Back to top

Пізня зустріч

Коли спілкуєшся з людиною, можна багато чого почути, дізнатися від неї щось цікаве, неповторне, трагічне, незабутнє з її життя, бо доля в кожного складається по-різному. Хвилюючу розповідь повідав колега, з яким працювали багато років.

Народився Микола в 1959 році в с. Масевичі Рокитнівського району. Жив з матір’ю і старшим братом. Батька свого майже не пам’ятає, адже хлопчику йшов десятий рік, коли він помер. Тож довелося з малих років пізнати важку сільську працю, допомагати мамі. Минали роки, закінчива школу, працював у колгоспі, а там і отримав повістку в армію. Отоді, як грім із ясного неба, мама повідала шокуючу новину: «У тебе, синку, є ще три брати й три сестрички». Нічого не міг зрозуміти юнак. Дивився на неньку здивованими очима, і ніби мову відібрало. Помітивши синову розгубленість, відкрилася перед ним, розповіла, що його батько до неї мав чотири дружини в різних селах району, в них залишилися діти. Не судила його Єва, бо не гультяй був Іван. Просто так склалася в нього доля. Якби ж не війна, було б усе по-іншому.
Коли Іван ішов на фронт, залишив удома дружину з трьома малими дітьми. Після війни повернувся додому, але дружини в живих не застав. Її закатували чи то енкаведисти, чи то бандерівці. Тож важко було чоловікові з дітьми. Згодом привів у хату іншу жінку. Вона ніби й ладнала з малечею, але вони не сприйняли мачуху, тому змушений був відправити її додому. Коли підросли, одружився старший син, пішов Іван у прийми в інше село. Там його життя не склалося, одружився вчетверте, і знову не знайшов щастя. Це все, що знала і повідала мати Миколі про його батька. Вона вже була в нього п’ятою дружиною. І спогади про чоловіка, з яким прожила одинадцять років, залишилися добрі, бо Іван був хазяйновитим, добрим.
- Твій батько, коли помирав, благав мене, щоб допомогла його дітям поріднитися, аби вони знали один одного, жили дружно. Тож ось, напевне, і настав час виконати його волю. Поїдь із братом і запросіть своїх братів і сестер на проводи в армію. Тут, можливо, й порозумієтесь.
Вислухавши маму, Микола спитав:
- А чому ж мені, мамо, про це раніше не розповідали?
- Не хотіла тривожити твою душу, синку.
Можливо, вона була й мала рацію, бо після того, про що дізнався, життя його змінилося. Поїхав із братом від першого чоловіка матері, який помер, у села, за вказаними адресами кликати всіх на проводи. Зустрітися ні з ким із них не вдалося, але запрошення залишили. Та чомусь ніхто не приїхав. Микола був розчарований до сліз.
Відслуживши, почалося в нього інше життя. Відразу ж поступив у Черкаське пожежне училище. Після закінчення якого його направили на роботу в м. Сарни, де й пропрацював у пожежній частині на різних посадах до виходу на пенсію. Звичайно ж, одружився, виховував донечку. Своїх братів і сестер, яких не знав, з голови не викидав. Але так уже сталося: не турбували вони його, не шукав їх і Микола, хоча все життя мріяв їх побачитися. А зустріч таки відбулася.
Якось пять років тому наснився Миколі батько. Він тільки чув його голос: «Чого ж ти, синку, забув про мене?». І більше нічого. Розповів про сон дружині, поцікавився в неї, що б це означало?
- А ти коли був на могилі батька?
І тут Микола схаменувся. Дійсно, це було давно. Поки матір була жива, їздив до неї часто, доглядали за місцем останнього спочинку батька, а зараз за життєвими турботами візити в село ставали все рідшими. Тож перед Великоднем, а саме тоді й наснився йому сон, вирушив на кладовище. Коли зайшов, здивувався – могила батька була доглянута. Подумалося, що то сільрада постаралася, адже тато був учасником війни. Та згодом дізнався, що влада до цього не причетна. Тож повернувся і залишив записку з номером мобільного телефону: «Хто ти, добра людино? Озвися?». І вже через