбота спецконтингенту. Поряд кухня, їдальня. Всюди порядок і чистота.
Тих засуджених, хто твердо став на шлях виправлення, переводять у дільницю соціальної реабілітації, де умови майже такі, як у звичайному заводському гуртожитку, хоч і з контролем. Вони отримують зарплату, харчуються самостійно, мають змогу відвідувати магазин і працюють за межами зони: на підприємствах чи на заготівлі деревини в лісі під наглядом інспекторів. Умови проживання не гірші, ніж на волі, а подекуди й кращі. Утім, начальник виправної колонії полковник Ігор Свирид зазначив, що спецконтингент в останні роки помолодів і досвідчених фахівців робітничих спеціальностей гостро бракує.
За минуле десятиліття кількість засуджених лишається приблизно однаковою, проте майже 200 чоловік перехворіли туберкульозом і їм потрібне більш калорійне харчування. З допомогою Світового банку таке харчування в колонії вдається забезпечити. У виробничо-господарській діяльності ВК-46 успішно співпрацює з місцевими підприємцями, СГПП «Маяк», звідки отримує більшість сільгосппродуктів.
Виправленню засуджених сприяє не тільки праця, а й духовна опіка настоятеля Немовицької церкви отця Володимира, представників інших релігійних конфесій із Рівного, Ковеля. Вони проводять богослужіння в каплиці та в молитовній кімнаті, які обладнали на території ВК-46. Це має позитивний вплив на багатьох засуджених.
У Катеринівці будують величний гарний храм. І співробітники охорони і спецконтингент надали місцевій громаді значну допомогу в цій добрій справі.
Прикладом для особового складу колонії є службова діяльність офіцерів – заступників начальника ВК-46 Павла Гомоля, Віктора Крата, Володимира Колядка й інших. Завдяки їх повсякденним організаторським зусиллям виробничо-господарська сфера розвивається, зміцнюється матеріально-технічна база установи. Майже шість десятків найменувань продукції з дерева, металу, каменю виробляють у виправній колонії № 46. Фахові навики засуджених дають їм шанс працевлаштуватися на волі, а звернення до релігії духовно оновлюють, сприяють поверненню до повноцінного життя.