Back to top

Партизанські дороги Івана Гурковського

83-річний житель села Пугач у роки Великої Вітчизняної війни підлітком пройшов жахи фашистського концтабору, став підпільником, потім партизаном, брав участь у легендарному Карпатському рейді по ворожих тилах у складі з’єднання Сидора Ковпака. Після війни Іван Петрович служив у Клесові, знайшов тут своє особисте щастя і майже шість десятиліть живе з вірною дружиною на мальовничому хуторі за селом.
Про бойову юність, яка припала на воєнне лихоліття, ветеран нині згадує з гіркотою і захопленням. Родом з села Давидки на Житомирщині, ріс у багатодітній сім’ї, старанно навчався в школі. Водночас нарівні з дорослими в жнива та на посівній трудився в місцевому колгоспі імені 30-річчя Жовтня. Не без суму каже:
- Для нинішньої молоді це, може, дивно, але десятилітнім почав працювати на землі. Орав, сіяв, збирав урожай, возив на підводі вантажі – усе доводилось робити та ще й школу відвідувати. Батьки Петро Андрійович і Марія Григорівна теж колгоспники, на роботі в полі - з темна до темна. А тут у червні 1941-го -війна. Батька забрали в армію, воював з фашистами, захищаючи Київ, відступав до Сталінграда, потім гнав ворога назад на Захід, брав участь у битві на Курські дузі. Уже після визволення рідного села його, тяжкохворого на туберкульоз, комісували, невдовзі вдома помер.
Влітку першого року війни з такими ж сільськими підлітками та дорослими гнав колгоспну худобу на Схід, аби не дісталась окупантам. За Дніпром передали корів якомусь господарству й отримали наказ повертатись додому. Але біля міста Малин потрапили в полон до німців, нас, підлітків, повезли в концтабір аж у Польщу, дорослих відправили в інші табори.
Іван з товаришами опинились у Майданеку, куди звозили дітей з окупованих територій, нещадно експлуатували, крім того, періодично забирали кров для поранених фашистських вояків. Годували в’язнів баландою з відходів гороху, давали сто грамів хліба з тирси на день. Наглядачі палицями жорстоко били за найменший непослух. Особливо запам’яталися Івану звірства однієї з них – Барбари, яка дитині одним ударом перебивала хребет, після чого та вмирала одразу чи через декілька днів. Півтора місяця пройшло в непосильних роботах і муках. Іван Гурковський разом з земляком Володею Кучинським вирішили втікати з концтабору. Вибравши момент, непомітно побігли в ліс, довго блукали, поки не натрапили на хутір. Його мешканці знали польських партизанів і допомогли українським хлопцям дістатися до розташування одного із загонів.
- Нас переправили на Волинь, звідти на Житомирщину, - розповідає Іван Петрович. – Деякий час був у підпіллі, виконував завдання народних месників. У Коростенському районі діяли три партизанські загони. Набридло ховатись від облав окупантів і їх прислужників, попросився в командира, аби зарахували бійцем. Тоді, в 1943 році, тривали важкі бої з німцями, поліцаями й партизани зазнавали чималих втрат. Видали гвинтівку СВТ-11 зі штиком, почав ходити на бойові операції в складі диверсійних груп. Підривали ворожі ешелони, тільки біля станції Яблунець їх знищили три. На перегоні Коростень–Новоград-Волинський якось таємно заклали під міст вибухівку, діждались прибуття поїзда й висадили все в повітря. Фашисти почали мінометний обстріл місця, де перебували. Одному з моїх товаришів осколком відірвало кисть руки, другому поранило живіт, я отримав контузію. Міна вибухнула поряд з колодязем, де заліг, ледве прийшов до тями, але добре, що всі живі залишились і дістались табору.
Запам’ятався партизану і бій з карателями, які палили села й забирали худобу в людей. Біля с. Бондарівка напали на них, відбили живність і повернули селянам. З шістдесяти ворогів частина загинула в перестрілці, інші здались у полон. Те ж сталося з ротою угорців, які награбували картоплю і везли її в райцентр.
Особливі випробування випали на долю Івана Гурковського під час походу по тилах противника у складі партизанського з’єднання генерал-майора Сидора Ковпака, відомого в історії під назвою Карпатського рейду. Штаб партизанського руху України поставив мету загонам народних месників пройти окупованою територією з Сумщини, Чернігівщини, Житомирщини через Волинь до Карпат, громити німецькі гарнізони та знищити нафтове виробництво, що забезпечувало сировиною потреби вермахту.
- Коли йшли поліськими районами, всюди відчували підтримку населення, - згадує Іван Петрович. – Однак у горах почалися дуже тяжкі бої з регулярними фашистськими частинами, на їх боці артилерія, авіація. Билися в оточенні. У нерівних боях гинули багато однополчан. З нашого півторатисячного загону живими залишилося чотириста двадцять чоловік. Повернулися на базу в Хотинівці.
Зранку 22 грудня 1943 року вирушили на Схід до лінії фронту, зустрілися з відступаючими німецькими частинами, які гнали поперед себе колону полонених. Вступили в бій, відбили бранців, а о 16 годині на горизонті побачили танки з зірками на баштах! Радості визволення ріднокраю від фашистів не було меж. Партизанський загін розформували, мене перевели у підрозділ залізничних військ на Рівненщину, у Клесів, де служив до 23 жовтня 1953 року.
Через три тижні після демобілізації старший сержант Іван Гурковський пішов працювати в гранітний кар’єр Львівської залізниці. Трудився там, де конче потрібні сумлінні, грамотні фахівці: спочатку екскаваторником, потім вулканізаторником, акумуляторником. Вечорами любив вигравати на гармоні в клубі, або ж на молодіжних зібраннях. Ще солдатом познайомився з дівчиною, санітаркою місцевого медпункту Пелагеєю. Одружилися в травні 1952-го, жили з її батьками на хуторі біля Пугача. З тих пір і досі єднає подружжя злагода та любов. Обоє давно на пенсії, але тримають невелике господарство, спільно дають йому лад. Коли приїхав селищний голова Василь Шіпко традиційно привітати ветерана з Днем партизанської слави, вручити грошову допомогу, Іван Петрович одягнув піджак з численними державними нагородами й щиро дякував за увагу. І дружині Пелагеї Іванівні радість. Запитую, чи не шкодує, що вийшла заміж за колишнього партизана:
- Навпаки, вдячна долі за зустріч і довгі роки спільного життя з такою доброю, щирою людиною, як мій Іван. Багато пережив він у війну, але доброту душі, чудовий характер, людяність зберіг до глибокої старості. То головне для щастя кожної людини.

Схожі матеріали

Доля кожної людини цікава по своєму. Тож, мабуть, про багатьох жителів Полісся можна писати цілі книги. Коли завітав до господи родини Ковальчуків,...
«Діти-сироти при живих батьках» - так кажуть жителі Кузьмівки про Марину й Ярослава Мельничуків, мама яких зникла безвісти, а тато, одружившись...
щиро вірить у таке народне прислів’я сімдесятирічна майстриня–вишивальниця з Любикович, ветеран праці Ніна СКИБАН. Жінка стверджує, що рушник...
На Сарненщині мешкає чимало людей з нелегкою долею, які пережили такі лихоліття, що нинішнє покоління може побачити лише на телеекранах чи прочитати...
В Яринівці живе найстаріша мешканка району, якій улітку виповнилось 104 роки і яка ще й нині намагається допомагати по господарству рідним...