недовгий час пролунав дзвінок, голос із трубки сказав: «Добрий день, я твій найстарший брат Ничипір із Остків». Микола був шокований від радості. А згодом отримав ще один: «Я твій брат Олексій, живу в Кіровоградській області». Тож ніби ожив Микола, чекаючи зустрічі з братами. Відразу поїхав до Ничипора в Остки. Коли дідусь, якому минув вісімдесятий рік, побачив у себе на подвір’ї високого, статного чоловіка, здивувався. Та дізнавшись, що то його найменший брат, дуже зрадів, пригорнувся до нього, заплакав. Вдивляючись у його обличчя, промовив: «Як ти нагадав мені нашого батька! Ти такий схожий на нього!».
- А чому ти, брате, не шукав мене, ти ж знав, що я є,- запитав Микола.
- Пробач, братику, - відповів Ничипір. - Хіба ж за цими сільськими турботами було коли про щось думати? Мені й на могилу не завжди часу вистачало поїхати. Вже коли відчув, що скоро настане мить зустрічі з ним на тому світі, почав навідуватися.
Повідав чоловік про своє нелегке життя, про брата Матвія і сестру Галю, які давно вже пішли з цього світу. Розповів про батька, що він ніколи не забував їх, своїх дітей, допомагав чим міг. Поділився Микола з братом і про свій шлях. Розмова між ними була довгою й душевною. Прощалися, як найрідніші, зі сльозами на очах.
Не менш зворушливо відбулася зустріч Миколи з одним із братів уже від іншої дружини батька - Олексієм, бо ж запросив його в гості.
Стрічав його на вокзалі в Рівному. Коли потяг, яким їхав Олексій, наблизився до станції, у Миколи закалатало серце: «А як я впізнаю брата? Адже ніколи не бачив його». Хвилювався, як ніколи. Спостерігав за пасажирами, що виходили з вагонів, вдивлявся в їхні обличчя. Коли всі розійшлися і перон спорожнів, помітив чоловіка, який самотньо стояв із валізою. З хвилюванням наблизився й відразу зрозумів, що то його брат. Бо побачив у ньому себе. Помітив це, певно, й Олексій, бо без слів кинулися один одному в обійми. Люди, які проходили повз них, здивовано озиралися, спостерігали, як двоє вже сивочолих чоловіків обіймалися, вдивлялися один в одного, а із очей котилися рясні сльози. Звідки ж було їм знати, що то була зустріч двох рідних братів, які до цього часу не зналися і не бачились. Тож радів Микола, що хоча нескоро, на сорок восьмому році життя, та здійснилася його мрія - знайшов рідню. То, мабуть, батько з того світу посприяв цьому, бо якби не той сон, чи зустрілися б?
Шкодує Микола, що сталося це дійсно пізно, бо не з усіма довелося побачитись, адже майже всі вже пішли з життя. Рік тому відійшов у вічність і найстарший брат Ничипір. Залишився тільки Олексій, з яким підтримує зв’язки, їздять один до одного в гості. І не судять свого покійного батька, якого мало знали, а навіть співчувають, що так склалася його доля.
Ця історія повчальна. Бо з неї бачимо, як напіврідні люди, які й не зналися ніколи, так раділи зустрічі, а скільки в наш час живуть поруч рідні брати, сестри, а через якісь непорозуміння відвертаються один від одного, стають ворогами. Тож шануймося, поки живі.
Володимир ПІНЧУК.

Схожі матеріали

Доля кожної людини цікава по своєму. Тож, мабуть, про багатьох жителів Полісся можна писати цілі книги. Коли завітав до господи родини Ковальчуків,...
«Діти-сироти при живих батьках» - так кажуть жителі Кузьмівки про Марину й Ярослава Мельничуків, мама яких зникла безвісти, а тато, одружившись...
щиро вірить у таке народне прислів’я сімдесятирічна майстриня–вишивальниця з Любикович, ветеран праці Ніна СКИБАН. Жінка стверджує, що рушник...
На Сарненщині мешкає чимало людей з нелегкою долею, які пережили такі лихоліття, що нинішнє покоління може побачити лише на телеекранах чи прочитати...
В Яринівці живе найстаріша мешканка району, якій улітку виповнилось 104 роки і яка ще й нині намагається допомагати по господарству рідним...